Uzależnienie od mefedronu - popularne zjawisko

Dlaczego uzależnienie od mefedronu jest popularnym zjawiskiem?

Mefedron (podobnie jak metafedron) to narkotyk o działaniu zbliżonym do amfetaminy, kokainy i ecstasy. Na rynku środków psychoaktywnych pojawił się stosunkowo niedawno, ale bardzo szybko zyskał miano jednego z najniebezpieczniejszych narkotyków. Od dnia 24 maja 2010 roku posiadanie i handel mefedronem jest w Polsce nielegalny. Czy to oznacza, że problem nie istnieje? Wręcz przeciwnie – zjawisko narkomanii przybiera na sile, m.in. za sprawą dopalaczy. Dlaczego mefedron stał się tak popularny? Jak skutecznie leczyć uzależnienie od mefedronu?

Czym jest mefedron? 

Mefedron, potocznie określany jako mefa, stosowany jest jako stymulant i empatogen. Empatogeny to substancje, które powodują charakterystyczne efekty emocjonalno – społeczne. Pobudzają wydzielanie serotoniny, dopaminy i noradrenaliny, które odpowiadają za otwartość emocjonalną, uczucie empatii i miłości. Przez wielu uznawany jest ponadto za narkotyk rekreacyjny, tzn. spożywany od czasu do czasu, na przykład podczas imprez. Młodych ludzi zachęca stosunkowo niska cena środka psychoaktywnego w porównaniu do innych narkotyków. Niestety, jak dowodzą badania, uzależnienie od mefedronu może pojawić się już po jednej dawce!

Dlaczego uzależnienie od mefedronu jest niebezpieczne?

Pułapka, w jaką wpada użytkownik mefedronu praktycznie nie różni się od tych, jakie zastawiają na nas inne środki psychoaktywne. Uzależniony czuje potencjalne korzyści już po kilku sekundach od przyjęcia specyfiku. Organizm niemal natychmiast zaczyna produkować substancje odpowiedzialne za efekt psychotyczny. W zależności od indywidualnej tolerancji, działanie utrzymuje się od 1 do 5 godzin. Po tym czasie pojawia się silna potrzeba spożycia kolejnej dawki. Właśnie w ten sposób rozwija się uzależnienie od mefedronu… Osoby uzależnione nie są w stanie poradzić sobie z rzeczywistością, mają poważne problemy z codziennymi obowiązkami. Całości obrazu dopełniają urojenia, psychozy, halucynacje i stany lękowe. Narkotyk działa destrukcyjnie na cały organizm, pozorny brak łaknienia i bezsenność prowadzą do wyniszczenia fizycznego. Pozostaje jeszcze jeden aspekt – mefedron często dodaje się do tzw. dopalaczy. Ich wątpliwy skład znany jest tylko producentom, przez co nie sposób przewidzieć, jakich efekt uboczny (włącznie ze śmiercią) doświadczy uzależniony.

Jak rozpoznać uzależnienie od mefedronu? 

Zażywanie mefedronu, podobnie jak każdego innego narkotyku, wiąże się z występowaniem charakterystycznych objawów narkotyzowania się. Na stałe weszło do użytku pojęcie „pot mefedronowy”, albowiem osoby przyjmujące ten narkotyk cierpią z powodu nadmiernej potliwości. Charakterystyczne objawy somatyczne to: zasinione dłonie, suchość w ustach, rozszerzone źrenice, pojawienie się oczopląsu i szczękościsku oraz rumieńców na twarzy. Opisuje się również zawroty głowy i halucynacje a także utratę pamięci krótkotrwałej. Uzależnienie od  mefedronu może powodować drżenie całego ciała, występowanie gęsiej skórki oraz przyspieszone tętno. Osoby narkotyzujące się, nie odczuwają łaknienia, a z ich ust wyczuwalny jest charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który może utrzymywać się nawet po kilku dniach od spożycia substancji.

Pot mefedronowy

Na czym polega detoks po mefedronie?

Mefedron ma wyjątkowo silny potencjał uzależniający. Jak wspomnieliśmy wyżej, efekty działania tej substancji pojawiają się bardzo szybko, dlatego też zaprzestanie jej zażywania wiąże się z poważnymi przeszkodami. Samodzielne wyjście z nałogu rzadko kończy się sukcesem. W tym przypadku konieczne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania. Pierwszym etapem jest detoks po mefedronie, czyli leczenie polegające na nagłym odstawieniu danej substancji psychoaktywnej. Odbywa się w połączeniu z terapią farmakologiczną, która redukuje nieprzyjemne dolegliwości związane z zespołem abstynencyjnym, ale również wyrównuje funkcje życiowe. Detoks po mefedronie trwa około 7-10 dni, a jego długość zależy przede wszystkim od głębokości uzależnienia, czasu, jaki upłynął od ostatniego spożycia narkotyków oraz stanu pacjenta. Udana detoksykacja umożliwia wprowadzenie psychoterapii, której celem jest przepracowanie problemów i sposobów radzenia sobie z trudnościami. 

Jeśli uważasz, że możesz mieć problem z mefedronem, zgłoś się po kompleksowe wsparcie do Detoks Fenix!

5 1 vote
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax