fbpx

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń na całodobowa infolinie +48 537 677 773

000000209219 Nasz numer rejestru Wojewody Mazowieckiego Podmiotów Wykonujących Działalności Leczniczą

Współuzależnienie: co to takiego i jakie są objawy?

Współuzależnienie charakteryzuje się uzależnieniem od osoby dotkniętej nałogiem. Najczęściej ten termin używany jest przy osobach cierpiących na uzależnienie od alkoholu. Jednak dotyczy to szerszej grupy uzależnień. Zapraszamy do dalszej części artykułu, by dowiedzieć się, jakie są najczęstsze cechy uzależnienia oraz jak dochodzi do współuzależnienia.

Czym jest współuzależnienie?

Osoba chora jest silnie uzależniona od alkoholu, a wraz z nim jego partner, partnerka lub cała rodzina. Jednak nie w dosłownym znaczeniu tych słów. Osoba współuzależniona nie spożywa alkoholu wraz z chorym, tylko jest uzależniona od jego zachowania, schematu postępowania, rytmu dnia. Podporządkowuje się wszystkim wahaniom nastroju i sposobie życia uzależnionego. Rozumie się, że współuzależnienie to zaadaptowanie się do panującej sytuacji. Przede wszystkim osoba współuzależniona podporządkowuje swoje życie i rytm dnia do chorego partnera, bardzo często zaniedbując swoje potrzeby, plany i marzenia. Osoba współuzależniona traci swoją tożsamość i zatraca się w uzależnieniu bliskiej osoby. To chory członek rodziny staje w centrum uwagi i wszystkie podejmowane działania krążą wokół niej.

 

Kto jest narażony na syndrom współuzależnienia?

Chęć niesienia pomocy osobie uzależnionej wynika z bardzo bliskich relacji. To naturalny odruch, że chce się chronić bliską nam osobę. Niestety, nawet nie wiemy, kiedy sami zaczynamy popadać w błędne koło przesadnej troski i braku kontroli nad własnymi emocjami. Odbija to się negatywnie nie tylko na naszym zdrowiu psychicznym, ale i fizycznym. Syndrom współuzależnienia dosięga osób z rodzinnego otoczenia uzależnionego i najczęściej jest to partner/partnerka, mąż/żona. Czasami jednak może się objawiać u dzieci.

Jakie są objawy współuzależnienia?

– Opieka nad alkoholikiem- bardzo często osoba współuzależniona wyręcza chorego np. w obowiązkach domowych, dba o jego sposób odżywiania, a także o jego dobre imię wśród najbliższych.
– Kontrolowanie osoby uzależnionej- współuzależniony zabrania picia alkoholu lub wylewa butelki. Przeszukuje także rzeczy osobiste chorego, przegląda pocztę oraz kontroluje wydawane pieniądze.
– Maskowanie problemu, jakim jest alkoholizm – ciągłe ukrywanie alkoholizmu osoby uzależnionej. Jeżeli zaczyna się to niemożliwe, to współuzależniony tłumaczy i usprawiedliwia zachowanie chorego partnera.
– Wysoka tolerancja – zgadzanie się i tolerowanie zachowań alkoholika.
-Branie odpowiedzialności – często płacenie długów lub innych zobowiązań partnera, tłumaczenie zaniedbywania obowiązków, w tym także zawodowych. W ten sposób osoba współuzależniona łagodzi konsekwencje choroby.
-Zaniedbywanie siebie i swoich potrzeb – najważniejsza staje się osoba uzależniona, przez co potrzeby, cele i pragnienia osoby współuzależnionej schodzą na dalszy plan.

Czego nie należy robić, kiedy bliska osoba jest uzależniona?

Przede wszystkim należy przestać traktować osobę uzależnioną jak małe dziecko. Bardzo łatwo wpaść w pułapkę, która początkowo wydaje się tylko troską, a później zmienia się we współuzależnienie. Chowanie butelek nic nie da, ponieważ alkoholik i tak znajdzie sposób, by się napić, a następnym razem bardziej przemyśli kryjówkę. Kolejną ważną rzeczą jest ciągłe usprawiedliwianie chorego. Jeżeli zaniedba obowiązki zawodowe, to sam powinien ponieść tego konsekwencje. Warto także przestać wstydzić się za tą drugą osobą. Ukrywanie problemów domowych, w tym alkoholizmu może prowadzić do lęków i nerwic. Alkoholizm to trudna choroba, z którą można walczyć. A co najważniejsze-wygrać.

Jak leczyć współuzależnienie

Osoba współuzależniona przede wszystkim sama musi dostrzec problem i zauważyć wynikające z niego konsekwencje. Celem terapii jest uświadomienie, że taka osoba może sama kierować i decydować o własnym życiu. Najważniejsze, by odnaleźć w sobie motywację i siłę do zmiany, aby zakończyć proces, w którym to uzależniony jest w centrum uwagi. Taka terapia przypomina tą dla osób uzależnionych. Prowadzona jest zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Okazuje się, że jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala złapać potrzebny dystans do wprowadzenia zmian. Takie spotkania w grupie dostarczają wiele wsparcia, zrozumienia i stają się silnym fundamentem do czerpania motywacji. Dostarczają poczucie bezpieczeństwa i pomagają przezwyciężyć najtrudniejsze momenty.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Komentarze (1)

  • Avatar

    Beata

    |

    Wszyscy myślą, że nałóg to problem alkoholika i on ma sobie ze wszystkim poradzić, a nikt nie patrzy na to, że cierpi cała rodzina. To bardzo trudne ale każdy potrzebuje wsparcia i zrozumienia

Zostaw komentarz

Możesz zalogować się aby nie wypełniać dodatkowe pola.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Telefon całodobowy: +48 537 677 773

Struktury Lecznicze