Problemy zdrowotne po alkoholu – co musisz wiedzieć?

Problemy zdrowotne po alkoholu

Wbrew stereotypom, nie istnieją rzetelne dowody potwierdzające pozytywny wpływ alkoholu na zdrowie człowieka. Znajdziemy natomiast tysiące badań, których wyniki jednoznacznie wskazują na destrukcyjny charakter używki i problemy zdrowotne po alkoholu. Czy wiedziałeś, że nadużywanie alkoholu przeciętnie skraca życie o 16 lat? Jakie są przyczyny tego zjawiska? Na co najczęściej narzekają alkoholicy? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Zatrucie alkoholowe

Ostre zatrucie alkoholem występuje bezpośrednio po jego spożyciu i prowadzi do zaburzeń zachowania, pojmowania, reagowania, pamięci itp. Nasilenie objawów zależy nie tylko od ilości spożytego alkoholu, ale również od płci, wieku, masy ciała oraz ogólnego stanu zdrowia osoby.  Z prawnego punktu widzenia, stan nietrzeźwości to przekroczenie 0,5 promila we krwi oraz 0,25 w wydychanym powietrzu. O zatruciu alkoholowym możemy mówić w przypadku wyższych wartości. To właśnie wtedy dochodzi do pogłębiających się zaburzeń świadomości, prowadzących nawet do śpiączki. Pojawiają się poważne problemy zdrowotne – zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia krwi i kłopoty z oddychaniem. Bez wątpienia jest to stan zagrożenia zdrowia i życia!

Wątroba – problemy zdrowotne największego narządu człowieka

Wątroba jest swoistym filtrem organizmu i w głównej mierze odpowiada za metabolizm alkoholu. Problemy zdrowotne wynikające z jej uszkodzenia to przede wszystkim stłuszczenie i marskość. Co ciekawe, stłuszczenie wątroby rozwija się u niemal wszystkich osób uzależnionych (90–100%), a współistniejąca otyłość dodatkowo zwiększa to ryzyko. Z kolei u 30% osób intensywnie pijących alkohol rozwija się marskość wątroby. Jest to postępująca i nieuleczalna choroba prowadząca do niewydolności tego narządu. Piwo, niesłusznie wyłączane przez niektórych z grupy napojów alkoholowych, wydaje się szczególnie sprzyjać rozwojowi marskości. Ponadto kontynuowanie nałogu znacznie zwiększa ryzyko żylaków przełyku. Szacuje się, że w wyniku pierwszego w życiu krwawienia ginie ponad 1/4 chorych, a w przypadku nawrotu – nawet połowa z nich. Brzmi strasznie? Pamiętaj, że możesz oszczędzić tego sobie lub swoim bliskim z Detoks Fenix.

Rak trzustki – najgroźniejszy nowotwór!

Spożywanie alkoholu jest jedną z głównych przyczyn ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki. Choroba ta objawia się silnym bólem nadbrzusza i upośledzeniem działania uszkodzonego narządu. Śmiertelność w ostrym zapaleniu trzustki szacuje się na około 15%. Niestety w zniszczonej alkoholem trzustce znacznie częściej dochodzi do rozwoju raka, który jest chorobą o szczególnie niekorzystnym rokowaniu. Objawy pojawiają się w bardzo zaawansowanym stadium i mimo wdrożonego leczenia, 95% chorych umiera w ciągu 5 lat od rozpoznania.

Zaburzenia hormonalne – problemy zdrowotne kobiet i mężczyzn

Nadużywanie alkoholu może prowadzić do wielu zaburzeń hormonalnych. Toksyczne działanie etanolu powoduje uszkodzenie jąder, impotencję, utratę libido, zaś u kobiet prowadzi do zaburzeń miesiączkowania i owulacji. Ponadto u osób uzależnionych znacznie częściej stwierdza się niedoczynność tarczycy, objawiającą się zwiększeniem masy ciała, zaparciami i zwolnieniem pracy serca.

Problemy zdrowotne - zaburzenia hormonalne

Podsumowanie

Intensywne picie alkoholu powoduje spustoszenie w całym organizmie. Dotychczasowe problemy zdrowotne przybierają na sile, rośnie ryzyko nowotworów piersi, języka, gardła, przełyku, jelita grubego i odbytnicy. Skutki nałogu potrafią być opłakane, nie tylko dla samego uzależnionego. Pamiętaj, że detoks alkoholowy jest pierwszym krokiem, który powinien zostać podjęty w przypadku leczenia alkoholizmu. Zadbaj o siebie i swoich najbliższych z Detoks Fenix.

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax