leczenie narkomanii

Leczenie narkomanii – czy jestem już uzależniony?

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych to jeden z najczęściej występujących problemów w obecnym świecie. Jest to poczucie psychicznego oraz fizycznego przymusu przyjmowania danej substancji. Nieco z boku tematu uzależnienia stoi używanie szkodliwe, nadmierne, które jest często etapem na drodze do pełnego uzależnienia. Jak wygląda leczenie narkomanii? Choroba uzależnieniowa wymaga odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia. Pierwszym jej etapem jest detoks, po którym nastąpić powinna terapia.  

Coraz lepiej potrafimy leczyć różnego rodzaju choroby fizyczne i psychiczne takie jak zawały, udary, depresje czy też takie pozornie błahe choroby jak zapalenie płuc. Współczesna medycyna oferuje także coraz lepsze metody leczenia nałogów. Potraktuj je jako szansę szczególnie, jeżeli wcześniejsze próby wyjścia z nałogu okazały się niepowodzeniem.

Używanie szkodliwe – czerwona lampka

Dla wielu osób może wydawać się to szokujące, ale nie każda osoba, która przyjmuje narkotyki, jest od nich uzależniona. Niemniej jednak wiele osób przyjmujących narkotyki, a nie będących jeszcze uzależnionymi, jest na drodze do tego uzależnienia. Na drodze tej bardzo często dochodzi do tak zwanego używania szkodliwego. O używaniu szkodliwym mówi się wtedy, kiedy dochodzi do rozwinięcia się szkód fizycznych oraz psychicznych. Osoba używająca szkodliwie, choć często nie czuje jeszcze przymusu używania danej substancji, podejmuje pod jej wpływem złe decyzje oraz naraża się na ryzyko. Przykładem używania szkodliwego może być pojawienie się „odcięcia” od innych, ryzykowny seks, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, wdanie się w bójkę. Jeżeli nie czujesz jeszcze przymusu przyjmowania narkotyków, a zrobiłeś po nich coś złego lub groźnego, to potraktuj to jak czerwoną lampkę. Jest to jeszcze moment, w którym możesz zejść z drogi w kierunku uzależnienia.

leczenie narkomanii

Czym właściwie jest narkomania?

O narkomanii mówimy wtedy, kiedy osoba odczuwa silny, wewnętrzny przymus przyjmowania narkotyku. Ponadto dochodzi do niej do rozwoju tolerancji, przez co aby uzyskać rausz, chory musi przyjmować coraz większe dawki narkotyku. Poza tym odstawienie narkotyku wiąże się z rozwinięciem zespołu abstynencyjnego. Osoba uzależniona często sama podaje, że próbowała ograniczyć lub przestać przyjmować narkotyki. Pamiętaj, że im krócej bierzesz narkotyki, tym większa szansa na wyjście z nałogu. Wynika to z faktu utrwalania się negatywnych wzorców zachowań oraz zmian w funkcjonowaniu oraz budowie naszego mózgu. Warto również zauważyć, że im dłuższe uzależnienie, tym prawdopodobnie nasza sytuacja życiowa będzie gorsza. Im dłużej jesteśmy uzależnieni, tym większe jest nasze ryzyko na bezrobocie, bycie odtrąconym przez znajomych czy przyjaciół bądź rozwinięcie się negatywnych skutków zdrowotnych. Tym samym rozpoczęcie walki z nałogiem dzisiaj, a nie jutro czy za tydzień wiąże się ze znacznie większą szansą na wyjście z nałogu.

Kiedy potrzebny jest detoks?

Leczenie narkomanii ma wiele etapów. Kluczowym jest detoks. Jest to czas, w którym bezwzględnie nie przyjmujesz substancji psychoaktywnych. Grono kliniki zapewni Ci leczenie przeciwbólowe, zadba o wyrównanie gospodarki elektrolitowej oraz Twój komfort w tym trudnym dla Ciebie czasie. Detoks oraz odpowiednia terapia sprawią, że rozpoznasz u siebie wzorce negatywnych zachowań oraz będziesz ich unikać. Choć wiele osób decyduje się na przeprowadzenie detoksu na własną rękę, to próby te często wiążą się z niepowodzeniem. Wynika to z faktu, że wiele uzależnionych od narkotyków osób odczuwa silny ból oraz inne objawy somatyczne podczas pierwszych dni zaprzestania przyjmowania narkotyków. Fachowy detoks pomoże Ci przejść przez etap odtruwania organizmu z narkotyków a tym samym wejście w kolejne fazy leczenia.

leczenie narkomanii

Różne narkotyki-  różne metody leczenia farmakologicznego

Warto zaznaczyć, że wraz z rozwojem medycyny leczenie narkomanii staje się coraz skuteczniejsze. Okazuje się, że uzależnienie od niektórych substancje psychoaktywnych dobrze odpowiadają na leczenie farmakologiczne. Sztandarowym tego przykładem są programy redukcji szkód dla osób uzależnionych od heroiny. W tym celu chorym podaje się metadon, który zdecydowanie redukuje głód narkotykowy oraz sprawia, że powroty do czynnego przyjmowania narkotyków są znacznie, znacznie rzadsze.

5 1 vote
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax