Czym jest zespół FAS?

Czym jest zespół FAS?

Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS – z angielskiego fetal alcohol syndrome) to zbiór nieprawidłowości wrodzonych u dziecka, które obejmują zaburzenia psychiczne i fizyczne. Jest to spowodowane spożywaniem alkoholu przez kobietę w trakcie ciąży. Niestety nie ma sprecyzowanych danych, jaka ilość alkoholu powoduje Alkoholowy Zespół Płodowy – FAS. W związku, z czym kategorycznie zabrania się spożywania jakichkolwiek ilości alkoholu w czasie ciąży, niezależnie od trymestru.

Jak alkohol wpływa na ciążę?

Bez wątpienia można stwierdzić, że alkohol to substancja toksyczna, która poprzez łożysko, dostaje się do płodu. Skutki uszkodzenia płodu w łonie matki są nieodwracalne, a jedne z nich to upośledzenie prawidłowego działania układu nerwowego, w tym także mózgu. Zahamowany zostaje także prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, np. wzrost lub wygląd główki. Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach może doprowadzić do przedporodowej śmierci dziecka. Zespół FAS według lekarzy jest nieuleczalną jednostkę chorobową. Chcąc zapobiec rozwojowi tego syndromu, wystarczy całkowicie zaprzestać picia alkoholu na okres ciąży. To niewiele, a pozwoli uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, które wyrządzają krzywdę dziecku.

Jakie są objawy wystąpienia syndromu FAS?

Nasilenie cech i ilości ich występowania uzależnione jest od tego, ile alkoholu wypijała kobieta podczas ciąży. Im było to częstsze, tym prawdopodobieństwo występowania zaburzeń się zwiększa.

– Niski wzrost i małogłowie,

– kłopoty ze słuchem, opóźnioną umiejętność mówienia,

– charakterystyczne zmiany w wyglądzie twarzy, tj. niesymetryczna twarz, spłaszczona pośrodku, oczy szeroko rozstawione. Nos najczęściej krótki i zadarty. Łuk kupidyna słabo zaznaczony lub brak, bardzo wąska górna warga, a odległość między dziurkami nosa a górną wargą większa niż zwykle. Nisko osadzone uczy, często zdeformowane małżowiny. Brwi i rzęsy gęstsze niż przeciętnie.

-Wyższy próg bólowy lub nadwrażliwość na ból.

-Występuje nadpobudliwość i skłonność do uzależnień.

-Trudności w przystosowaniu się do życia społecznego obniżone zdolności przewidywania konsekwencji zachowań.

-Zachowania lękowe i depresyjne oraz niekontrolowane napady agresji i złości.

– Wady w budowie narządów wewnętrznych.

-Anomalie w układzie kostno-mięśniowym oraz zaburzenia czucia głębokiego, zaburzona koordynacja ruchowa.

-Problemy z koncentracją i trudności w uczeniu się.

-Zmniejszona pamięć pole widzenia (dziecko z syndromem FAS może się zgubić nawet w znanej okolicy).

Źródło:http://supernowosci24.pl/nie-wiadomo-czy-jest-dawka-alkoholu-bezpieczna-dla-plodu/

Wtórne zaburzenia

W wieku starszym oraz życiu dorosłym mogą występować tzw. wtórne zaburzenia. Związane są one m.in. ze środowiskiem, w jakim wychowuje się dziecko lub uszkodzeń mózgu wywołanych przez zespół FAS. Do wtórnych zaburzeń zaliczamy:

-kłopoty ze znalezieniem pracy,

-problemy w szkole,

-skłonność do uzależnień,

-trudności w bliskich relacjach i związkach,

-stosowanie przemocy fizycznej,

-depresja i samookaleczanie się,

-problemy z prawem,

-skłonności samobójcze,

-bezdomność, bezrobocie.

Jak diagnozować zespół FAS?

Zespół FAS to jedna z nielicznych chorób wrodzonych, na którą rodzic, czyli matka ma wpływ. Wystarczy odstawić całkowicie alkohol na okres ciąży. To niewiele, a może uratować zdrowie psychiczne i fizyczne oraz życie dziecka. Jak się diagnozuje zespół FAS? Tutaj brane są pod uwagę cztery główne czynniki, czyli:

– wygląd twarzy dziecka (charakterystyczne zmiany w układzie twarzy, przynajmniej kilka cech),

-zaburzenia układu nerwowego,

-niska waga i wzrost dziecka,

-potwierdzenie spożywania alkoholu przez matkę w trakcie ciąży.

Zespół FAS a leczenie

Na początku objawy wynikające z alkoholowego zespołu płodowego mogą nie być zauważalne. Dopiero wraz z rozwojem dziecka, mogą ukazywać się kolejne symptomy charakterystyczne dla tej choroby. W rozpoznaniu zaburzeń powinno być kilku lekarzy m.in. pediatra, neurolog dziecięcy, psycholog bądź psychiatra oraz neurologopeda. Im szybsze będzie postawienie diagnozy, tym szybciej uniknie się negatywnych skutków syndromu FAS. Bardzo istotna jest terapia behawioralna, która polega na nauce budowania więzi społecznych i życia w społeczeństwie. W zależności od nasilenia objawów może być konieczna rehabilitacja ruchowa lub zajęcia z neurologopedą.

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Asia
Asia
2 lat temu

Świetny artykuł, przeczytałam z zaciekawieniem.
Jedna refleksja mnie nachodzi – jak można pić podczas ciąży? Jak można krzywdzić swoje dzieciątko. Ono nie jest niczemu winne 🙁 Nie zrozumiem nigdy takich matek…

Kamila
Kamila
2 lat temu

Poruszona bardzo ważna sprawa! Jak można pić alkohol i palić fajki w czasie ciąży? Ludzie obudźcie się! Każda ilość alkoholu szkodzi!

Natalia
Natalia
2 lat temu

Jestem matką i nie wyobrażam sobie tego.. jakim trzeba być człowiekiem, żeby skrzywdzić swoje własne dziecko (wgl jakiekolwiek dziecko). To jest przerażające, takie dziecko już na samym starcie ma utrudnione życie.

Radek
Radek
2 lat temu

I potem się dziwić, że rodzą się alkoholicy jak matka pije w ciąży

4
0
Zapraszamy do komentowaniax