fbpx

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń na całodobowa infolinie +48 537 677 773

000000209219 Nasz numer rejestru Wojewody Mazowieckiego Podmiotów Wykonujących Działalności Leczniczą

Narkotyk elitarny też powoduje nałóg – Detoks kokainowy szansą na lepsze życie

Kokaina jest organicznym związkiem z grupy alkaloidów. Pozyskiwana jest z liści koki (krasnodrzewu pospolitego). Pierwotnie występowała w górach Ameryki Południowej, gdzie stanowiła powszechną używkę wśród peruwiańskich Indian. W czasach kolonizacji narkotyk trafił do Europy, ale dopiero w 1885 roku został wyizolowany z liści koki. Używka swoją nazwę „kokaina” zawdzięcza wyrazowi „coca” pochodzącemu z języka keczua „cuca” oraz dodanie końcówki „ine”, charakterystycznej dla leków znieczulających.

Kokaina uznawana jest za narkotyk ekskluzywny, elitarny. Zażywana jest przez sportowców, biznesmenów, celebrytów, artystów, ludzi sukcesu oraz dzieciaków z bogatych domów. Wielu uzależnionych nie traktuje kokainy jako narkotyku. Uważają oni, że przyjmują ją rekreacyjnie w celu zapewnienia niezapomnianych doznań. Mimo to należy zaznaczyć, iż kokaina jest bardzo groźnym narkotykiem, który potrafi oddziaływać negatywnie na całe życie.

Różne postaci kokainy

Kokaina nazywana jest koką, białą damą, śniegiem. Przyjmuje ona postać krystalicznego proszku o białym (rzadziej żółtym) zabarwieniu. Narkotyk przyjmowany może być doustnie, wciągając do nosa, wcierając w dziąsła lub inne śluzówki ciała.

Crack (kisiel, galaretka) jest paloną odmianą kokainy. Przyjmuje on postać biało-szarych lub beżowych kamyków zapakowanych w fiolki lub foliowe woreczki. Jedyną możliwością przyjmowania cracku jest palenie. Służy do tego specjalna fajka zwana „krakówką”. Crack działa najsilniej i najszybciej ze wszystkich odmian kokainy. Euforyczne skutki zażycia obserwuje się już w kilka sekund po zapaleniu substancji.

Najmniej popularna postać kokainy to tzw. pasta kokainowa. Służy ona do palenia i ma barwę brązową lub beżową. Ten rodzaj kokainy najpopularniejszy jest w krajach Ameryki Środkowej.

Działanie kokainy

Kokaina jest narkotykiem silnie pobudzającym, euforycznym. Tłumi uczucie głodu oraz zmęczenia. Działa bardzo szybko. Już w kilka minut po zażyciu kokainy dochodzi do poprawienia samopoczucia, pobudzenia fizycznego oraz wrażenia niespożytej mocy i siły.

Kokaina jest stymulantem, który działa pobudzająco na układ nerwowy. Zażycie narkotyku zwiększa wydzielanie serotoniny oraz dopaminy, które odpowiadają za odczuwanie przyjemności. Do typowych, subiektywnych odczuć związanych z przyjmowaniem kokainy zalicza się:

 • uczucie zadowolenia, euforii,
 • zwiększona pewność siebie, przebojowość,
 • poczucie ogromnej wewnętrznej mocy,
 • zwiększenie możliwości psychicznych oraz fizycznych,
 • uwolnienie się od zahamowań, trosk, kompleksów,
 • zwiększenie popędu seksualnego.

Euforia po zażyciu kokainy jest bardzo krótka, trwa około 20-30 minut. Po tym czasie następuje tak zwany „zjazd” i pojawia się uczucie lęku oraz niepokoju. Dołek kokainowy wiąże się ze spadkiem dopaminy oraz serotoniny i może trwać nawet kilka dni. Wówczas gwałtownie obniża się nastrój osoby uzależnionej. Obserwuje się kołatania serca, niepokój, urojenia, stany lękowe, a także myśli samobójcze. Dlatego wiele osób, aby zniwelować nieprzyjemne objawy po odstawieniu narkotyku sięga po kolejną dawkę co w perspektywie czasu prowokuje bardzo niebezpieczny nałóg kokainowy.

Objawy zażycia kokainy

W celu dowiedzenia się czy bliska nam osoba ma problem z nałogiem kokainowym należy przede wszystkim przyjrzeć się jej zachowaniu. Na pewno pierwszym niepokojącym sygnałem powinna być wyraźna zmiana stylu życia. W przypadku kokainy można zauważyć dwie twarze osoby uzależnionej. Pierwsza wiąże się z byciem pod wpływem narkotyku i objawia się: nienaturalną pewnością siebie, wzrostem libido, zachwianiem rytmu dobowego, pobudzeniem psychoruchowym, a także zwiększoną gadatliwością. Drugie oblicze związane jest z zaprzestaniem działania kokainy. Wówczas uzależniony zmienia się o 180 stopni. Staje się widocznie podminowany, apatyczny i przygnębiony.

Naszą wzmożoną czujność powinny wzbudzić też takie sygnały jak:

 • zwiększone ciśnienie krwi,
 • katar,
 • pociąganie nosem,
 • zaczerwienienie w okolicach nosa (obrzęk, łuszcząca się skóra),
 • zmniejszony apetyt.

Skutki uzależnienia od kokainy

Kokaina jest bardzo niebezpiecznym narkotykiem. W dużym stopniu silnie uzależnia psychicznie i już jednorazowa dawka może doprowadzić do nałogu. Strach przed wystąpieniem nieprzyjemnych objawów, które pojawiają się po odstawieniu narkotyku powoduje, że uzależnieni ciągle sięgają po kokainę. Długotrwałe przyjmowanie narkotyku powoduje szereg groźnych dla zdrowia powikłań, takich jak:

 • bezsenność,
 • chudnięcie,
 • psychozy,
 • manie prześladowcze,
 • halucynacje,
 • depresja,
 • impotencja,
 • bladość skóry,
 • upośledzenie narządów wewnętrznych (głównie serca i wątroby).

Ratunkiem dla osoby uzależnionej od kokainy jest rozpoczęcie leczenia, na które składa się kompleksowe odtruwanie organizmu oraz pomoc psychoterapeutyczna.

Detoks kokainowy

W przypadku postępującego uzależnienia od środków psychoaktywnych pierwszym krokiem w leczeniu nałogu jest poddanie się profesjonalnej detoksykacji organizmu. Kokaina uzależnia w dużej mierze mentalnie i to właśnie zwalczanie psychicznych objawów odstawienia narkotyku jest priorytetowe podczas procesu odtruwania po kokainie. Podczas detoksu kokainowego dostosowujemy odpowiednie środki farmakologiczne takie jak leki, kroplówki, minerały w celu zniwelowania symptomów abstynencyjnych oraz oczyszczenia organizmu z substancji toksycznych. Podczas odtrucia kokainowego niezbędne jest także wykonanie badań w celu wykluczenia schorzeń powstałych na skutek nadużywania narkotyku oraz wdrożenie terapii motywującej pacjenta do zażegnania nałogu.

Detoks kokainowy w naszej klinice zawsze jest ukierunkowany na pacjenta. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, uwzględniając jej stan zdrowia oraz nawyki życiowe. Takie podejście jest gwarantem sukcesu oraz w znacznym stopniu uelastycznia proces odtruwania. Pacjenci, którzy rozpoczynają u nas detoksykację wychodzą trzeźwi i gotowi do funkcjonowania w codziennej rzeczywistości. Detoks po kokainie pozwala na znaczą poprawę samopoczucia, leczy relacje rodzinne oraz wyraźnie poprawia kondycję psychofizyczną pacjenta.

Nasze doświadczenie pokazuje, że po procesie odtruwania dużym powodzeniem cieszy się wykonanie wszywki narkotykowej z Naltreksonu. Skuteczność działania implantu oceniamy na wysokim poziomie w przypadku leczenia osób uzależnionych od kokainy.

[button href=”tel:+48537677773″]ZADZWOŃ +48 537 677 773
TELEFON CAŁODOBOWY[/button]

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Zostaw komentarz

Możesz zalogować się aby nie wypełniać dodatkowe pola.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Telefon całodobowy: +48 537 677 773

Struktury Lecznicze