Mój partner pije za dużo – jak mu o tym powiedzieć?

Mój partner pije za dużo

„Mój partner pije, nie chce się leczyć, nie wiem co robić.” Takie stwierdzenia niejednokrotnie padają z ust kobiet i mężczyzn, szczególnie w trakcie wizyty u specjalisty. Perspektywa rozpadu życia rodzinnego i zawodowego zmusza jedną ze stron do przejęcia inicjatywy. Z pomocą przychodzi  m.in. detoks alkoholowy, który jest pierwszym krokiem w drodze do pożegnania nałogu. W jaki sposób uświadomić partnera o eskalującym problemie?

Mój partner pije – sygnały alarmowe

Szczególnie niepokojące są następujące zachowania:

  • Spożywanie alkoholu (w każdej formie!) codzienne lub systematycznie kilka razy w tygodniu;
  • Stopniowe lub nagłe zwiększanie ilości trunku;
  • Kształtujący się rytuał picia, np. wieczorne spożywanie kilku piw, lampek wina;
  • Palimpsesty, czyli „urwane filmy”, zaniki pamięci po wytrzeźwieniu;
  • Podejmowanie prób kontroli picia przez osobę pijącą, tłumaczenie i wmawianie o braku problemu, obietnice „braku picia”;
  • Ukrywanie alkoholu, picie w samotności (np. garażu, łazience), kłamstwa w sprawie ilości;
  • Zaniedbywanie obowiązków domowych i problemy zawodowe;

Każda z wymienionych czynności może być swoistą czerwoną lampką, sugerującą, że mój partner pije.

Czego nie robić, gdy mój partner pije?

Bywa, że ze względu na brak rzetelnych informacji a przede wszystkim cierpliwości, bliscy czują się zagubieni, w sytuacji gdy ich partner pije. W takiej wypadku nie należy pogłębiać problemu i zaostrzać konfliktu. Przekonywanie na drodze racjonalnych argumentów w starciu z uczuciem głodu alkoholowego może okazać się bezskuteczne. Porażką zakończy się również wymuszanie obietnic o zachowaniu abstynencji, szczególnie w stanie upojenia. Krzyk, kłótnie, szantaż emocjonalny, w sytuacji gdy mój partner pije paradoksalnie pogarszają położenie. Zachowania te mogą być pretekstem i jednocześnie usprawiedliwieniem dla uzależnionego. Nie możesz brać odpowiedzialności za konsekwencje picia partnera np. zwolnienia w pracy, spłacanie długów, tłumaczenie dla osób postronnych. Nie rób tajemnicy z faktu, że mój partner pije!

Co jest skuteczne, jeśli mój partner pije?

Słów kilka o tym jak rozmawiać z alkoholikiem odnajdziesz w naszym artykule. Przede wszystkim musisz być osobą konsekwentną w swoich działaniach. Przyda się dodatkowo wiedza z zakresu choroby alkoholowej oraz możliwości jej leczenia. Przeczytaj na czym właściwie polega detoks alkoholowy i w jakich warunkach może się odbywać. Konsekwentne postępowanie, realizacja decyzji, rzeczywiste wprowadzanie w życie wcześniejszych zapowiedzi to fundamenty sukcesu. Zadbaj o siebie i swoje dzieci np. zdobycie niezależności finansowej pozwoli Ci odpocząć i doda siły przy egzekwowaniu wymagań. To wszystko ma na celu zachowanie maksymalnego opanowania i spokoju w trakcie każdej z rozmów. Pamiętaj również o tym, że nikt nie oczekuje od Ciebie wyleczenia drugiej osoby z nałogu. Ogromnym przełomem będzie nakłonienie osoby uzależnionej do rozpoczęcia leczenia, bądź też skierowanie do specjalisty. Nie zapominaj o zjawisku współuzależnienia i nie bój się wyrazić swoich emocji!

Jak rozmawiać z pijącym partnerem?

Podsumowanie

Partnerzy osób nadużywających alkoholu nierzadko sami potrzebują pomocy. Z tego powodu funkcjonują grupy wsparcia dla osób żyjących z uzależnionymi partnerami. Ponadto możesz zwrócić się o pomocną dłoń do specjalistów w zakresie leczenia uzależnień, takich jak Detoks Fenix. Chorobę alkoholową da się skutecznie leczyć, bądź konsekwentny i sprawdź naszą ofertę!

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax