Wpływ alkoholu na prowadzenie pojazdów

Wpływ alkoholu na prowadzenie pojazdów

Nawet niewielka ilość alkoholu ma wpływ na spowolnienie działania układu nerwowego. Przez to organizm zaczyna gorzej funkcjonować, a informacje z zewnątrz dochodzą wolniej. W konsekwencji możesz z łatwością doprowadzić do wypadku — nawet ze skutkiem śmiertelnym. Przekonaj się, jak duży jest wpływ alkoholu na prowadzenie pojazdów, a wtedy uda Ci się uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji.

Dlaczego alkohol ma negatywny wpływ na kierowcę?

Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że alkohol pozornie działa relaksująco na organizm. Jednak nie jest to zaletą, ponieważ przez takie zachowanie tracisz zdolność obiektywnej oceny sytuacji.

Zwróć również uwagę na to, że nawet niewielka dawka alkoholu — ok. 0,1 promila, wywołuje u kierowcy problemy z koncentracją. Dlatego, jeżeli planujesz jechać samochodem, to po prostu nie pij. Wtedy zyskasz pewność, że nie staniesz się zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Prowadząc samochód, musisz wykonywać kilka czynności jednocześnie, dlatego wymaga to ogromnego skupienia i koncentracji. Poza tym jadąc autem, nie masz kontroli nad tym, co dzieje się w otoczeniu, dlatego nieustannie musisz analizować zachowania innych kierowców. Problemem jest jednak to, że nawet niewielka dawka alkoholu ogranicza zdolności myślenia, spowalnia dostarczanie informacji do mózgu, a także pogarsza umiejętności kierowania pojazdem mechanicznym i niemechanicznym. Zwróć także uwagę na to, że taka sytuacja może z łatwością doprowadzić do wypadku, a negatywny wpływ alkoholu na prowadzenie samochodu, jest dostrzegalny już przy niewielkim stężeniu alkoholu we krwi. Wraz ze wzrostem tych wartości skutki stają się jeszcze bardziej wyraźne.

Wpływ alkoholu na prowadzenie samochodu

  • 0,2 ‰ – potrzeba więcej czasu na dostrzeżenie zagrożenie.
  • 0,3 ‰ – pojawiają się niewielkie problemy z utrzymaniem równowagi, pogarsza się też zdolność dostrzegania kształtów znajdujących się w oddali.
  • 0,4-0,6 ‰ – reakcja na bodźce znacznie się wydłuża, obniżają się również zdolności motoryczne oraz umiejętności szybkiej oceny sytuacji. Taka ilość alkoholu wpływa negatywnie na ostrość widzenia.
  • 0,8 ‰ – pojawia się słabość mięśni, co uniemożliwia prowadzenie samochodu, a także utrzymanie prostego toru jazdy.
  • 1-2 ‰ – alkohol wpływa na pracę serca i wzrost ciśnienia krwi. Poza tym takie stężenie powoduje zaburzenie koordynacji mięśniowej, a przy tym w znaczący sposób osłabia sprawność intelektualną. Taka ilość alkoholu przyczynia się też do wahania nastroju.
  • 2-4 ‰ – taka dawka alkoholu może już stanowić dla Ciebie naprawdę duże zagrożenie. W tym przypadku problemy dotykają nie tylko zdolności myślenia i poruszania się, ale również powodują zaburzenia mowy, senność, brak kontroli nad własnym zachowaniem — częstym zjawiskiem jest agresja. Poza tym alkohol coraz bardziej osłabia czynności życiowe organizmu i wpływa na obniżenie temperatury ciała, co w konsekwencji często prowadzi do utraty przytomności.

Jak rozpoznać kierowcę prowadzącego pod wpływem alkoholu?

Jesteś uczestnikiem ruchu drogowego i zastanawiasz się, jak zachowują się kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu? Tak naprawdę jest kilka znaczących symptomów, które o tym świadczą. Jeżeli je dostrzegasz, to koniecznie zrób zdjęcie lub zapamiętaj numer tablicy rejestracyjnej podejrzanego pojazdu, a następnie zadzwoń na policję. Być może dzięki temu uratujesz wiele niewinnych osób bądź kierowcę tego auta. Szczególnie reaguj wtedy, gdy:

  • kierowca wydaje się nadpobudliwy, wykrzykuje obelgi, wymachuje rękami i sprawia wrażenie agresywnego,
  • samochód porusza się nieregularnie — zwalnia, hamuje czy przyspiesza,
  • kierowca zjeżdża na sąsiedni pas,
  • auto jedzie w przeciwnym kierunku jazdy,
  • osoba prowadząca pojazd wolno reaguje na sytuacje na drodze,
  • kierowca nie zatrzymał się na pasach lub światłach, a przy tym nie przestrzega zasad ruchu drogowego,
  • w samochodzie nie są włączone światła, a prowadzący pojazd nie korzysta z kierunkowskazów,
  • pojazd jest prowadzony z nadmierną ostrożnością bądź odwrotnie — kierowca nie zwraca uwagę na przepisy.

Jaka kara grozi za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu?

Obecne przepisy dość jasno określają, jakie kary możesz otrzymać, jeżeli będziesz prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu. Jako wykroczenie i tzw. stan po spożyciu alkoholu uznawana jest sytuacja, gdy w wydychanym powietrzu alkohol nie przekracza 0,25 mg. W przypadku badania krwi wartość ta wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰. Natomiast za przestępstwem nazywany jest moment, kiedy kierowca w wydychanym powietrzu ma więcej niż 25 mg lub powyżej 0,5 ‰ alkoholu we krwi.

Zauważ, że prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu może doprowadzić do aresztowania na 14 dnia, a nawet utraty wolności do 3 lat. Jeżeli dojdzie do poważniejszego wypadku, to kara może ulec zmianie. Poza tym kierowca dostaje czasowy zakaz prowadzenia pojazdu połączony z utratą prawa jazdy. Nakładana jest również grzywna — jej wysokość jest uzależniona od kilku czynników — rodzaju pojazdu, miejsca oraz stężenia alkoholu.

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
3 lat temu

Piłeś? Nie jedź! Dlaczego ludziom to tak trudno zrozumieć????

Regina
Regina
3 lat temu

Mojej przyjaciółki syn zginął pod kołami pijanego kierowcy! Jak można być tak bezmyślnym???

Damian
Damian
3 lat temu

Jak można być tak bezmyślnym i prowadzić po alkoholu? Jak chcecie pić to z buta zasuwajcie!

Wiktoria
Wiktoria
3 lat temu

Pamiętajcie, że nawet jedno piwo zaburza nasze postrzeganie drogi. Myślisz sobie – to tylko radler. Błąd – to aż radler…

Zosia
Zosia
3 lat temu

To jest niedopomyślenia, jak można narażać siebie i innych prowadząc po alkoholu!!!!!

Jola
Jola
3 lat temu

Dbaj o siebie i o innych, nie jedź po alkoholu!!

6
0
Zapraszamy do komentowaniax