fbpx

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń na całodobowa infolinie +48 537 677 773

000000209219 Nasz numer rejestru Wojewody Mazowieckiego Podmiotów Wykonujących Działalności Leczniczą

Rola terapii w leczeniu uzależnień

Terapia nigdy nie jest prostym procesem. Zawsze wymaga siły, samozaparcia i chęci. Jednak jest też jedyną skuteczną drogą do wyjścia z uzależnienia. Nadal wahasz się nad tym, czy terapia jest dla Ciebie? Poznaj powody, które przekonają Cię do tego, żeby jak najszybciej się zapisać i udać na pierwsze oraz kolejne spotkania.
W procesie walki z uzależnieniem wiele aspektów pełni ważne role — własne nastawienie, rodzina, ale też właśnie terapia. Dowiedz się, dlaczego sesje terapeutyczne to coś, z czego nie możesz zrezygnować, kiedy zależy Ci, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

7 powodów, które przekonują do tego, jak ważne jest rozpoczęcie terapii

Znajdziesz przyczynę problemu

Kiedy będziesz miał do czynienia z terapeutą, który podczas swojej pracy pomagał już w wychodzeniu z nałogu innym podobnym do Ciebie osobom, zyskasz tak ważną nadzieję. To bardzo istotne, abyś uwierzył, że nałóg to nie koniec świata. Wychodzenie na prostą to często długa droga, ale każdy kolejny krok naprzód motywuje i dodaje skrzydeł. Wiele osób zamiast raz czy dwa razy w tygodniu udawać się na terapię, woli wyjechać na ok. 2 tygodnie do ośrodka leczenia uzależnień, żeby pomoc przyszła szybciej. Wybór należy do Ciebie, za każdym razem celem jest przede wszystkim odkrycie źródła problemu.

Zrzucisz z siebie pewien ciężar

Uzależnienie to skomplikowany proces, który jednak w większości przypadków nie bierze się znikąd. Podczas pracy z terapeutą możesz krok po kroku dojść nie tylko do źródła problemu, ale też na bieżąco porozmawiać o tym, co Cię niepokoi, stresuje i skłania do sięgnięcia po używkę. Wiele osób uzależnionych nie ma dobrych relacji z członkami rodziny. Wszystko to sprawia, że brakuje im bliskiej osoby, z którą mogliby porozmawiać. Dlatego rozwiązaniem jest zapisanie się na sesje terapeutyczne. Nawet chwila rozmowy z terapeutą przynosi ukojenie i odgrywa decydującą rolę. Nie ma sensu się wstydzić czy udawać, że problem nie istnieje. Najlepiej działać i pozwolić sobie pomóc.

Przyznasz się do uzależnienia

Pierwszym i najważniejszym problemem osób uzależnionych jest to, że nie widzą oni problemu i twierdzą, że ich nałóg to tylko czyjaś wybujała wyobraźnia. Jednak dostrzeżenie problemu i co najważniejsze — podjęcie działań, których celem jest pozbycie się uzależnienia, jest kluczowe. Wielu chorych tak naprawdę przyznaje się do tego, że zbyt często piją alkohol, nie mogą powstrzymać się przed ciągłym kupowaniem, czy zażywają tabletki, by zapomnieć o stresie, dopiero w trakcie terapii. Pomocne stają się w tym celu m.in. spotkania grupowe, dzięki którym poznasz inne osoby o bardzo podobnych problemach. W ten sposób jeszcze łatwiej zrozumiesz, że nałóg jest niebezpieczny, należy z nim walczyć, ale też, że do walki z nim nie stajesz tylko Ty, ale też sporo innych osób.

Zyskasz motywację do walki

Wiele osób nie potrafi znaleźć w sobie odpowiedniej motywacji do tego, żeby w ogóle zacząć się leczyć czy walczyć z nałogiem, który stopniowo przejmuje całkowicie kontrolę nad Twoim życiem. Jednak, kiedy tylko zdecydujesz się rozpocząć terapię, szybko zrozumiesz, dlaczego warto podjąć takie kroki. Terapeuta będzie miał odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, dzięki którym podpowie Ci, co robić, aby walka była łatwiejsza. Ciągła motywacja z jego strony jest często tym dopełniającym czynnikiem, pomagającym w trudnym procesie wychodzenia z nałogu.

Nie będziesz sam

Samotność to nie tylko jeden z powodów, który popycha nas w kierunku nałogów, ale też odczucie, którego tak wielu z nas bezustannie się boi. W końcu my ludzie potrzebujemy stałego kontaktu z innymi ludźmi. Jeśli z różnych powodów nie możesz liczyć na rozmowy czy kontakt z członkami rodziny lub z przyjaciółmi, to pomocną dłoń może wyciągnąć do Ciebie właśnie terapeuta. Wtedy zyskasz osobę, której będziesz mógł bez obawy powiedzieć o swoich zmartwieniach i wyjawić różne dolegliwości. Ze względu na tajemnicę lekarską, zyskasz pewność, że te informacje nie wyjdą poza gabinet. To bardzo ważne, gdyż buduje to nić zaufania pomiędzy pacjentem a terapeutą. Zresztą zyskasz także pewność, że specjalista pozostanie w pełni obiektywy. Co to oznacza? Przede wszystkim nie będzie bał się zadać trudne pytania, czy też nie zareaguje emocjonalnie, gdy uzyska na nie odpowiedzi.

Uwolnisz się od nałogu

Uzależnienie to proces, który przejmuje kontrolę nad Tobą, Twoimi myślami i czynami. Czy naprawdę tak chcesz żyć? Na pewno nie! Dlatego tak istotne staje się podjęcie leczenia. Miliony osób na całym świecie walczą z uzależnieniami, a wybraną przez nich metodą jest właśnie terapia. Dlatego dołącz do tego grona i zawalcz o swoją przyszłość, w której nie ma miejsca na wyniszczający Cię nałóg.

Zaczniesz od nowa

Masz tylko jedno życie i oczywiście nikt nie jest w stanie wykasować z niego złych czy trudnych momentów. Jednak i tak dzięki leczeniu dostrzeżesz, jak wiele tracisz i jak wiele jeszcze życie ma Ci do zaoferowania. W pewien sposób terapia pomoże Ci w tym, żeby rozpocząć nowy etap w swoim życiu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Komentarze (3)

 • Avatar

  Marta

  |

  Pierwszy krok w leczeniu jest zawsze najtrudniejszy, wiem po sobie… ale warto iść na terapię i walczyć o lepsze dni

 • Avatar

  Łukasz778

  |

  Fantastyczny artykuł, sam wyleczyłem się z nałogu, choć nadal walczę z toksycznym środowiskiem, ale najważniejsze to że przyznałem się przed samym sobą do uzależnienia.

 • Avatar

  paweł

  |

  Terapia pomogła mi stanąć na nogi, poprawiłem relacje z rodziną i czuję się o wiele lepiej. Najtrudniej przyznać samemu przed sobą, że ma się problem.

Zostaw komentarz

Możesz zalogować się aby nie wypełniać dodatkowe pola.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Telefon całodobowy: +48 537 677 773

Struktury Lecznicze