fbpx

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń na całodobowa infolinie +48 537 677 773

000000209219 Nasz numer rejestru Wojewody Mazowieckiego Podmiotów Wykonujących Działalności Leczniczą

Terapia Esperalem

Wokół popularnej „wszywki alkoholowej” narosło wiele mitów. Osoby uzależnione od alkoholu niekiedy wybierają taką metodę leczenia, ponieważ wydaje się ona być szybka, bezproblemowa i skuteczna. Krótki zabieg trwający niespełna 20-30 minut ma przybliżyć alkoholika do pożegnania nałogu, a rodzina ma w końcu odzyskać „uwolnionego” jej członka. Niestety wśród osób uzależnionych, ale także ich rodzin panuje duża dezinformacja na temat tego czym jest esperal i jakie naprawdę jest jego działanie.

Czym jest Esperal i na czym polega jego działanie?

Esperal jest lekiem, którego substancją czynną jest disulfiramum. Produkcja Esperalu została zakończona w 2009 roku i od tamtego czasu produkuje się środek o takim samym działaniu nazywający się Disulfiram WZF. Mimo to w dalszym ciągu termin Esperal pozostaje w użyciu, zarówno wśród pacjentów, jak i nas – specjalistów leczenia uzależnień.

Disulfiram jest związkiem organicznym, zawartym w lekach, którego głównym działaniem jest zaburzenie metabolizmu alkoholu. Podczas trawienia alkoholu, organizm ludzki za pomocą enzymu dehydrogenazy aldehydowej przemienia aldehyd octowy w postać mniej szkodliwego kwasu octowego. U osób zaszytych Esperalem powyższy proces zostaje zahamowany, co w konsekwencji prowadzi do zatrucia organizmu aldehydem octowym i następuje tzw. reakcja disulfiramowa.

Reakcję disulfiramową można określić jako zwielokrotnione dolegliwości powodowane przez zatrucie alkoholowe, czyli kaca. Pacjent, u którego nastąpi znaczna kumulacja aldehydu octowego we krwi, doświadczy takich symptomów jak:

  • rozszerzenie naczyń krwionośnych – zaczerwienienie twarzy,
  • nudności i wymioty,
  • nadmierne pocenie się,
  • ataki silnych lęków,
  • pokrzywka,
  • tachykardia – przyspieszona akcja serca,
  • skoki lub spadek ciśnienia tętniczego,
  • zaburzenia oddychania, duszności.

W skrajnych przypadkach, pacjenci z wszywką, po wypiciu alkoholu mogą doznać zawału serca, wylewu, paraliżu wątroby, ataku drgawek, a nawet śmierci.

Esperal Disulfiram WZF
Wszycie Esperalu

Czy Esperal jest „lekiem na alkoholizm”?

Esperal nie jest cudownym wynalazkiem, który leczy alkoholizm, ale czynnikiem powstrzymującym przed sięgnięciem po alkohol. Wszywka ma za zadanie wywołać lęk przed wypiciem u osoby uzależnionej. Pełni rolę swego rodzaju straszaka dla alkoholika. Pacjent będący pod działaniem disulfiramu zdaje sobie sprawę, że gdy wypije to doświadczy szeregu nieprzyjemnych objawów, dlatego w obawie przed konsekwencjami – nie pije.

Wobec powyższego ideą wszycia Esperalu są założenia terapii awersyjnej. W przypadku spożycia alkoholu następuje etap przyjemnego odurzenia i rozluźnienia, a nieprzyjemne dolegliwości są odłożone w czasie. Esperal znacznie przyspiesza i zwielokrotnia symptomy konsumpcji alkoholu. Działanie disulfiramu obserwuje się już po 10 minutach od wypicia, dlatego osoba uzależniona, która poddała się leczeniu z zastosowaniem wszywki, zaczyna odczuwać wstręt do alkoholu. Działa mechanizm odwrotny od tego, który skłania chorych do przyjmowania substancji odurzających. Obawa przed wystąpieniem przykrych następstw ma za zadanie obudzić w pacjencie nieopisaną awersję przed dalszym spożywaniem wysokoprocentowych trunków.

Jak wygląda zabieg wszycia?

Esperal to tabletki, które zostają zaimplementowane podpowięziowo, najczęściej w pośladek. Ilość tabletek, które zostaną zaaplikowane pacjentowi zależy od jego wagi. Maksymalnie może to być 10 tabletek. Wszycie Esperalu jest zabiegiem chirurgicznym, odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Implementacja trwa około 20-30 minut i nie wiąże się z długą rekonwalescencją pozabiegową. Pacjent po opuszczeniu kliniki jest zobowiązany do niespożywania alkoholu na czas działania wszywki oraz przyjmowania antybiotyku przez okres 2-3 dni. Esperal swoją aktywność wykazuje w granicach 12 miesięcy i po tym okresie należy zgłosić się do naszej placówki w celu wykonania kolejnego zabiegu.

Jakie są skutki uboczne?

Jeżeli pacjent po zaszyciu disulfiramem nie będzie spożywał alkoholu to nie doświadczy żadnych nieprzyjemnych objawów związanych z posiadaniem wszywki alkoholowej. Esperal wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości tylko jeśli wejdzie w interakcję z alkoholem. W niektórych przypadkach możemy zaobserwować nadwrażliwość lub uczulenie na disulfiram, które mogą wystąpić zawsze, nawet w przypadku wcześniejszych zaszyć, które takich dolegliwości nie wywołały. Wówczas zapraszamy do naszej kliniki w celu leczenia zaistniałych powikłań po zabiegu (w przypadku wykonania zabiegu w naszej placówce całe leczenie pozabiegowe jest nieodpłatne!). Należy jednak zaznaczyć, iż wszelkie powikłania zdarzają się rzadko, a długotrwałe i ciągłe spożywanie alkoholu negatywnie oddziałuje na zdrowie osoby uzależnionej. Esperal nie powoduje śmierci, a alkohol niestety tak.

Dlaczego niektórzy terapeuci odradzają Esperal?

Leczenie Esperalem budzi wiele wątpliwości, głównie wśród terapeutów i niektórych lekarzy. Ma to związek z faktem, iż wszywka nie pomaga zrozumieć pacjentowi dlaczego pije i nie ukierunkowuje go na życie bez alkoholu. Zdarza się, że razem z wygaśnięciem aktywności Esperalu pacjenci wracają do picia, a nawet piją znacznie więcej, żeby nadrobić stracony czas. Jest to konsekwencją tego, iż chorzy, którzy poddali się zabiegowi nie rozpoczęli terapii psychoterapeutycznej, która pozwoliłaby im na zmianę postrzegania siebie i nałogu. W leczeniu uzależnień podstawą jest motywacja, wzięcie odpowiedzialności za siebie i swoje czyny oraz umiejętność rozwiązywania problemów bez sięgania po alkohol. Leczenie Esperalem przynosi efekty, ale są one zdecydowanie większe jeśli pacjent podda się terapii odwykowej.

Zalety wszycia?

Wielu pacjentów będących pod wpływem działania disulfiramu nie pije alkoholu. Awersja, strach lub lęk, który wywołuje wszywka sprawia, iż potrafią oni cieszyć się trzeźwym życiem i odnajdują radość dnia codziennego. W wielu przypadkach utrzymanie abstynencji dzięki Esperalowi pozwala na podjęcie skutecznej terapii odwykowej i w konsekwencji wygranej w walce z nałogiem. Należy zaznaczyć, iż jeśli osoba uzależniona utrzymuje abstynencję, to utrzymuje również swoje zdrowie. Alkohol skutecznie wyniszcza wątrobę i inne narządy wewnętrzne oraz prowadzi do śmierci. Każdy dzień w trzeźwości wydłuża życie alkoholika, a wszycie Esperalu jest jednym z wielu etapów wychodzenia z uzależnienia.

Spróbowałem esperalu i nie żałuję. Mam kontakt ze swoim psychologiem i nie piję – Andrzej, 44 lata.

Od 10 lat, równo co roku zjawiam się w Fenixie, aby odnowić wszywkę. Od tych 10 lat nie piję. Dla mnie Esperal to jedyna skuteczna metoda. – Hieronim, 56 lat.

Ogólnie to pije, ale jak się zaszyje esperalem to nie ma bata, alkohol dla mnie nie istnieje. Żona o tym wie i przez to ciągle chodzę zaszyty. – Rafał, 39 lat.

Czy Esperal może nie działać?

Disulfiram zawsze wchodzi w reakcję z alkoholem. Jeżeli pacjent zdecyduje się na wszycie Esperalu i napije się alkoholu to powinien doświadczyć szeregu nieprzyjemnych objawów. Bardzo, ale to bardzo rzadko zdarza się, iż Esperal uczuli lub sprawi, że nie nastąpi żadna reakcja niepożądana. W takich przypadkach musimy zaznaczyć, iż w środowisku istnieją nieuczciwi lekarze, którzy nie implementują disulfiramu, a witaminę C lub inne niewiadomego pochodzenia środki. Jeśli chcesz mieć pewność, że zostałeś zaszyty prawdziwym Esperalem, udaj się do naszej placówki. Wszywki wykonujemy od 19 lat.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z uzależnieniem od alkoholu to zadzwoń do nas. Spróbujemy Ci skutecznie pomóc. Nie czekaj, aż nałóg zniszczy Ciebie i Twoje życie, podejmij walkę już dziś. Odbierzemy Twój telefon o każdej porze dnia i nocy. 537677773 – telefon czynny 24h/7!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Telefon całodobowy: +48 537 677 773

Struktury Lecznicze