fbpx

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń na całodobowa infolinie +48 537 677 773

000000209219 Nasz numer rejestru Wojewody Mazowieckiego Podmiotów Wykonujących Działalności Leczniczą

Ośrodek leczenia uzależnień – czy jest wyrokiem?

Wiele osób nie potrafi poradzić sobie z nałogiem. Potrafimy uzależnić się od wielu rzeczy takich jak kawa, praca, zakupy, seks. Jednak najgroźniejsze dla naszego zdrowia okazują się nałogi od substancji psychoaktywnych takich jak: alkohol, narkotyki, leki. Powaga takiego uzależnienia wiąże się nie tylko z faktem, iż mocno ingeruje ono w nasze codzienne funkcjonowanie i relacje społeczne, ale także dlatego, że w dużym stopniu prowadzi do powolnego wyniszczenia organizmu oraz bardzo zagraża zdrowiu.

Wiele osób uzależnionych nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu. Stara się bagatelizować nałóg uznając go za chwilowe załamanie w życiu. Często prowadzi to do coraz większego zapętlenia i w konsekwencji prowokuje trudną sytuację, z której jedynym sensownym rozwiązaniem jest leczenie w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień.

Czy pobyt w ośrodku leczenia uzależnień to ostateczność?

Pacjenci przed przyjęciem na odwyk bardzo często porównują leczenie w ośrodku do więzienia. Na pewno ma to związek z mediami i powszechną krytyką osób uzależnionych. Społeczeństwo nie postrzega ich jako jednostki chorobowe, ale jako osoby skazane na potępienie. My, jako specjaliści, którzy pracują z pacjentami uzależnionymi doskonale wiemy, że nie każdy nałogowiec jest złym człowiekiem. Uznajemy nałóg nie jako konsekwencję czyjegoś postępowania, ale jako chorobę, którą należy, a nawet trzeba leczyć.

Porównywanie pobytu w ośrodku leczenia uzależnień do kary, aresztu czy izolacji jest dużym błędem. To tak jakby porównywać leczenie w szpitalu do więzienia, a przecież nikt tam nie trafia ze swojej własnej nieprzymuszonej woli. Podobnie jest z wychodzeniem z nałogu. Pobyt w ośrodku należy traktować jako etap w życiu, który musi nastąpić w celu jego poprawy. Uzmysłowienie sobie, że jest się chorym jest niezwykle ważnym i przełomowym krokiem podczas walki z uzależnieniem.

Dlatego pobyt w ośrodku leczenia uzależnień nigdy nie jest ostatecznością, a wręcz koniecznością. Nie należy uznawać go za wstyd, zastanawiać się co ludzie powiedzą, gdyż zdrowie i życie jest najważniejsze przez co powinno stać na samej górze w naszej hierarchii wartości. Czas wychodzenia z nałogu jest możliwością na poprawę swojego bytu, oczyszczenie myśli oraz zmianę nastawienia i postrzegania świata. Zakończenie leczenia w ośrodku uzależnień powinno być uznawane jako sukces i początek nowej lepszej drogi naszego jestestwa.

Jak wygląda pobyt w ośrodku leczenia uzależnień?

Pierwsze chwile pobytu w ośrodku leczenia uzależnień nie zawsze należą do najłatwiejszych. Człowiek znajduje się w nowym, obcym sobie miejscu. Musi dostosować się do panujących tam zasad i zaakceptować zmianę jaka dokonuje się w jego życiu. Dzięki leczeniu pacjenci mają czas na przeanalizowanie swojego wcześniejszego postępowania. Mogą z dystansem spojrzeć w przeszłość i dzięki wyciągnięciu odpowiednich wniosków zaczynają z radością i niecierpliwością czekać na przyszłość. Możliwość przebywania w ośrodku pozwala na przełom w postrzeganiu rzeczywistości oraz zmienia dotychczasowy system wartości.

Leczenie z reguły dzieli się na dwa etapy:

  1. Odtruwanie od środków psychoaktywnych

Jest to etap niezwykle istotny i tak naprawdę najważniejszy. Dzięki kompleksowej detoksykacji pacjenci wracają do grona osób trzeźwych i mogą racjonalnie spojrzeć na swój problem. Podczas odtruwania pacjent oczyszcza nie tylko swój organizm, ale także psychikę. Profesjonalna detoksykacja pozwala także na wykluczenie współtowarzyszących schorzeń jakie mogły powstać w wyniku nadużywania środków psychoaktywnych.

  1. Terapia odwykowa

Terapia jest bardzo istotna, ponieważ pacjent po przejściu samej detoksykacji nie zawsze jest gotowy, aby pożegnać nałóg. Podczas leczenia w grupie lub indywidualnie może zrozumieć przyczynę uzależnienia oraz uzmysłowić sobie jak zwalczać wszystkie nadarzające się w przyszłości pokusy. Zaniechanie tego etapu może skutkować nagminnymi powrotami do nałogu i wplątywać chorego w powtarzające się przygody z używką w roli głównej.

Pobyt w ośrodku leczenia uzależnień Detoks Fenix

Jesteśmy placówką, która leczeniem uzależnień zajmuje się od 20 lat. Naszym głównym zadaniem i misją jest niesienie pomocy przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich standardów. Posiadamy indywidualnie wypracowane metody leczenia uzależnień. Nasz personel jest wyszkolony w radzeniu sobie z osobami uzależnionymi. Atmosfera, opieka, diagnostyka, warunki leczenia stoją u nas na najwyższym poziomie. Zawsze służymy pomocą pacjentowi i jego rodzinie. Oferujemy zakwaterowanie w dwuosobowych pokojach z łazienką. Na specjalne życzenie pacjent może przebywać w pokoju jednoosobowym. Zawsze staramy się stanąć na wysokości zadania i sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających pacjentów. Nie musisz obawiać się, że w naszej placówce będziesz czuć się jak w zamknięciu. Większość naszych pacjentów pobyt u nas wspomina jako miły okres i są wdzięczni za szansę jaką otrzymali dzięki podjęcia leczenia w Detoks Fenix.

[button href=”tel:+48537677773″]ZADZWOŃ +48 537 677 773
TELEFON CAŁODOBOWY[/button]

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Zostaw komentarz

Możesz zalogować się aby nie wypełniać dodatkowe pola.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Telefon całodobowy: +48 537 677 773

Struktury Lecznicze