Dłonie mężczyzny z nitkami. Dlaczego narkoman manipuluje

Jak manipuluje narkoman i dlaczego to robi?

Wiedza na temat tego, jak manipuluje narkoman, może ci bardzo pomóc w zadbaniu o siebie. O tym, że osoba uzależniona od narkotyków manipuluje, jej bliscy dowiadują się często po latach. Aby tego uniknąć, warto poznać mechanizmy postępowania i to, dlaczego narkoman manipuluje. Jest to bardzo trudne, ponieważ zmiany, jakie zachodzą w postrzeganiu świata przez niego, sprawiają, że jest on w pełni przekonany, że to, co, Dlatego w rozmowie wydaje się szczery, wiarygodny i uczciwy.
Jeśli tak było do tej pory w twoim przypadku, możesz to zmienić i codziennie rozpoznawać oraz uczyć się języka manipulacji, którego używają narkomani.

Co to jest manipulacja?

Manipulacja to sposób zachowania, mówienia i postępowania, którego celem jest wywieranie wpływu na innych. To działa na poziomie emocjonalnym, językowym i społecznym, przez co osoba manipulowana nieświadomie zaczyna postępować i myśleć tak, jak tego chce manipulator.
Manipulacja wykorzystywana jest bardzo często. Możesz się z nią spotkać między innymi w środkach masowego przekazu, reklamach i w polityce. Ta silna technika wpływania na innych ludzi, bardzo często wykorzystywana jest też przez osoby uzależnione, w tym narkomanów. Jeśli jesteś w bliskiej relacji z takim człowiekiem, powinieneś jak najszybciej dowiedzieć się, jak manipuluje narkoman.

Dlaczego narkomani manipulują innymi?

Na początku bardzo trudno zrozumieć, dlaczego osoba uzależniona manipuluje tymi, którym najbardziej na niej zależy. Otóż ma ona swoje powody, z których zwykle trudno jej zrezygnować.

Narkoman manipuluje, ponieważ chce:

Mieć poczucie kontroli

Na co dzień kontrolę nad osobą uzależnioną sprawują narkotyki. Dlatego często szuka ona czegoś, co zrównoważy to poczucie porażki. Tym, co może to zrobić, jest kontrolowanie otoczenia i najbliższych osób. A najskuteczniejszym sposobem jest manipulacja.

Mężczyzna kłóci się z partnerką. Dlaczego narkoman manipuluje

Uniknąć wszelkiego dyskomfortu i zaspokoić głód narkotykowy

Nawet krótki czas na głodzie narkotykowym powoduje ogromny dyskomfort fizyczny i psychiczny. Dlatego narkoman zrobi wszystko, by zdobyć kolejną działkę. Do tego zaś bardzo często niezbędna jest manipulacja tymi, od których może dostać pieniądze. Silna potrzeba wzięcia narkotyku odsuwa na dalszy plan miłość do bliskich i niejako zmusza do wykorzystania ich dobroci i wiary w zmianę na lepsze.

Ukryć swoje uzależnienie przed innymi

Ten cel jest obecny szczególnie w życiu narkomanów wysoko funkcjonujących. Nierzadko zajmują wysokie stanowiska i spoczywa na nich duża odpowiedzialność. Dlatego robią wszystko, aby uniknąć zdemaskowania przez współpracowników oraz rodzinę, którzy nie mają wiedzy na temat tego, jak manipuluje narkoman.

Uniknąć proszenia o pomoc

Choć z zewnątrz mogłoby się wydawać, że narkoman działa z pełnym wyrachowaniem, to w rzeczywistości nękany jest poczuciem winy z powodu szkód, jakie wyrządza swoim bliskim. Dręczy go to wstyd z powodu tego, co robi, będąc pod wpływem narkotyków. Dlatego wybiera manipulację, która wydaje mu się mniejszym złem.

Jak manipuluje narkoman – 10 sposobów, o których warto wiedzieć

Wiedza na ten temat może uchronić cię przed wykorzystaniem i nierzadko zniszczeniem życia osobistego. Narkoman potrafi manipulować na wiele sposobów, dlatego poznanie prawdy może zająć ci trochę czasu. Jednak wraz z każdym odkryciem kolejnej manipulacji, wzrastać będzie twoje poczucie wolności i bezpieczeństwa.
Aby osiągnąć swoje cele, narkoman:

  • okłamuje członków rodziny, by zdobyć pieniądze na narkotyki — gdy nie dostanie ich od jednych, idzie do drugich, dopasowując rodzaj kłamstwa tak, by uzyskać to, czego potrzebuje,
  • obwinia innych i życiowe okoliczności za swoje zachowanie i konsekwencje, jakie musi ponosić z powodu działań pod wpływem narkotyków,
  • tak przedstawia dane zdarzenie, w którym stało się coś złego, byś to ty poczuł się winny,
  • robi z siebie ofiarę, by wzbudzić współczucie i uniknąć konsekwencji złych słów i działań,
  • żeruje na twoich finansowych, emocjonalnych i fizycznych lękach swoimi działaniami i słowami,
  • nie dopuszcza cię do głosu w czasie dyskusji,
  • jest dla ciebie miły tylko wtedy, gdy czegoś chce w zamian,
  • straszy, że się zabije, jeśli nie otrzyma tego, czego od ciebie chce,
  • będzie udawał, że się zmienił, byś tylko na chwilę uwierzył, że tak właśnie się stało — trwa to do czasu, gdy kolejny raz otrzyma to, czego chce od ciebie,
  • grozi, że zrobi ci krzywdę, jeśli się nie zgodzisz na to, czego on chce.

Gdy wiesz, jak manipuluje narkoman, ucz się zauważać, kiedy to robi. Pomocne w tej sytuacji będzie zwracanie uwagi na to, jak się czujesz w czasie interakcji z osobą uzależnioną. Chwilowe zdystansowanie się do własnych emocji i dostrzeganie sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że właśnie jesteś manipulowany, pomogą w stopniowym uwolnieniu się od tego rodzaju działań narkomana.

5 2 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax