Amfetamina – biała śmierć

Amfetamina – biała śmierć

Amfetamina to narkotyk, który swoją popularność w Polsce zdobył w latach 90. Substancja tańsza i łatwiejsza do zdobycia niż kokaina stała się ulubienicą młodzieży na dyskotekach, w klubach i towarzyskich spotkaniach. Nazywana „speed”, „feta”, „białko” dziś nadal lubi towarzystwo młodych i nieświadomych zagrożeń osób. Mimo iż ustąpiła miejsca dopalaczom, które wymykają się spod kontroli prawa, nadal ma swoich „fanów”. Przyjrzyjmy się bliżej tej substancji i jakie niesie za sobą niebezpieczeństwo.

Amfetamina – charakterystyka substancji

Jest substancją pochodzenia syntetycznego, pochodna fenylopropylanu. Amfetamina jest drugim, zaraz po marihuanie najpopularniejszym narkotykiem, należącym do grupy środków stymulujących ośrodkowy układ nerwowy. Pobudza przekaźnictwo dopaminergiczne i noradrenergiczne. Działa pobudzająco na układ nerwowy i jest groźnym oraz szybko uzależniającym narkotykiem o działaniu neurotoksycznym. Najczęściej występuje w postaci bezwonnego proszku w kolorach od białego do ceglastego. Smak gorzki, a odcień produktu zależny jest od stopnia zanieczyszczenia, czasu i sposobu przechowywania. Na czarnym rynku, dostępna w formie proszku, tabletek lub kryształków.

Sposoby zażywania

Najczęstszą drogą przyjmowania amfetaminy jest wciąganie jej do nosa. Dostaje się ona do krwioobiegu poprzez śluzówkę i tak rozpoczyna swoją podróż po organizmie. Może być także przyjmowana wraz z pokarmem, zazwyczaj dodawana do napojów. Niektóre środowiska narkomanów zażywają amfetaminę dożylnie. Rodzaj i forma dostania się tej substancji do organizmu ma różne działanie. Wstrzyknięcie bezpośrednio do żyły skutkuje silnym, pobudzającym „kopem” już po 5-15 sekundach. Zażycie doustne lub donosowe ma działanie o zmniejszonym nasileniu.

Zastosowanie w medycynie

Amfetaminę zaczęto używać do celów medycznych w latach 20. XX wieku. Stosowano ją w leczeniu zespołów hiperkinetycznych u dzieci oraz przy napadowej senności (narkolepsji). Próbowano wykorzystywać ją do leczenia astmy oskrzelowej, otyłości w celu zmniejszenia łaknienia. Podczas II Wojny Światowej serwowana była pilotom jako środek pobudzający, mający redukować zapotrzebowanie na sen i zwiększać aktywność bojową. W świecie sportu z kolei stosowano amfetaminę jako środek dopingujący. Warto pamiętać, iż badania wykazują, że środek ten uszkadza neurony dopaminowe, a w niektórych obszarach mózgu w sposób nieodwracalny.

Skutki przyjmowania amfetaminy

 • silne pobudzenie psychoruchowe,
 • nadmierna gadatliwość,
 • wzrost libido przy jednoczesnym obniżeniu potencji,
 • zanik krytycyzmu,
 • nienaturalny optymizm,
 • przyśpieszona akcja serca,
 • wahania nastroju od euforii do depresji,
 • nerwowość, niekontrolowane ruchy, drażliwość,
 • gwałtowne i agresywne zachowania,
 • brak łaknienia, czasami nawet jadłowstręt,
 • czasami nieuzasadnione lęki i zachowania paranoiczne, psychozy,
 • podwyższone ciśnienie krwi,
 • trudności ze snem,
 • rozszerzone źrenice,
 • suchość w ustach,
 • spadek masy ciała.

Poniżej zdjęcie ukazujące zmiany w wyglądzie wywołane zażywaniem narkotyków.

Uzależnienie od amfetaminy niszczy w szybkim tempie
Źródło: Esquire , sierpień 2005

Uzależnienie od amfetaminy

Amfetamina jest środkiem o silnym działaniu uzależniającym i toksycznym. Wpływa negatywnie na cały organizm, układ nerwowy, oddechowy i zdrowie psychiczne. Pierwotnie pobudza i daje energetycznego powera, niestety następstwa zażywania amfetaminy są bardzo niebezpieczne. Ludzki organizm nie ma zdolności, które pozwolą zdetoksykować niebezpieczną dawkę amfetaminy. Intensywne przyjmowanie narkotyku zaburza zdolności intelektualne, powoduje brak snu, może prowadzić do ogólnego wyniszczenia organizmu oraz rozwoju psychoz o charakterze majaczeniowo-urojeniowym. Zażycie zbyt dużej dawki tej toksyny może spowodować tachykardię, silne bóle w klatce piersiowej i zagrażającej życiu zapaść sercowo-naczyniowej oraz udar mózgu. W wielu przypadkach przedawkowanie środka doprowadza osobę uzależnioną do śmierci.

Leczenie uzależnienia od amfetaminy

W sidła nałogu może wpaść każdy, bez względu na wiek czy stan majątkowy. Zazwyczaj zaczyna się bardzo niewinnie, od zażycia jednego razu, w celu poprawienia koncentracji i skupienia przed ważnym egzaminem lub ze znajomymi na imprezie. Uzależnienie od amfetaminy ma charakter psychiczny, dlatego leczenie wymaga wielu działań na różnych płaszczyznach. Bardzo często jest to proces długofalowy, złożony i trudny. Nieoceniona jest pomoc rodziny i najbliższych osób w otoczeniu chorego, które wspierają i motywują do walki z uzależnieniem. Kluczowym krokiem w podjęciu terapii jest zgłoszenie się do profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień, w którym pod opieką doświadczonych specjalistów i z zastosowaniem indywidualnie dobranego programu leczenia rozpocznie się walkę o życie bez nałogu.

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krzysztof
krzysztof
1 rok temu

Mega syf! Na początku wydaje ci się, że jesteś królem a potem nawet nie wiesz, jak zatapiasz się w to bagno!

ewa
ewa
1 rok temu

Studiowałam z kolesiem, który brał. Najpierw na imprezie, potem przed egzaminem. A dziś jest wrakiem człowieka. Widziałam go jakiś czas temu w autobusie. Wyglądał jak własne zwłoki! Tragedia, nie bierzcie!

Ulka
Ulka
1 rok temu
Reply to  ewa

Ja też znam takie przypadki, najgorsze że takim osobom tak ciężko pomóc! Straciłam przez to gówno najlepszą przyjaciółkę i kumpla… Biała śmierć!!!

Malwina
Malwina
1 rok temu

Straszna rzecz, moja siostra miała problem z uzależnieniem i w ciągu roku z radosnej dziewczyny zmieniła się w chodzące widmo. Masakra, Ewa dobrze mówi, nie warto niszczyć sobie życia.

Laura
Laura
1 rok temu

Przez jakiś czas spotykałam się z uzależnionym i mogę powiedzieć jedno, narkotyki to wielki syf. Nie warto się w to bawić, bo można wiele stracić…

5
0
Zapraszamy do komentowaniax