fbpx

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń na całodobowa infolinie +48 537 677 773

000000209219 Nasz numer rejestru Wojewody Mazowieckiego Podmiotów Wykonujących Działalności Leczniczą

Uzależnienie od narkotyków – jak je rozpoznać?

Narkomania to jeden z poważniejszych problemów dotyczących społeczeństwa. Wbrew panującej opinii nie jest to kłopot osób biednych, bezdomnych, czy spoza marginesu społecznego. Dotyka coraz większego grona osób, bez znaczenia na status materialny. Coraz więcej młodych osób, dobrze zarabiających popada w uzależnienie od narkotyków. Jak w takim razie pomóc osobie uzależnionej oraz jak rozpoznać pierwsze symptomy narkomanii? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Czym jest narkomania?

Tym terminem posługujemy się, mówiąc o uzależnieniu od narkotyków. Jak w przypadku innych uzależnień, charakteryzuje się wewnętrznym przymusem i koniecznością przyjmowania jakiejś substancji. Narkomania prowadzi do silnego wyniszczenia całego organizmu bądź nawet do śmierci chorego. Uzależnienie to ma charakter zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Można wyróżnić kilka etapów popadania w uzależnienie od środków psychoaktywnych, czyli narkotyków.

Etap I: faza inicjacji.

Jest to pierwszy etap uzależnienia od narkotyków. Zwykle nie pojawia się w nim niebezpieczeństwo, ponieważ, dotyczy on wszystkich osób, które kiedykolwiek spróbowały jakiegokolwiek środka odurzającego.

Etap II: faza eksperymentalna.

To bardzo ważny etap, ponieważ wiele osób kończy swoją „przygodę” z narkotykami na pierwszym etapie. Inni kontynuują i wchodzą w tak zwaną fazę eksperymentalną. Jest ona kluczowa w rozwoju narkomanii, ponieważ na tym etapie można albo się zatrzymać, albo pójść o krok dalej rozpoczynając przyjmowanie substancji psychoaktywnych. To taka faza przejściowa pomiędzy zerwaniem kontaktu z narkotykami bądź dalsze planowanie ich brania.

Etap III: faza używania substancji.

Osoby, które nie zrezygnowały z używania narkotyków, dochodzą do III fazy. Oznacza to, że zażywają substancje psychoaktywne często, regularnie i w ryzykowny sposób. Ten etap przynosi wiele niekorzystnych konsekwencji. Pojawiają się wahania nastrojów, często smutek, złość, agresja. Dochodzi także do porzucenia dotychczasowych hobby oraz zaniedbań higieny osobistej, oraz pracy zawodowej.

Etap IV: uzależnienie.

Regularne zażywanie narkotyków prędzej, czy później prowadzi do uzależnienia od tych substancji, czyli do narkomanii. Ta faza charakteryzuje się niepohamowanym przymusem brania narkotyków. Osoba, która uzależniła się od narkotyków, nie jest w stanie zaprzestać przyjmowania ich. Na tym etapie niezbędna jest pomoc terapeuty lub innego profesjonalnego ośrodka zajmującego się leczeniem uzależnień od narkotyków.

Jakie są objawy uzależnienia od narkotyków.

Najczęściej jednym z pierwszych symptomów zażywania narkotyków jest po prostu zmiana stylu życia. Nowe towarzystwo, znajomi, odsunięcie się od rodziny i zaniedbanie dotychczasowego trybu życia. Osoby nadużywające narkotyków stają się nerwowe, agresywne, mają silne wahania nastroju. Bliskim osobom z ich otoczenia powinna zapalić się „czerwona lampka” i należy podjąć się rozmowy z osobą, u której podejrzewamy uzależnienie. Narkomania postępuje stopniowo, kolejne objawy narkomanii to zazwyczaj:

-branie narkotyku mimo zauważenia negatywnego wpływu na stan zdrowia psychicznego i fizycznego.

-Wyższa tolerancja na zażywaną substancję psychoaktywną. Oznacza to, że osoba uzależniona musi stale zwiększać dawkę narkotyku, by jej działanie było takie samo jak przy pierwszych kontaktach z substancją.

-Wysoka koncentracja na zdobyciu narkotyku. Narkomanii nie myślą o niczym innym, jak o tym, gdzie mogą zdobyć narkotyk. Bardzo często popełniają kradzieże.

-Występowanie zespołu abstynencyjnego. W przypadku próby niezażywania substancji, od której chory się uzależnił, występują m.in. drżenie kończyn, wymioty, omamy, rozdrażnienie, nadmierna potliwość, depresja, lęki.

 

 Jak leczyć uzależnienie od narkotyków?

W przypadku nieleczenia narkomanii należy liczyć się z tym, że jest ona chorobą postępującą, która nie tylko wyniszcza organizm, ale może także w wielu przypadkach doprowadzić do śmierci. Na całe szczęście wszystkie uzależnienia, w tym narkomania są w pełni uleczalne, jednak wymagają pracy. Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia narkomanii jest profesjonalna pomoc w ośrodkach leczenia uzależnień. Tam, pod opieką wykwalifikowanej kadry medycznej, w tym opieki lekarskiej psychoterapeutycznej dochodzi do procesu wyzdrowienia, Warto jednak pamiętać, iż poradzenie sobie z tym problemem w pojedynkę jest niemal niemożliwe.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Komentarze (2)

 • Avatar

  Ela

  |

  Narkotyki to największy wróg zwłaszcza dla młodych ludzi. Bardzo łatwo jest wpaść w to całe bagno. Dobrze, że zwracacie uwagę na problem!

 • Avatar

  Marek

  |

  Uzależnienie od narkotyków ciężko jest rozpoznać, jeżeli nigdy nie miało się z nimi styczności. Dlatego takie artykuły są bardzo potrzebne.

Zostaw komentarz

Możesz zalogować się aby nie wypełniać dodatkowe pola.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Telefon całodobowy: +48 537 677 773

Struktury Lecznicze