jak wyglądają dopalacze

Jak wyglądają dopalacze?

Członkowie rodziny często czują, że z ich ukochanymi dzieje się coś nie tak. Czasami martwi nas pogorszenie wyników w szkole, innym razem zwracamy uwagę na zmniejszenie kręgu przyjaciół wśród naszych dzieci czy też bliskich. Wiele osób obawia się, że nasz członek rodziny bądź znajomy zaczął przyjmować tak zwane dopalacze. Do worka dopalaczy wrzucamy niemalże każą substancję psychoaktywną, której nie znamy bądź o której nie słyszeliśmy. Nie chcemy jednak rzucać bezpodstawnych oskarżeń, które powodują erozję wzajemnego zaufania. Często chcemy mieć konkretny dowód – bądź – zupełnie na odwrót – przypadkowo wpada nam w ręce podejrzana substancja. Jak więc wyglądają dopalacze? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? To pytania, które zadają sobie rodziny, w których występuje problem narkotykowy. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć tematykę dopalaczy oraz tego, jak one wyglądają.

Czym są dopalacze?

Dopalacze jest to potoczna nazwa produktu, który ma działanie narkotyczne. Jest to cała grupa różnych substancji, które oddziałują na nasz układ nerwowy. W zależności od konkretnego typu dopalacza mamy do czynienia z różnym efektem. Wspólną cechą dopalaczy jest fakt, że często nie wiadomo, jaka substancja się w nich znajduje. Warto zaznaczyć też, że substancje narkotyczne, takie jak amfetamina czy też mefedron mają całe „rodziny”. Oznacza to, że istnieje dużo substancji, które są bardzo podobne w działaniu oraz sposobie przyjmowania. Dopalacze są produkowane po to, aby ominąć prawo antynarkotykowe. Sprawia to, że często dana substancja w momencie wprowadzenia do obrotu nie jest jeszcze nielegalna. Walka z dopalaczami przypomina więc walkę z hydrą – w momencie ucięcia jej głowy odrasta kolejna. Dopalacze pojawiły się na zachodzie w okolicach lat osiemdziesiątych. Należy również podkreślić, że dopalacze zawierają często kilka różnych substancji psychoaktywnych. Tym samym efekt ich działania jest często zupełnie nieprzewidywalny.

jak wyglądają dopalacze

Dopalacze w Polsce

Ciężko wyznaczyć konkretną granicę czasową pojawienia się w Polsce dopalaczy. Wiadomo jednak, że w roku 2010 doszło do otwarcia sklepów, które miały sprzedawać produkty kolekcjonerskie, nienadające się do spożycia. Cechą charakterystyczną ich produktów były barwne opakowania, które przedstawiały różne wizerunki. Ponadto dopalacze w Polsce były stosunkowo tanie, a fakt sprzedawania ich w sklepach dawał poczucie bezpieczeństwa oraz nieszkodliwej zabawy. Warto również wspomnieć, że dopalacze w Polsce były zazwyczaj pochodnymi amfetaminy. Od 2018 roku dopalacze są określane jako nowe substancje psychoaktywne.

Jak wyglądają dopalacze?

Wygląd dopalaczy może być różny – mogą występować zarówno w bezbarwnych i przezroczystych woreczkach, ale także mogą być umiejscowione w krzykliwych opakowaniach. Co ważne – sam wygląd dopalaczy może się zdecydowanie różnić. Choć na filmach substancje takie jak amfetamina czy mefedron są przedstawiane jako białe, to nie powinien nas uspokajać kolor inny niż biały. To, jak wyglądają dopalacze zależy od składu chemicznego. Substancje te są bowiem często celowo zabarwiane bądź są niedostatecznie czyste chemicznie, a tym samym mają różne kolory. Jeżeli chodzi o samą strukturę dopalaczy – najczęściej są to proszki oraz kryształki. Warto podkreślić, że dopalacze mają często ciekawe oraz kontrowersyjne nazwy takie jak: „mocarz”, „korsarz”. Niestety badania wskazują, że ludzie wiedze o narkotykach czerpią głównie od znajomych. Tym samym osoba przyjmująca dopalacze często sama nie wie, jaka to substancja ani jakiego efektu może się spodziewać.

Co zrobić, kiedy podejrzewamy, że w naszych rękach znajdują się dopalacze?

Przede wszystkim kluczowa powinna być rozmowa. Pamiętaj jednak, że osoba uzależniona od narkotyków ma sporą skłonność do kłamstwa. Osoba uzależniona wie, że przyznanie się do nałogu będzie często wiązać się z konsekwencjami. W przypadku, w którym podejrzewamy, że nasz bliski ma problem z dopalaczami rozsądnym podejściem jest skontaktowanie się z biurem do spraw przeciwdziałania narkomanii. Infolinie takie jak Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki, Telefon Zaufania Uzależnień Stowarzyszenia „Monar”, Telefon Zaufania dla Rodzin z Problemem Uzależnienia będą dobrym miejscem do uzyskania większej ilości informacji na temat dopalaczy oraz samego uzależnienia. Jeżeli jednak wiesz, że Twój bliski ma problem z narkotykami to najlepszym wyborem będzie rozpoczęcie leczenia odwykowego, które rozpoczyna się od detoksu

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax