odstawienie alkoholu

Odstawienie alkoholu – trudne zadanie

Alkohol, to obok papierosów najczęściej wykorzystywana używka w naszym społeczeństwie. Jest niemalże wszechobecny – można go kupić w prawie każdym sklepie o dowolnej porze. Ponadto alkohol jest w naszej kulturze bardzo znormalizowany, a o alkoholizmie nie mówi się za często. Wiele osób nie traktuje tego problemu poważnie. Wszystko to razem wzięte prowadzi do tego, że uzależnienie od alkoholu jest bardzo powszechne, a uzależnieni nierzadko nie otrzymują koniecznej pomocy oraz wsparcia. Odstawienie alkoholu jest trudne niemal tak samo, jak przyznanie się samemu sobie, że ma się problemy z alkoholem. Prawie każdy uzależnione próbuje na pewnym etapie zerwać z nałogiem. Niestety, próby te nierzadko kończą się niepowodzeniem.

Uzależnienie od alkoholu – realna choroba, a nie brak silnej woli

Uzależnienie od alkoholu stanowi odrębną jednostkę chorobową. Jest to choroba stosunkowo ciężka, która wymaga specjalistycznego leczenia oraz wsparcia najbliższych. Uzależnienie od alkoholu jest nierzadko latami ukrywane przed bliskimi, a nawet przed małżonkiem. Wiele osób nie uświadamia sobie, że ma problem, a dwa czy trzy piwa do obiadu traktuje jako normę. W intrenecie jest dużo dostępnych kwestionariuszy, które pozwolą Ci wstępnie ocenić, czy masz problem z alkoholem. Równocześnie pamiętaj, że diagnozę stawia najczęściej lekarz psychiatra. Jak jednak samemu rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

odstawienie alkoholu

Jakie wskazówki daje nam nasz własny organizm

Kiedy poznać, że przeginamy z alkoholem? Odpowiedź jest stosunkowo trudna. Myśl, że mamy problem z alkoholem powinna nam nasunąć sytuacja, w której czujemy wewnętrzną potrzebę, a nawet przymus wypicia alkoholu. Osoby uzależnione od alkoholu często też piją więcej niż planowały, a kaca leczą sposobem „na klina”, czyli pijąc kolejne porcje. Do objawów uzależnienia należy również celowe kreowanie okazji do picia oraz natrętne myśli związane z piciem alkoholu. Osoby uzależnione od alkoholu nierzadko wyprzedają rzeczy które posiadają, aby kupić alkohol. Uzależnienie od alkoholu ma jednak różne typy. Błędem jest myślenie, że każdy alkoholik pije codziennie, a zrobienie sobie kilku dni przerwy dowodzi, że nie mamy problemów z alkoholem. Typy alkoholizmu są bowiem różne i niektórzy alkoholicy potrafią sobie robić kilkudniowe, a nawet kilkutygodniowe przerwy od picia. Nie oznacza to jednak, że nie są uzależnieni od alkoholu. Co jednak sprawia, że odstawienie alkoholu jest tak trudne?

Uzależnienie fizyczne

Uzależnienie fizyczne polega między innymi na występowaniu objawów odstawienia. Objawy takie jak nadmierna potliwość, drżenie rąk czy też bezsenność skłaniają nad do sięgnięcia po kolejną porcję alkoholu. Warto również zaznaczyć, że objawy odstawienia mogą wystąpić nawet w sytuacji, w której niedawno piliśmy, a poziom naszego alkoholu we krwi nie wynosi zero. Objawy fizyczne można złagodzić poprzez zastosowanie odpowiednich leków. Ważne jest również uzupełnienie elektrolitów, a także podanie odpowiednich witamin. Pamiętaj, że nagłe odstawienie może wywołać padaczkę alkoholową, a nawet objawy majaczenia. Majaczenie jest stanem potencjalnie zagrażającym życiu i musi być pilnie leczone.

Uzależnienie psychiczne

To, co trzyma nas w nałogu to uzależnienie psychiczne. Objawia się ono ciągłym przymusem spożywania alkoholu. Osoba, która przestaje pić odczuwa rozdrażnienie, jest nerwowa oraz nie ma ochoty na kontakty społeczne. Uzależnienie psychiczne powoduje tak zwane ciągi, czyli coś na wzór wspomnień związanych z piciem. Jest tym samym głównym czynnikiem, który trzyma nas w szponach nałogu. 

odstawienie alkoholu

Uzależnienie w rodzinie i w naszym otoczeniu

Odstawienie alkoholu jest bardzo często utrudniane przez otoczenie, w którym się znajdujemy. Ciężko jest odstawić alkohol w momencie, w którym członek naszej rodziny bądź nasz współpracownik także pije. Takie sytuacje sprzyjają pozostawaniu w nałogu. Presja społeczeństwa na picie alkoholu sprawia także, że wiele osób, które odstawiają alkohol wraca do niego. Dlatego też tak ważnym jest, aby tworzyć środowisko niezmuszające nas do nadmiernego picia alkoholu. Nie należy dolewać komuś alkoholu do drinków bez wiedzy tej osoby, nie należy także wzmacniać jego piwa czy wina. Pamiętaj też, że nie należy stygmatyzować osoby pijącej alkohol – to tylko utrudnia odstawienie alkoholu i wyjście z nałogu.

Kiedy problemem są dolegliwości fizyczne

Dolegliwości fizyczne takie jak bezsenność, zaburzenia nastroju czy przewlekły ból mogą utrudniać rzucenie alkoholu. Alkohol jest bowiem dla wielu z nas najtańszym i najłatwiej dostępnym sposobem na samoleczenie. O wpływie alkoholu na przewlekłe choroby oraz powiązania alkoholizmu z przewlekłymi chorobami napiszemy więcej w nadchodzących artykułach.

5 1 vote
Ocena artykułu
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] uzależnionej w momencie przerwania picia lub znaczącej redukcji ilości przyjmowanego alkoholu. Choć zaprzestanie picia jest słuszne oraz służy zdrowiu, to może wiązać się z krótkotrwałym i przemijającym pogorszeniem stanu zdrowia. Przykładem […]

1
0
Zapraszamy do komentowaniax