fbpx

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń na całodobowa infolinie +48 537 677 773

000000209219 Nasz numer rejestru Wojewody Mazowieckiego Podmiotów Wykonujących Działalności Leczniczą

Dopalacze-dlaczego są takie niebezpieczne?

Dopalacze to grupa substancji psychoaktywnych, które przez zakazy antynarkotykowe ciągle zmieniają swój skład. Oznacza to, że nie zostały zakwalifikowane jako narkotyki, a ich zawartość nieustannie się zmienia. Niestety brak dokładnej specyfikacji powoduje, że skutki niepożądanych działań są często nieznane. Początki bywają bardzo niewinne, od zażycia jednego środku. Później wszystko rozwija się lawinowo. Ze względu na dostępność, po dopalacze sięgają często młode osoby. Właśnie dlatego są tak niebezpieczne.

Co zawierają dopalacze?

Skład dopalaczy jest zazwyczaj nieznany. Oznacza to, że mogą wywoływać różne skutki uboczne. Lekarze są w stanie przewidzieć jakie działanie ma na przykład kokaina, amfetamina lub marihuana. Niestety nie znając dokładnego składu zażytej substancji, nie wiadomo, jakich efektów można się spodziewać. Można wyróżnić dwa rodzaje najpopularniejszych substancji wchodzących w skład dopalaczy: naturalne i syntetyczne. Do naturalnych można zaliczyć: mieszanki ziołowe, muchomor czerwony, szałwia, powój hawajski, calea zacatechichi, lion. Z kolei na liście syntetycznych dodatków znajdują się: mefedron, kanabinoidy, benzylopiperazyna. Ten ostatni jest głównym składnikiem dopalaczy, a jego działanie przypomina amfetaminę. Można powiedzieć, że dopalacze, to nic innego jak mieszanki trucizn, zapakowane w ładne i kolorowe ubranka.

Dopalacze: rodzaj i działanie.

Młodzi ludzie zażywają dopalacze w celu pobudzenia, chęci wprowadzenia się w stan euforii czy poprawy kondycji seksualnej i fizycznej, niezbędnej do całonocnych zabaw i tańców.

Najpopularniejsze rodzaje dopalaczy to:

-party pills-czyli dopalacze pod postacią tabletek lub proszku, dostępne w torebkach. Działają, dodając energii, zmniejszają senność, poprawiają nastrój. Najłatwiej można je zdobyć na imprezach dla młodych osób.
-Spicy – te pali się w skrętach lub fajkach. A ich działanie przypomina marihuanę lub opium.
-Znaczki do lizania, pigułki – w składzie mają jedną substancję psychoaktywną, oczywiście pochodzenia syntetycznego.
Wszystkie te substancje działają na ośrodkowy układ nerwowy i oddechowy. Często także wywołują zaburzenia widzenia, halucynacje i prowadzą do ogólnego pobudzenia organizmu.

Skutki uboczne zażywania dopalaczy.

Wszystkie substancje wchodzące w skład dopalaczy wywołują szereg niepożądanych działań. Jedne z łagodniejszych objawów, które mogą mieć miejsce w wyniku połączenia dopalaczy z innymi używkami to nudności, wymioty lub zawroty głowy. Jednak długotrwałe zażywanie takich substancji psychoaktywnych prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu oraz uszkodzenia narządów wewnętrznych. Osoba będąca długo pod wpływem tych substancji może popadać w stany depresyjne, lękowe, reagować agresją lub tracić kontakt z rzeczywistością. Dochodzi także do objawów fizycznych, czyli silny ucisk w klatce piersiowej, drgawki całego ciała, duszności, kłopoty ze snem i kontrolowaniem emocji. Może wywołać udar lub nawet zawał mięśnia sercowego, wskutek czego, może doprowadzić do śmierci. Wszystkie niepokojące objawy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, a w razie potrzeby wezwać karetkę pogotowia, by szybko i skutecznie podjąć działanie odtruwające organizm.

Leczenie uzależnienia od dopalaczy.

Od dopalaczy można się uzależnić tak samo, jak od narkotyków. W końcu to bardzo często substancje zbliżone działaniem i skutkami jak narkotyki. W procesie leczenia najważniejsze jest wczesne rozpoznanie substancji, która spowodowała uzależnienie. Bardzo często nie jest to proste, ponieważ uzależnieni sięgają po kilka substancji i wtedy wykrycie konkretnej wymaga specjalistycznych badań. Następnym krokiem jest rozpoznanie stopnia uzależnienia i podjęcia odpowiedniego programu terapeutycznego. Zazwyczaj uzależnieni muszą poddać się detoksowi, by oczyścić organizm z substancji niebezpiecznych.

Regulacje prawne dotyczące dopalaczy w Polsce.

Do roku 2009 w Polsce dopalacze były legalnie sprzedawane. Najłatwiej dostępne były w Internecie lub punktach typu „smart shop”. Na szczęście w marcu 2009 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, co przyczyniło się do zwiększenia listy substancji zakazanych. W odpowiedzi na te zmiany, producenci dopalaczy zaczęli zmieniać składy, aby skutecznie obejść nowe obostrzenia. W związku z nadal rozwijającym się rynkiem dopalaczy, w 2010 zdecydowano się zamknąć i opieczętować wszystkie smart shopy w Polsce. Na chwilę obecną właścicielom sklepów z dopalaczami grozi kara w wysokości nawet miliona złotych. W Internecie jednak można nabyć te produkty legalnie, ponieważ kupno ich pod nazwą „produkty kolekcjonerskie”, które są oznakowane jako nieprzeznaczone do spożycia, nie powoduje żadnych konsekwencji prawnych.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 gwiazd(a), średnio: 5,00 z 5
Loading...

Komentarze (2)

 • Avatar

  Laura

  |

  Ludziom się wydaje, że dopalacze to mniejsze zło niż narkotyki, a uzależnia tak samo

 • Avatar

  Kasia

  |

  To straszny syf, bo nikt nie wie jak zareaguje organizm. Można strasznie popaść w takie uzależnienie

Zostaw komentarz

Możesz zalogować się aby nie wypełniać dodatkowe pola.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Telefon całodobowy: +48 537 677 773

Struktury Lecznicze