Uzależnienie od benzodiazepin – na czym polega detoks?

Uzależnienie od benzodiazepin

Benzodiazepiny (BDZ) są lekami o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym i przeciwdrgawkowym. Na przestrzeni lat znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Zaleca się je m.in. osobom z zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami nastroju, bezsennością, a także w stanach pobudzenia. Tymczasem ich nieprawidłowe stosowanie może w szybkim czasie doprowadzić do fizycznej i psychicznej zależności. W jaki sposób leczy się uzależnienie od benzodiazepin? Jakie praktyki stosuje Detoks Fenix? Sprawdź!

Uzależnienie od benzodiazepin – mechanizm

Zależność fizyczna wiąże się ze zmianami właściwości allosterycznych receptorów GABA w ośrodkowym układzie nerwowym, a także ich obrotu metabolicznego i ekspresji. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że benzodiazepiny zastępują naturalne mechanizmy uspokajające organizmu. Dlatego też ich nagłe odstawienie pozostawia mózg w stanie niewystarczającej aktywności GABA (swoistego hamulca), co skutkuje nadmierną drażliwością całego systemu nerwowego. Co ciekawe, uzależnienie od benzodiazepin pojawia się już po około dwóch tygodniach ich stosowania!

Tolerancja oraz efekt „z odbicia”

Skuteczność BDZ stopniowo zmniejsza się wraz z czasem trwania farmakoterapii. Oznacza to, że w celu uzyskania takiego samego efektu trzeba ciągle zwiększać dawkę leku. Zjawisko to przyjęło się określać mianem tolerancji. Z kolei nagłe przerwanie stosowania może ujawnić tzw. efekt „z odbicia”, który obejmuje nasilenie objawów występujących przed leczeniem, takich jak lęk i bezsenność.

Uzależnienie od benzodiazepin – objawy abstynencyjne

Objawy występujące po nagłym odstawieniu przewlekle przyjmowanych benzodiazepin stanowią przeciwieństwo ich działania i obejmują:

  • wzrost lęku,
  • pobudzenie,
  • zaburzenia snu,
  • objawy grypopodobne,
  • chwiejność emocjonalną,
  • halucynacje,
  • w skrajnych przypadkach drgawki i śmierć.

Ponadto klasyczny zespół odstawienny pojawia się zwykle 48 godzin po odstawieniu średnio długodziałających benzodiazepin (lorazepam, temazepam) i 5–10 dni po odstawieniu benzodiazepin długodziałających (diazepam, klorazepan).

Detoks benzodiazepinowy – krok w stronę sukcesu

Detoks benzodiazepinowy polega na stopniowym zmniejszaniu dawki nadużywanego farmaceutyku i wprowadzaniu leków zamiennych, które znoszą objawy odstawienia środka pierwotnego. Dodatkowo czasami niezbędne okazuje się podanie kroplówki, celem pełnego oczyszczenia organizmu. Płyny infuzyjne w trakcie detoksykacji zawsze dobierane są indywidualnie i tylko na wyraźne wskazanie lekarza prowadzącego. Zbyt szybkie wypłukanie nadużywanego leku z krwiobiegu może skutkować silnym nasileniem zespołu abstynencyjnego oraz wprowadza uzależnionego w stan zagrażający życiu i zdrowiu. Warto wiedzieć, że antagonistą benzodiazepin, który czasowo znosi ich niepożądane działanie jest Flumazenil.

Uzależnienie od benzodiazepin - mechanizm

Uzależnienie od benzodiazepin – ile trwa leczenie?

Oczywiście nie ma żadnych wątpliwości, że odstawiając benzodiazepiny, należy stosować bardzo powolną redukcję dawki. Dokładna prędkość redukcji jest kwestią indywidualną. Zależy ona od stosowanego typu benzodiazepiny, długotrwałości zażywania, a nawet osobowości i stylu życia pacjenta. Nie bez znaczenia pozostają również inne nałogi oraz genetyczne zdolności odbudowy naturalnych mechanizmów. Zwykle najlepszym sędzią jest sam pacjent. Z naszych doświadczeń wynika, że zadowalające efekty osiąga się już w okresie 7-30 dni od momentu zgłoszenia. Jeśli uważasz, że Ty lub bliska Ci osoba zbyt często przyjmujecie leki takie jak Nasen, Klonazepam, Xanax, Lorafen, Relanium, koniecznie skontaktuj się z naszą placówką, ponieważ wskazuje to na uzależnienie od benzodiazepin. Pamiętaj także, że dzięki odpowiednio zaplanowanemu detoksowi możesz szybko wrócić do zdrowia, z pominięciem wszystkich niepożądanych efektów nagłego odstawienia leku!

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax