Wydaje się, że nie trzeba nikomu wyjaśniać, jak alkohol działa na mózg, jego rozwój i pracę. Wszyscy znamy lub powinniśmy znać negatywne skutki spożywania alkoholu. Jednak mimo to, nadal jesteśmy społeczeństwem, które wciąż pije za dużo. Spożywamy alkohol przy wielu, okazjonalnych sytuacjach, typu urodziny, imieniny, celebrowanie różnych wydarzeń. Niestety, bardzo często nie kończy to się na lampce wina, czy szklance whisky. Jakie konsekwencje niesie za sobą regularne nadużywanie alkoholu? Jak wpływa alkohol na mózg człowieka? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Jakie zmiany zachodzą w mózgu w związku z piciem alkoholu?
Badania naukowców z Rutgers University mówią, że alkohol zabija aż 40 procent nowych komórek nerwowych. Wynika to z neurotoksycznego działania alkoholu i bardzo negatywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Co ciekawe, badania wykazują, że nastolatek, który spożywa alkohol, jego mózg tworzy zdecydowanie mniej komórek mózgowych oraz wykazuje zmiany w funkcjonowaniu połączeń komórkowych. Alkohol spożywany w młodych wieku oddziałuje także na układ genetyczny. Wpływa on na ekspresję genów i proces odczytywania informacji w nich zawartych.
Jakie czynniki decydują o tym, w jakim stopniu alkohol uszkadza mózg?
Jak wiadomo, intensywne picie prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. Od luk w pamięci i problemów z mówieniem, aż do takich uszkodzeń struktur mózgowych, przez co osoba nimi dotknięta, wymaga całodobowej opieki. Najczęstszymi czynnikami wpływającymi na to, w jakim stopniu alkohol uszkadza mózg, to:
-wiek rozpoczęcia picia oraz częstość picia.
-Ilość spożywanego alkoholu i czas picia.
-Ogólny stan zdrowia.
-Wiek, płeć, uwarunkowania genetyczne, rodzinna historia dotycząca picia alkoholu.
-Prenatalna ekspozycja na alkohol.
Alkohol w małych ilościach – czy jest równie szkodliwy?
Uszkodzenia mózgu wynikające z picia znacznych ilości alkoholu są często nieodwracalne. Do niedawna sądzono, że okazjonalne picie wysokoprocentowych trunków nie jest szkodliwe dla zdrowia. Jednakże najnowsze badania pokazują, że stałe picie, nawet niewielkich ilości, trwale uszkadza struktury mózgu i jest zdecydowanie bardziej szkodliwe, niż do tej pory sądzono. Najnowsze dane Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej wykazały, że aż 41 procent pijących 12-latków zostaje alkoholikami. Dla kontrastu warto wspomnieć, że wśród osób, które zaczęły pić po ukończeniu 18. roku życia, liczba ta wynosi zaledwie 11 procent.
Najbardziej narażone obszary mózgu na negatywne działanie alkoholu.
Najprościej mówiąc, ludzki mózg po spożyciu alkoholu po prostu „głupieje”. Bardzo szybko jest wchłaniany i metabolizowany w organizmie, a jego narkotyczne właściwości zmieniają nasze zachowania. Poniżej wyjaśniamy, jakie obszary mózgu są najbardziej narażone na negatywne działania alkoholu.
-Móżdżek- odpowiedzialny za funkcje motoryczne.
-Ciało modzelowate – odpowiedzialne za wymianę informacji między prawą i lewą półkulą mózgową.
-Hipokamp-odpowiedzialny za procesy uczenia się oraz zapamiętywania.
-Zwoje podstawy- biorą udział w procesach poznawczych i odpowiadają za pamięć.
-Płaty czołowe- odpowiadają za kontrolę przekazywania impulsów, osądów oraz za funkcje wykonawcze.
Czy mózg kobiety szybciej odczuwa negatywne skutki działania alkoholu?
Kobiety zdecydowanie bardziej niż mężczyźni są podatni na działanie alkoholu. Wynika to z kilku czynników, m.in takich jak masa ciała. Jednak należy pamiętać, że kobieta mająca taką samą masę ciała jak mężczyzna inaczej będzie reagowała na skutki działania alkoholu. Co ciekawe, do jej organizmu trafi nawet o 40% więcej substancji. Dlaczego tak się dzieje?
-Kobiety w przeciwieństwie to mężczyzn mają mniej enzymów odpowiedzialnych za metabolizowanie alkoholu.
-Płeć żeńska ma też więcej tkanki tłuszczowej oraz mniejszą ilość płynów w organizmie, przez co alkohol zostaje rozpuszczony w mniejszej ilości płynów, w stosunku co całkowitej masy ciała.
-Estrogen, czyli żeński hormon płciowy sprzyja intensywnemu wchłanianiu alkoholu.
Wszystkie te czynniki wpływają na fakt, że organizm kobiety wykazuje mniejsze zdolności do obrony przed negatywnymi skutkami działania alkoholu, niż organizm mężczyzny.
Czy można pić alkohol bez ryzyka o stan swojego zdrowia?
Bez wątpienia alkohol jest substancją toksyczną i według Światowej Organizacji Zdrowia znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla Europejczyków. Każdy człowiek może indywidualnie reagować na określone dawki alkoholu, dlatego dla pełni bezpieczeństwa i w trosce o swoje zdrowie należy maksymalnie ograniczyć jego spożycie. Szacuje się, że dopuszczalna ilość alkoholu dla kobiet tygodniowo to 140g czystego alkoholu i dla mężczyzn-280g. Przyjmując, że 140ml czystego alkoholu to około 7 butelek piwa lub dwie niecałe butelki wina. Z kolei 280ml ma równowartość 13 butelek piwa lub nieco ponad 3 butelki wina. Należy pamiętać, że te informacje są w formie wskazówek, ponieważ każdy reaguje inaczej na spożywany alkohol. Picie nawet niewielkich ilości alkoholu nie daje gwarancji, że osoba ta nie uzależni się.
Alkohol niszczy mózg i wszyscy powinni być tego świadomi! To nie tylko kac na drugi dzień, ale konsekwencje na całe życie!
Super artykuł, tez tak myślę. Nawet mała ilość alkoholu może nam zaszkodzić.
Warto poruszać takie tematy, dobrze że ktoś zwraca na to uwagę i pisze takie artykuły!
Witam, właśnie mam taki problem, jestem bardzo młody i po prostu wstydzę się zadzwonić do takiego ośrodka, boję się reakcji rodziny i znajomych. Samego odwyku też, zawsze byłem zdania,że poradzę sobie sam ale jest bardzo bardzo ciężko. Wszyscy się ode mnie odwrocili. Jak myślicie co mam robić? Proszę o szczere opinie.
Adrian, ogólnie nie komentuję często takich artykułów, ale jak zobaczyłem Twój komentarz to musiałem. Mój kuzyn miał 20lat jak wpadł w niezłe bagno i też się wstydził. Ale doszło do niego, że jeżeli nie zacznie działać to będzie coraz gorzej. Albo teraz, albo nigdy! Takie ośrodki przyjmują często bardzo młode osoby, bo w dzisiejszych czasach zło nie śpi i łowi właśnie najmłodsze ofiary. Detoks Fenix przyjmują bez ograniczeń wiekowych, a skoro tak piszą to znaczy, że trafiają tam na serio młodzi ludzie. Po prostu trzeba działać, bo będzie gorzej! Trzymam za Ciebie kciuki!!! Zadzwoń i się wszystkiego dowiesz!