fbpx

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń na całodobowa infolinie +48 537 677 773

000000209219 Nasz numer rejestru Wojewody Mazowieckiego Podmiotów Wykonujących Działalności Leczniczą

Czy można wyleczyć się z alkoholizmu na zawsze?

Zastanawiasz się, czy można wyleczyć się z alkoholizmu na zawsze? Ten nałóg należy do najczęstszych uzależnień XXI wieku, a przy tym wymaga mnóstwa siły i woli walki, aby sobie z nim poradzić. Dlatego trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak dzisiaj postaramy się sprawdzić, czy istnieje skuteczne lekarstwo na alkoholizm.

Dlaczego alkoholizm jest tak niebezpieczny?

Alkoholizm tak samo, jak każde uzależnienie sprawia, że potrafisz całe swoje życie podporządkować swojemu nałogowi. Przez to tracisz kontakt z najbliższymi, stajesz się oderwany od rzeczywistości, ale też przestajesz dostrzegać inne problemy. Zwróć również uwagę na to, że alkoholizm ma podłoże psychiczne i może dotknąć każdego — bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Poza tym często osoba uzależniona nie zdaje sobie sprawy z tego, że alkohol stał się jedynym sposobem na poradzenie sobie ze stresem czy trudnościami występującymi w życiu codziennym. Warto także zaznaczyć, iż wchodzenie w ten nałóg wymaga czasu, a sama choroba ma charakter przewlekły.

Jak leczyć alkoholizm?

Najskuteczniejszym sposobem walki z alkoholizmem jest terapia. Dzięki niej nie tylko poznasz przyczyny swojego uzależnienia, ale też zrozumiesz, jak alkohol wpływa na Twoje życie. Oprócz tego w trakcie terapii przejdziesz detoks od alkoholu, co będzie wymagało od Ciebie mnóstwo siły, woli walki, a także samozaparcia. W trakcie tych chwil bardzo często pojawia się zwątpienie, a także głód alkoholowy, który będzie Cię skłaniał do porzucenia terapii. Pamiętaj jednak o tym, iż głód z czasem stanie się lżejszy i rzadszy, a Ty nauczysz się z nim radzić. Zwróć także uwagę na fakt, że terapia pomagająca w wychodzeniu z nałogu zazwyczaj trwa od 6 do 8 tygodni. W tym czasie skorzystasz z wielotorowej terapii, co jeszcze bardziej zwiększy jej skuteczność.

Leczenie fizyczne

Polega na odtruwaniu organizmu, a także na zmniejszaniu zespołu odstawienia. Poza tym leczenie fizyczna umożliwia zlikwidowanie zaburzeń somatycznych wynikających z długotrwałego przyjmowania alkoholu.

Leczenie psychiczne

Pomaga w znalezieniu skutecznego sposobu na walkę ze stresem i niepowodzeniami. Leczenie psychiczne ma też na celu wypracowanie mechanizmów obronnych innych niż alkohol.

Jakie są etapy leczenia alkoholizmu?

W trakcie terapii mającej na celu walkę z alkoholizmem będziesz musiał przejść kilka etapów leczenia. Dzięki temu nawet w ciągu kilku tygodni zyskasz wiedzę, która pozwoli Ci zrozumieć podłoże problemu, a zarazem umożliwi dalszą walkę z nałogiem. Ważne jest jednak to, że zakończenie terapii nie może być równoznaczne z porzuceniem dalszych starań. Dlatego po tym czasie warto podjąć terapię pogłębioną lub skorzystać z pomocy grup samopopomocowych typu Anonimowi Alkoholicy. W trakcie samej terapii weźmiesz udział w czterech etapach leczenia:

 • zajęcia diagnostyczno-edukacyjne,
 • akceptacja uzależnienia,
 • nauka życia w trzeźwości,
 • zapobieganie nawrotom alkoholizmu.

Czy można wyleczyć się całkowicie z alkoholizmu?

Jedną z najczęstszych przyczyn alkoholizmu są problemy w pracy, życiu prywatnym, traumy z dzieciństwa lub wychowanie w rodzinie alkoholików. Istnieje zatem spora obawa, że nawet po zakończeniu leczenie pod wpływem codziennych kłopotów zaczniesz sięgać po alkohol. Właśnie z tego powodu nawet po zakończeniu leczenia musisz pozostać abstynentem. W końcu spróbowanie nawet lekkiego drinka może być pierwszym krokiem ku powrotowi do czynnego uzależnienia. Takie sytuacje często mają miejsce nawet po kilkunastu latach abstynencji. Dlatego na pytanie, czy można wyleczyć się z alkoholizmu na zawsze, istnieje tylko jedna odpowiedź — nie. Właśnie z tego powodu często możesz spotkać się z określeniem „niepijący alkoholik”. Musisz przygotować się na to, że Twoja walka będzie naprawdę długa, ale z czasem odmówienie sobie alkoholu nie będzie stanowiło dla Ciebie już takiej trudności.

Czy warto podjąć walkę o trzeźwość?

W Twojej głowie pojawiały się wątpliwości na myśl o tym, że możesz nigdy nie wyleczyć się z alkoholizmu? To zupełnie zrozumiałe. W końcu szczególnie na samym początku pojawią się spore trudności. Poza tym nawet dwa lata terapii mogą nie wyeliminować całkowicie głodu alkoholowego. Ważne jest także to, iż zajęcia z grupą wsparcia i z terapeutą nauczą Cię odmawiać alkoholu, a obecność na imprezie nie będzie stanowiła dla Ciebie żadnej trudności. Poradzisz też sobie z presją nakładaną przez społeczeństwo. Zyskasz też „czystą kartę”, którą możesz dowolnie wykorzystać. Poza tym abstynencja i walka z alkoholizmem umożliwi Ci:

 • naprawę relacji z bliskimi osobami,
 • znalezienie pracy, a także odzyskanie szacunku i uznania wśród współpracowników,
 • poprawę swojego wyglądu — zapomnij o poszarzałej skórze, przekrwionych oczach i brzydkim zapachu,
 • poprawę samooceny i lepsze samopoczucie,
 • siłę do walki nie tylko z nałogiem, ale również z powrotem do dawnego życia,
 • lepszy stan zdrowia — długotrwałe spożywanie alkoholu ma bardzo niekorzystny wpływ na stan wątroby, nerek, serca, jelit i mózgu. Dzięki trzeźwości możesz zatrzymać wiele negatywnych zmian, jakie zachodzą w Twoim organizmie;
 • zyskasz niezależność i poprawisz swoją sytuację materialną.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 gwiazd(a), średnio: 5,00 z 5
Loading...

Komentarze (4)

 • Avatar

  krystian

  |

  To nie takie łatwe wyjść z nałogu ale da się! Nie traćcie czasu tylko działajcie!

 • Avatar

  Karolina

  |

  Alkoholikiem jest sie przez cale zycie, ale trzeba walczyc, bo jest o co. Rodzina i przyjaciele, dla nich warto sie starac. Ja walcze juz dlugo, z kazdym dniem jest latwiej, ale poczatki nie byly kolorowe. Trzymam kciuki za wszystkich, ktorzy dopiero zaczynaja walke!

 • Avatar

  marian

  |

  Nie piję już czwarty rok i jestem z siebie dumny. Da się, tylko trzeba w to uwierzyć i pracować nad sobą.

 • Avatar

  Paweł

  |

  Nałóg to najgorsze co może przytrafić się w rodzinie. Zacznijcie dbać o siebie ale także o innych. Oni też potrzebują waszego wsparcia!

Zostaw komentarz

Możesz zalogować się aby nie wypełniać dodatkowe pola.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Telefon całodobowy: +48 537 677 773

Struktury Lecznicze