Ośrodek leczenia alkoholizmu – jak wyleczyć alkoholika?

Ośrodek leczenia alkoholizmu – jak wyleczyć alkoholika?

Alkoholizm jest chorobą, która determinuje nie tylko życie alkoholika, ale także jego najbliższych. Dotyka praktycznie każdą warstwę społeczną od najuboższych po osoby dobrze sytuowane, zamożne i wykształcone. Występuje w środowiskach miejskich oraz wiejskich. Alkoholicy bardzo często są potępiani i odrzucani przez społeczeństwo co prowadzi do ich dalszej degradacji, izolacji i wyniszczenia. Nałóg jest na tyle silny, że mało kto potrafi na własną rękę przerwać następujące po sobie ciągi alkoholowe, które z każdym kolejnym stają się coraz dłuższe. Alkohol w dużej mierze odbija się na zdrowiu somatycznym, ale także na psychice chorego.

Leczenie alkoholików

W momencie, w którym codzienne funkcjonowanie bez lampki wina, puszki piwa czy drinka wydaje się być przerażające to jest to ostrzegawczy sygnał o tym, że należy zacząć szukać pomocy. Pierwszym krokiem w leczeniu osób uzależnionych od alkoholu jest uzmysłowienie sobie, że nałóg istnieje przez co włada poczynaniami i życiem pacjenta. Większość uzależnionych jest przekonanych o tym, że ma kontrolę nad piciem i może w każdej chwili zaprzestać sięgania po alkohol. Dlatego uświadomienie problemu jest zawsze przełomem i stanowi nawet 50% szans na pomyślne zakończenie procesu leczenia alkoholizmu.

Leczenie alkoholizmu jest procesem złożonym i długotrwałym. Do osiągnięcia sukcesu wymagane jest zaangażowanie chorego oraz jego najbliższego otoczenia. Wsparcie rodzinne w dużym stopniu stanowi gwarant skutecznej terapii alkoholowej, która powinna odbywać się pod okiem profesjonalistów i nadzorem lekarza w specjalistycznym ośrodku leczenia alkoholizmu.

Leczenie alkoholików powinno zawsze zostać poprzedzone przeprowadzeniem diagnozy stopnia uzależnienia oraz wykonaniem odpowiednich badań, które pozwolą na wskazanie lub wyeliminowanie chorób jakie mogą współtowarzyszyć nadużywaniu alkoholu. Dzięki temu można opracować dokładny plan terapeutyczny, który uwzględni nie tylko wskazania medyczne, ale także indywidualne potrzeby osoby uzależnionej.

Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy jest pierwszym etapem jaki następuje w trakcie leczenia choroby alkoholowej. Pacjent, który w znaczny sposób nadużywał alkohol, doprowadził do wyniszczenia organizmu oraz istotnych braków elektrolitowych i witaminowych w swoim ciele. Przerywanie ciągów alkoholowych na własną rękę może wiązać się z dużym ryzykiem wystąpienia objawów niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorego. W pewnym momencie organizm włącza alkohol do procesów metabolicznych i potrzebuje go tak samo jak wody i pożywienia. Nagłe zaprzestanie spożywania alkoholu może doprowadzić do groźnych powikłań.

Odtrucie alkoholowe przeprowadzone pod okiem lekarza pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych objawów odstawienia. Wykonanie niezbędnych badań krwi daje pogląd na braki witamin i minerałów jakie występują w organizmie. Detoksykacja jest procesem złożonym, który minimalizuje i w końcu eliminuje alkoholowy zespół abstynencyjny, a także leczy uszkodzenia somatyczne powstałe na skutek nadużywania alkoholu.

Pełna, kompleksowa detoksykacja alkoholowa powinna odbywać się w ośrodku leczenia alkoholizmu lub szpitalu. W wielu przypadkach zażegnanie groźnego zespołu abstynencyjnego wiąże się z kilkudniowym pobytem pacjenta w klinice. Ma to związek z faktem, iż alkohol po znacznym obniżeniu swojego stężenia we krwi daje szereg nieprzyjemnych objawów odstawienia. Możliwość ich wyeliminowania wymaga czasu i fachowej opieki.

Terapia alkoholowa

Alkoholizm w dużym stopniu jest problemem natury psychologicznej i samo zakończenie detoksykacji alkoholowej nie może być traktowano jako gwarant wyleczenia choroby. Alkohol bywa sposobem na wyciszenie emocji, pozbycie się nieprzyjemnych wspomnień, oczyszczenie głowy z doczesnych zdarzeń i trosk. Zdarza się, że ludzie nadmiernie spożywają alkohol ponieważ chcą zagłuszyć wyrzuty sumienia lub zwyczajnie zapomnieć o przykrych sytuacjach jakie nastąpiły w ich życiu. Dlatego niezwykle istotne podczas leczenia alkoholików jest oddziaływanie terapeutyczne połączone z motywacją do wytrwania w trzeźwości.

Podczas terapii alkoholowej pacjent uświadamia sobie z jakimi problemami się zmaga oraz podejmuje wysiłek w kierunku ich akceptacji. Zwraca uwagę na zdarzenia jakie wystąpiły w jego życiu i jaki ma to związek z alkoholem. Uświadamia sobie braki, których doświadczył poprzez nadużywanie wysokoprocentowych trunków. Terapia jest sposobem na zauważenie korzyści jakie płyną z utrzymania abstynencji od alkoholu. Chory uczy się doceniać otaczającą go rzeczywistość oraz dowiaduje się jak radzić sobie z nadarzającymi się pokusami i w jaki sposób je zwalczać.

Terapia alkoholowa może być prowadzona indywidualnie i w grupie. Pacjent w zależności od stopnia uzależnienia może podejmować leczenie w ośrodku stacjonarnym lub korzystać z formy regularnych spotkań z psychologiem.

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax