Narkotyki w biznesie

Narkotyki w biznesie

Narkotyki w biznesie nie są problemem nowym, jednak to zjawisko nasiliło się w ostatnich latach. Dlaczego? Bo oferują oderwanie od rzeczywistości bez konieczności wychodzenia z własnego domu, czy biura. Problem uzależnienia od narkotyków dotyczy nie tylko osób młodych, jak mogłoby się wydawać, ale coraz częściej tych dobrze wykształconych i zamożnych, odnoszących sukcesy zawodowe, szczególnie w dużych miastach. Osoby, których praca wiąże się z dużą presją i stresem są podatne na szukanie doraźnych rozwiązań. Narkotyki, to relatywnie prosta metoda, zapewniają szybki reset i chwilowo dostarczają energii. Te zalety są powodem, dla którego tak wielu ludzi biznesu sięga po ten rodzaj używek. Kolejną sprawą jest „elitarność” tego nałogu, bo tylko najzamożniejsi mogą pozwolić sobie na kupno gramowego woreczka za kilkaset złotych. Możliwość zakupu narkotyków równa się ze statusem społecznym, który dla pewnych osób jest na wagę złota.

Narkotyki w biznesie- mechanizm uzależnienia 

Kokaina, czy koks, to substancje pod wpływem których nasz mózg zaczyna pracować inaczej- wszystko staje się bardziej wyraźne, w mózgu następuje gonitwa myśli, a ciało wydaje się lekkie i wypoczęte. Brzmi jak bajka, niestety tak funkcjonuje się tylko po pierwszej dawce. Z godziny na godzinę nastrój i energia osoby biorącej spada. Nawet kolejne dawki narkotyku nie dadzą już takiego uczucia, co często powoduje frustrację biorącego.

Ulotność działania narkotyków często prowadzi do wahania nastrojów i agresji w pracy, czy w domu. Chory nie potrafi poradzić sobie z sinusoidą swoich zachowań, więc ponownie ucieka w nałóg. Zdołowany i nierozumiany wplątuje się w karuzelę, z której nie sposób uciec. Każde niepowodzenie, czy gorszy dzień są bodźcem do ucieczki od rzeczywistości. Chorzy często zmagają się z bezsennością, lękami i napadami złości. Bardzo łatwo popadają w konflikty z partnerami lub współpracownikami, a ich stosunek do podwładnych pozostawia wiele do życzenia. Uzależnionych cechuje brak chęci do zmiany i nieumiejętność krytycznego spojrzenia na własne działania.

Konsekwencje brania narkotyków

Narkotyki nie są legalne, nie można od ręki dostać ich w sklepie, jednak według nieoficjalnych statystyk ilość uzależnionych stale rośnie. Nałóg narkotykowy może mieć fatalne skutki, nie tylko zdrowotne i emocjonalne, ale i prawne. Chorzy niejednokrotnie dopuszczają się wykroczeń, takich jak jazda samochodem pod wpływem środków odurzających, agresywne zachowanie w stosunku do urzędnika, czy agresja. Do tego dochodzą powikłania zdrowotne.

Regularne branie narkotyków może prowadzić do chorób takich jak: krwawienia z nosa, miażdżyca, depresja, zawał serca, udar mózgu. Branie narkotyków zwykle ma także konsekwencje emocjonalne dla chorego. Może mieć on lęki, popadać w stany depresyjne, czy mieć myśli samobójcze. Nierzadkim problemem, z jakim spotykają się uzależnieni i ich rodziny, jest zmiana postrzegania świata, brak wyższych uczuć i poczucie emocjonalnego otępienia. Chorzy wykazują obojętność wobec spraw, które wcześniej były dla nich ważne (rodzina, pasja, przyjaciele). Nierzadko, narkotyki wycieńczają nie tylko chorego, lecz także jego bliskich.

Dlaczego ludzie biznesu sięgają po narkotyki?

Jak rozpoznać, że Twój bliski potrzebuje pomocy?

Niełatwo poradzić sobie z nałogiem, ale jeszcze trudniej przyznać się do niego. Narkotyki w biznesie to temat trudny. Uzależnienie zazwyczaj dotyczy osób majętnych, często postrzeganych przez innych jako osoby, które odnoszą sukces. Walka z nałogiem wiąże się z przyznaniem się do błędów i zrobienia rachunku sumienia, co dla osób na wysokich stanowiskach może okazać się bardzo bolesne. Chorzy dojrzewają do terapii latami, jednak wsparcie bliskich osób może przyśpieszyć ten proces.

Gdy widzisz, że bliska Ci osoba przestaje przykładać się do swojej pracy, ma zaburzenia snu oraz zaburzenia emocjonalne, to pierwszy znak, że dzieje się coś złego. Przy uzależnieniu narkotykowym często pojawia się wstyd, by przyznać się, jak często zażywa się używki. Chory potrafi przeznaczyć na narkotyki znaczną część swoich przychodów, regularnie zaciągając długi. Alarmujące powinno być także to, w jakim towarzystwie obraca się chory. Spędzanie czasu z uzależnionymi znajomymi, to kolejny sygnał, że Twój bliski może potrzebować pomocy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o rozpoznawaniu uzależnienia od narkotyków.

Jak pomóc uzależnionemu od narkotyków?

Narkotyki w biznesie, to tabu większe, niż alkohol. Z pewnością dają biorącym poczucie wyższości i poprawiają ich własną ocenę na swój temat. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie niskie poczucie własnej wartości w połączeniu z presją jaką na siebie nakładają, pchnęło ich do nałogu.  Terapia powinna być indywidualnie dobrana do sytuacji pacjenta, stadium jego uzależnienia oraz stanu zdrowia. Wyróżnia się trzy typy terapii: krótko-, średnio- oraz długoterminową. Leczenie krótkoterminowe odbywać może się w szpitalu lub klinice psychiatrycznej. Natomiast leczenie średnio- i długoterminowe odbywa się w ośrodkach terapii uzależnień, takich jak Detoks Fenix, które dzięki fachowej opiece i programowi są w stanie pomóc, tym, którzy zatracili się w uzależnieniu. Detoks Fenix, to miejsce gdzie kurację dobieramy indywidualnie do potrzeb pacjenta, na podstawie badań biochemicznych oraz wiedzy personelu medycznego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszym detoksie narkotykowym, zapraszamy tutaj.

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax