fbpx

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń na całodobowa infolinie +48 537 677 773

000000209219 Nasz numer rejestru Wojewody Mazowieckiego Podmiotów Wykonujących Działalności Leczniczą

Jak rozmawiać z alkoholikiem o uzależnieniu?

Nałóg to trudny temat nie tylko dla osób uzależnionych, ale też dla ich rodzin, przyjaciół, czy znajomych. W końcu każde słowo może wywrzeć negatywny wpływ, a nawet zadziałać demotywująco. Rozmowa z alkoholikiem, to kluczowy element terapii. Dlatego przekonaj się, jak rozmawiać z uzależnionym i zastosuj się do tych zasad. Dzięki temu nie popełnisz żadnego błędu, tylko faktycznie pomożesz w tym trudnym czasie.

Najlepsze sposoby na rozmowę z alkoholikiem o uzależnieniu

Efektywna rozmowa z alkoholikiem może okazać się sporym wyzwaniem. Pamiętaj o tym, że w trakcie rozmowy z kimś, kto jest uzależniony od alkoholu, powinieneś wykazać się sporą empatią. Po prostu pokaż, że rozumiesz problemy, jakie pojawiły się w życiu tej osoby. Staraj się też jej lub jego nie oceniać. W końcu nigdy nie wiesz, jakie dokładnie były przyczyny wpadnięcia w nałóg alkoholowy. Fakt, że Ty radzisz sobie np. ze stresem lub z codziennymi kłopotami nie jest równoznaczny z tym, iż wszyscy reagują tak samo. Właśnie z tego powodu, jeżeli zastanawiasz się, jak rozmawiać z alkoholikiem o uzależnieniu, to postaw na empatię i skorzystaj z naszych zasad. Wtedy na pewno nie popełnisz jakiegoś nietaktu, a przy okazji wykażesz się zrozumieniem i staniesz się prawdziwą opoką dla osoby uzależnionej od alkoholu.

Wsparcie alkoholika

Rozmowa z alkoholikiem- 6 najważniejszych zasad

Zachowaj spokój

Na pewno doskonale wiesz, że rozmowa z alkoholikiem może być naprawdę stresująca. W końcu między Tobą a drugą osobą zapewne narosła frustracja, powstały konflikty, a przy tym zachwiało się wzajemne zaufanie. Jednak w trakcie przeprowadzania rozmowy na temat uzależnienia musisz wykazać się spokojem i maksymalnym opanowaniem. Nawet wtedy, gdy druga osoba będzie prowokowała kłótnię. Pamiętaj o tym, że alkoholik rzadko kiedy chce się przyznać do swojego nałogu, więc będzie próbował zagrać na Twoich emocjach i usprawiedliwić swoje zachowanie. Jednak w tym momencie ważna jest Twoja siła i spokój, bo tylko te dwie rzeczy pozwolą Ci przeprowadzić skuteczną rozmowę.

Rozmawiaj tylko na trzeźwo

Wszelkie poważne rozmowy dotyczące, chociażby leczenia przeprowadzaj na trzeźwo. W końcu to właśnie wtedy osoba uzależniona może mieć najwięcej chęci do rozpoczęcia terapii. Poza tym chodzi o to, aby alkohol dodatkowo nie rozdrażniał Twojego bliskiego. Stan trzeźwości nie gwarantuje tego, że kontakt będzie łatwiejszy, ale może pomóc w uzyskaniu wyraźnej zgody na rozpoczęcie leczenia. Zwróć także uwagę na fakt, że podejmowanie tak ważnego tematu w stanie nietrzeźwości może powodować wybuchy agresji bądź po prostu zachwiać zaufanie, jakim darzy Cię ta osoba. W takiej sytuacji dojście do porozumienia, będzie jeszcze trudniejsze.

Zaplanuj cel i reguły rozmowy

Jeśli zastanawiasz się, jak rozmawiać z alkoholikiem o uzależnieniu, to jeszcze przed konfrontacją ułóż sobie w głowie plan. Dzięki temu będziesz wiedział, w jaki sposób rozpocząć rozmowę, ale też łatwiej przewidzisz pewne słowa. Być może uda Ci się w ten sposób poradzić z własnymi emocjami bądź słowami, jakie usłyszysz od drugiej osoby. Ważne jest także to, abyś wyznaczył zasady tej rozmowy i konsekwentnie się ich trzymał. Pamiętaj również o tym, że nikt nie oczekuje od Ciebie wyleczenia kogoś z nałogu, po prostu nakłoń alkoholika do rozpoczęcia leczenia, aby mógł mu pomóc specjalista — Ty także możesz wziąć udział w terapii, wtedy jeszcze lepiej poznasz przyczyny wystąpienia alkoholizmu.

Nie zapomnij o dialogu

Podczas tej trudnej rozmowy bardzo ważne jest to, abyś dał czas drugiej osobie na wypowiedzenie swojego zdania. Możliwe jest to, że pod wpływem emocji usłyszysz słowa, które dotychczas nie padły. Choć nie wszystkie deklaracje możesz traktować poważnie, to tylko dialog pozwoli Ci osiągnąć zamierzony cel, czyli otrzymanie zgody na rozpoczęcie terapii. Poza tym pamiętaj, że alkoholizm to choroba, druga osoba potrzebuje mnóstwo wsparcia i zrozumienia. Dlatego pozwól jej się wypowiedzieć, a wtedy rozmowa będzie nie tylko szczera, ale również naprawdę owocna.

Terapia alkoholizmu

Zapewnij wsparcie

Wiesz już, jak ważna jest empatia w trakcie prowadzenia rozmowy z alkoholikiem o uzależnieniu. Dlatego teraz postaraj się wesprzeć tę osobę. Po prostu zapewnij o tym, że nie jest sam ze swoim problemem, a Ty zrobisz wszystko, aby poradził sobie z tą trudną sytuacją. Wyjaśnij też, z jakiego powodu nalegasz na rozpoczęcie terapii, a wtedy nie pozostaną między wami żadne niedopowiedzenia, które mogłyby wpłynąć na odbudowywanie zaufania.

Powiedz, co czujesz

Współuzależnienie to poważne i naprawdę duże obciążenie psychiczne. Dlatego podczas tak poważnej rozmowy nie bój się wyrazić swoich emocji. W końcu uzależnienie od alkoholu, choć nie dosłownie, dotknęło też Ciebie. Z pewnością jest wiele rzeczy, które po prostu musisz z siebie wyrzucić. Pamiętaj, że nie możesz zbyt długo kumulować w sobie negatywnych emocji, zatem je wyraź! Choć postaraj się zachować przy tym spokój. Wówczas rozmowa na pewno przyniesie oczekiwane skutki, a osoba uzależniona zrozumie, że sięgając po alkohol, krzywdzi nie tylko siebie, ale również Ciebie. Ta przykra prawda może bardzo mocno wpłynąć na podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Zostaw komentarz

Możesz zalogować się aby nie wypełniać dodatkowe pola.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Telefon całodobowy: +48 537 677 773

Struktury Lecznicze