fbpx

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń na całodobowa infolinie +48 537 677 773

000000209219 Nasz numer rejestru Wojewody Mazowieckiego Podmiotów Wykonujących Działalności Leczniczą

Zatrucie alkoholowe – objawy, leczenie.

Zatrucie alkoholowe bardzo często mylone jest z kacem lub upojeniem alkoholowym. Jak się okazuje, zatrucie alkoholowe to zdecydowanie poważniejszy stan, który może prowadzić nawet do śmierci. Pojawia się, kiedy wypijemy taką ilość, alkoholu, której nasz organizm nie jest w stanie przyswoić ani z metabolizować. Toksyny, które są zawarte w alkoholu, zaburzają normalne funkcjonowanie organizmu. Pojawiają się nudności, bóle głowy, osłabienie, wymioty. Zazwyczaj wszystkie nieprzyjemne objawy ustępują do około kilkunastu godzin po wypiciu alkoholu.

 Czym jest zatrucie alkoholowe?

Zatrucie alkoholowe u każdego może przebiegać inaczej oraz być związanym z inną ilością spożytego alkoholu. Osoba dorosła może ulec zatruciu alkoholowemu po spożyciu 1-1,5 ml /kg, czyli 50-100 ml czystego spirytusu. Jednak należy pamiętać, że jest to całkowicie zależne od wielu czynników osobniczych, takich jak: wiek, płeć, masa ciała czy ogólnej tolerancji organizmu na alkohol. Co ciekawe, zatrucie alkoholowe jest to najczęściej występujący rodzaj zatrucia. Z kolei kac, z którym często mylone jest zatrucie, to stan złego samopoczucia na dzień po spożyciu alkoholu.

Jakie są objawy zatrucia alkoholem?

Spożycie alkoholu w nadmiernej ilości bywa toksyczne i niebezpiecznie dla organizmu. Stan po spożyciu alkoholu to stan, w którym jego stężenie krwi wynosi 0,2–0,5 promila. Jeżeli przekracza ono 0,5 promila, mówimy o stanie nietrzeźwości. Objawy zatrucia alkoholem mogą być różne i mieć różny stopień nasilenia. Będzie to zależne między innymi od rodzaju spożytego trunku, ilości jedzenia, które zjadło się do alkoholu lub przed jego piciem i jego rodzaju oraz tempa, w jakim został spożyty alkohol.

Objawy zatrucia alkoholem, można określić w czterech etapach

I stopień – pobudzenie: zapach alkoholu z ust, nadpobudliwość ruchowa, problemy z mówieniem, zaburzenia równowagi, chwiejność, dziwne zachowanie

II stopień – senność: osłabienie, przyspieszona akcja serca, problemy ze świadomością, chwiejność ruchów

III stopień – zamroczenie: osłabienie, utrata świadomości, niemożność kontrolowania swojego zachowania i panowania nad sytuacją oraz własną fizjologią

IV stopień – zamartwica: hipotermia (wychłodzenie organizmu), śpiączka, problemy z oddychaniem, brak reakcji na bodźce.

 Pierwsza pomoc w zatruciu alkoholowym

Spożycie dużej dawki alkoholu może prowadzić nawet do śmierci i nie należy tego lekceważyć. Jeżeli osoba pijąca alkohol traci świadomość, nie kontroluje swojego zachowania lub, co gorsza, ma problemy z oddychaniem, należy wezwać karetkę pogotowia. Jeżeli pijana osoba jest przytomna, należy podawać jej płyny, by szybciej usunąć alkohol z organizmu. Należy pamiętać również o przykryciu takiej osoby, by nie doszło do wychłodzenia ciała. Warto także ustawić pijanego w pozycji bocznej ustalonej, na wypadek, by nie doszło do zachłyśnięcia się wymiocinami. Pijany, który został przewieziony do szpitala, może liczyć na profesjonalną pomoc medyczną. W pierwszej kolejności nawadnia się organizm, uzupełnia braki elektrolitowe i glukozę. Zdarza się, że konieczne jest podłączenie pacjenta do respiratora.

 Zatrucie alkoholem może prowadzić do śmierci.

Często lekceważymy zalecenia dotyczące ilości spożywanego alkoholu. Wydawać by się mogło, że kiedy przesadzimy, to na drugi dzień czeka nas tylko kac. To błąd, ponieważ należy zdać sobie sprawę, że alkohol to toksyna, a jej spożywanie może doprowadzić do śmierci. Szacuje się, że dawka śmiertelna alkoholu wynosi około 300 ml czystego alkoholu etylowego spożytych w ciągu godziny. Odpowiada to ilości 700 ml wódki. Należy pamiętać, że picie alkoholu (nawet małych ilości) przez kobiety w ciąży jest bezwzględnie zakazane, ponieważ nawet jego niewielka ilość może powodować FAS − alkoholowy zespół płodowy.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Komentarze (3)

 • Avatar

  Kamil

  |

  A zawsze myślałem, że to kac. Dzięki za informację, nie ma co przesadzać z alkoholem! Łatwo wpaść w pułapkę

 • Avatar

  zofia

  |

  Alkohol to substancja toksyczna i należy o tym pamiętać! Łatwo popłynąć i dać się ponieść zwłaszcza w towarzystwie, a skutki tego mogą być tragiczne. Uważajcie z taką zabawą!

 • Avatar

  Kamila

  |

  To jest straszne, mój brat przez to przechodził. Plus jest taki, że od zatrucia alkoholowego przestał pić.

Zostaw komentarz

Możesz zalogować się aby nie wypełniać dodatkowe pola.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Telefon całodobowy: +48 537 677 773

Struktury Lecznicze