oczyszczanie organizmu z benzodiazepin

Na czym polega oczyszczanie organizmu z benzodiazepin?

Benzodiazepiny to często wykorzystywana grupa leków. Zrewolucjonizowały one w kilkudziesięciu ostatnich latach leczenie lęku i zaburzeń snu. Nie są jednak one pozbawione działań ubocznych. Do głównych wad należy ich potencjał uzależniający. Benzodiazepiny to bardzo szeroka grupa związków, których przedstawiciele różnią się czasami działania, siłą działania oraz poszczególnymi właściwościami. Równocześnie należy pamiętać, że są one być niestety wykorzystywane w celach rekreacyjnych. Kiedy możemy poznać, że przesadzamy z benzodiazepinami? Jak przebiega oczyszczanie organizmu z benzodiazepin?

Benzodiazepiny – duże rodzeństwo

Benzodiazepiny to grupa leków, która naśladuje naturalnie występujące przekaźniki w naszym mózgu. Choć ich mechanizm działania benzodiazepin nie jest jeszcze szczegółowo poznany, to wiemy, że są one związane z przekaźnictwem GABA-ergicznym. Przekaźnictwo to odpowiada za hamowanie przekaźnictwa w obrębie naszego centralnego układu nerwowego. Tym samym benzodiazepiny mają cztery główne działania:

  • działanie przeciwlękowe,
  • działanie uspokajające,
  • działanie nasenne – sprawia to, że czasami doraźnie wykorzystuje się benzodiazepiny w doraźnym leczeniu bezsenności,
  • działanie przeciwdrgawkowe – sprawia to, że benzodiazepiny są wykorzystywane w doraźnym leczeniu napadu padaczki.

Tym samym widać, że mają one bardzo szerokie działanie. Są tym samym bardzo często wykorzystywane w medycynie. Niestety, są to leki o charakterze uzależniającym, które nierzadko wykorzystuje się w celach rekreacyjnych. Częste jest uzyskiwanie benzodiazepin od dilerów narkotyków bądź też posługiwanie się wymuszonymi lub fałszywymi receptami. Benzodiazepiny kupowane u dilera narkotyków są nierzadko celowo zanieczyszczane. Ma to na celu zwiększenie ich potencjału uzależniającego oraz osiągnięcie silniejszego działania. 

Członkowie rodziny benzodiazepin:

  • diazepam – jeden z najstarszych przedstawicieli benzodiazepin, wykorzystywany w karetkach pogotowia oraz na szpitalnych oddziałach ratunkowych,
  • lorazepam – wykorzystywany jest do premedykacji oraz jako środek nasenny,
  • alprazolam – znany pod różnymi nazwami handlowymi, wykorzystywany w doraźnym leczeniu lęku,
  • midazolam – wykorzystuje się go w trakcie znieczulenia ogólnego, cechuje go wywoływanie niepamięci,
  • nitrazepam.
oczyszczanie organizmu z benzodiazepin

Dlaczego nie należy przyjmować benzodiazepin codziennie?

Benzodiazepiny wykazują działanie uzależniające. Pamiętaj, że dotyczy to całej grupy, a nie tylko poszczególnych leków takich jak alprazolam. Benzodiazepiny mają działanie uzależniające, a ich przedawkowanie może być bardzo groźne dla zdrowia i życia. Ponadto należy pamiętać, że stosowanie benzodiazepin u osób starszych może wywołać tak zwaną reakcję paradoksalną. Oznacza to, że zamiast uspokoić starszego człowieka pobudzają go. Codzienne przyjmowanie benzodiazepin, szczególnie z alkoholem sprawia, że przestajemy naturalnie odczuwać zarówno sytuacje nieprzyjemne oraz te przyjemne. Uzależnienie od benzodiazepin sprawia, że nasz nastrój jest zupełnie płaski oraz przestajemy cieszyć się z życia. Dodatkowo możemy miewać problemy z zasypianiem. Przyjęcie zbyt wysokiej dawki benzodiazepin może być potencjalnie groźne dla naszego zdrowia oraz życia.

Jak pozbyć się benzodiazepin z organizmu?

Benzodiazepiny mają swoistą odtrutkę – jest nią flumazenil. Znosi on działanie benzodiazepin niemal od razu. Pamiętaj jednak, że doświadczony lekarz musi nadzorować ten proces. Wynika to z faktu, że nagłe odstawienie benzodiazepin może powodować silnie wyrażone objawy abstynencyjne. Należą do nich między innymi lęk, niepokój, drażliwość, bezsenność, wymioty, a także zaburzenia zaburzenia widzenia oraz skurcze mięśni. Nagłe odstawienie benzodiazepin może wywołać także stan majaczeniowy. Jest to potencjalne zagrożenie dla życia. Oczyszczanie organizmu z benzodiazepin koniecznie musi być leczone w specjalnie przystosowanym do tego miejscu.

oczyszczanie organizmu z benzodiazepin

Czego z pewnością nie łączyć z benzodiazepinami?

Alkohol oraz barbiturany wzmagają działanie benzodiazepin. Takie połączenie sprawia, że nasz lęk oraz troski stają się niemalże nierealne oraz niezwykle odległe. Pamiętaj jednak, że jest to połączenie bardzo groźne nie tylko ze względu na wzmożone ryzyko uzależnienia się od tej mieszanki. Połączenie takie często prowadzi do zniesienia poczucia świadomości. Taka sytuacja jest dla Ciebie bardzo groźna, ponieważ może prowadzić do upadku, podczas którego możemy np. doznać urazu czaszki. Pamiętaj też, że benzodiazepin należy używać możliwie jak najbardziej oszczędnie. Benzodiazepiny nie zastąpią dobrej psychoterapii oraz leczenia zaburzeń snu czy też zaburzeń psychicznych. 

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax