fbpx

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń na całodobowa infolinie +48 537 677 773

000000209219 Nasz numer rejestru Wojewody Mazowieckiego Podmiotów Wykonujących Działalności Leczniczą

Napady agresji – Jak sobie z nimi radzić?

Agresja nigdy nie jest dobra, bo ktoś zawsze na niej cierpi — Ty, Twoi bliscy czy nawet obcy ludzie. Kiedy zaczynasz borykać się z napadami agresji, konieczne jest działanie. Poznaj najskuteczniejsze metody, które pomogą Ci złagodzić Twoje napady agresji, a z czasem nawet całkowicie je wyeliminować.

Skąd się biorą napady agresji?

Najczęściej za główną przyczynę napadów agresji wskazuje się długotrwałe napięcie oraz stres. Od tego przynajmniej się zaczyna, jednak nie można wykluczyć, że nadmierna i często nieuzasadniona agresja wywoływana jest niejednokrotnie przez poważne choroby psychiczne.

Koniecznie poznaj także kilka innych przyczyn napadów agresji, które często występują:

  • tłumienie negatywnych emocji,
  • życie w ciągłym napięciu,
  • poczucie bezsilności,
  • długotrwała samotność,
  • zmęczenie fizyczne oraz psychiczne itd.

To, co szczególnie wyróżnia napady agresji, to przede wszystkim fakt, iż zazwyczaj nie są one adekwatne do sytuacji, w której występują. Niewielka iskra może wywołać niekontrolowany atak złości czy wręcz agresji. Chory działa wtedy niemal instynktownie i często nie kontroluje tego, co mówi, a nawet robi. Podświadomie sądzi, że tylko w ten sposób może zapanować nad swoim życiem czy daną chwilą. Kluczowe jest to, aby już po napadzie agresji wytłumaczyć takiej osobie, że konieczne jest działanie, aby pozbyć się ataków.

Jak radzić sobie z napadami agresji po alkoholu?

Okazuje się, że osoby, które borykają się z napadami agresji często sięgają po alkohol. Sądzą, że w ten sposób ich emocje znajdą ujście i nie będą musieli zastanawiać się, nad tym, co się z nimi dzieje. Zresztą w razie czego alkohol może być też doskonałą przykrywką na ataki agresji, a przy tym przykrywa wszystkie inne problemy, które często są prawdziwą przyczyną takiego zachowania. Dopiero ich wyeliminowanie pozwoli Ci odzyskać wewnętrzną harmonię.

Osoba, która jest pod wpływem alkoholu i zachowuje się agresywnie, może stanowić niebezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest to, aby nie prowokować taką osobę. Staraj się najlepiej wyjść z domu w tym czasie czy też pójść do innego pokoju. Koniecznie nie wdawaj się w dyskusję, bo może oznaczać to dla Ciebie niebezpieczeństwo. Kluczowe będzie znalezienie chwili, kiedy chory nie będzie pod wpływem alkoholu i wtedy porozmawianie z nim na temat konieczności zmiany sposobu życia i walki z napadami, które negatywnie wpływają także na Twoje życie. Jeśli po kilku próbach nic nie wskórasz, musisz poważnie zastanowić się, czy życie pod jednym dachem z taką osobą po pierwsze jest dla Ciebie bezpieczne, a po drugie czy nie kosztuje Cię zbyt wiele stresu. Koniecznie dowiedz się też więcej na temat współuzależnienia, które często występuje w takich sytuacjach i odbija się na Twoim zdrowiu psychicznym.

Napady agresji – 4 sposoby, jak sobie z nimi poradzić

Rozpocznij terapię

Być może to żadne odkrycie z naszej strony, ale prawda jest taka, że naprawdę trudno jest pozbyć się ataków agresji w pojedynkę. Konieczne staje się skorzystanie z pomocy specjalisty, który będzie wiedział, jakie kroki należy podjąć, aby chory odzyskał kontrolę nad swoim życiem. Nie bój się przyznać przed sobą, że masz problem i zawalcz o siebie i swoich bliskich, zanim będzie za późno.

Uświadomienie sobie — mam problem

Kluczowe w opanowaniu agresji jest to, aby w ogóle zauważać, że ma się z nią problem. Świadomość sprawi, że po napadzie czy jeszcze w trakcie pojawią się także wyrzuty sumienia, co będzie stanowiło pewne zagrożenie. Jeśli staną się one na tyle duże, to zapewne będziesz chciał w jakiś sposób powstrzymać falę nadchodzących emocji. Jednak ucieczka do alkoholu to żadne rozwiązanie, zamiast tego zapisz się na terapię i poszukaj pomocy. Możesz też na początku spróbować pracować sam ze sobą. Jednak koniecznie nie przyćmiewaj emocji, a postaraj się z nimi zmierzyć.

Znajdź źródło problemu

Podczas terapii specjalista będzie próbował przede wszystkim odkryć, skąd się biorą u Ciebie tak duże pokłady negatywnych emocji, które przeradzają się w agresję. Możesz też oczywiście zastanowić się nad tym sam. W końcu znasz się najlepiej, więc zadanie może okazać się dość proste, choć oczywiście nie zawsze tak jest. Wiele osób ma problemy z agresją, kiedy nie potrafią poradzić sobie z natłokiem obowiązków czy np. krytyką szefa. Wtedy dają upust swoim emocjom w domu. Rozwiązaniem jest oczywiście zmiana pracy, uprawianie sportu czy lepsza organizacja. Najgorsze co możesz zrobić, to bierność i dalsze tkwienie w takiej sytuacji. Nie tylko ucierpi na tym Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne, ale też możesz doprowadzić do rozpadu swojej rodziny.

Skorzystaj z reduktorów

Kiedy czujesz, że negatywne emocje zaczynają pomału przejmować nad Tobą kontrolę, to możesz wykorzystać moc tzw. reduktorów. Istnieje wiele ich rodzajów — np. liczenie wspak, kontrolowanie oddechu, liczenie w pamięci, recytowanie w myślach wiersza itd. Nie zaszkodzi także myślenie o miłych rzeczach, marzeniach czy o jakimś bezpiecznym miejscu. Z czasem przekonasz się, że reduktory naprawdę są w stanie zatrzymać nadchodzący atak agresji.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 gwiazd(a), średnio: 5,00 z 5
Loading...

Zostaw komentarz

Możesz zalogować się aby nie wypełniać dodatkowe pola.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Telefon całodobowy: +48 537 677 773

Struktury Lecznicze