fbpx

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń na całodobowa infolinie +48 537 677 773

000000209219 Nasz numer rejestru Wojewody Mazowieckiego Podmiotów Wykonujących Działalności Leczniczą

Jak się leczy narkomana w ośrodku?

Narkomania jest chorobą złożoną, prowadzącą do powolnego wyniszczenia organizmu. Polega na krótkotrwałym, tudzież długotrwałym zażywaniu substancji o działaniu odurzającym, euforycznym lub przeciwbólowym. Cechuje się przymusem zażywania środka psychoaktywnego oraz głodem narkotykowym, czyli cierpieniem psychofizycznym spowodowanym odstawieniem narkotyku. Osoba uzależniona nie tylko nie jest w stanie samodzielnie przestać brać, ale także potrafi naginać rzeczywistość, aby za wszelką cenę zdobyć narkotyk. Nałóg powoli rujnuje życie chorego, ale także doprowadza do nieodwracalnych zmian w jego wyglądzie i zdrowiu.

Leczenie narkomanów

Leczenie narkomanii jest procesem żmudnym, długotrwałym, złożonym. Sama decyzja o podjęciu leczenia stanowi już duży sukces i jest zapowiedzią zmiany w życiu chorego. Zaangażowanie jest najważniejszym czynnikiem, który decyduje o powodzeniu terapii. Istotny okazuje się również czynny udział w terapii rodziny i najbliższych osoby uzależnionej.

Podstawą w leczeniu narkomanii jest doświadczenie oraz odpowiednie podejście do problemu. Prawidłowo prowadzone może odbywać się bez zbędnych bóli i cierpienia. Zrozumienie istoty uzależnienia, zespół ludzi, którzy umieją radzić sobie z trudnościami jakie napotyka pacjent oraz umiejętność diagnozy wszelkich negatywnych symptomów związanych z odstawieniem narkotyków to filary profesjonalnego leczenia uzależnienia od narkotyków. W naszej placówce każdy pacjent może poczuć się jak w domu, a nasza kadra potrafi zapewnić wsparcie jakiego oczekuje się od najlepszego przyjaciela w trudnych chwilach.

Leczenie narkomanii składa się na dwa główne etapy, które są równie istotne i muszą następować po sobie w celu pełnej i kompleksowej kuracji. W pierwszej kolejności pacjent poddaje się kompleksowej detoksykacji organizmu, a później przechodzi niezbędną terapię psychoterapeutyczną.

Leczenie narkomanów zostaje poprzedzone określeniem stopnia uzależnienia oraz zbadaniem stanu zdrowia chorego. Ma to za zadanie wskazać oraz wyeliminować ewentualne schorzenia i choroby, które mogą być następstwem zażywania narkotyków. Taka procedura pozwala na opracowanie indywidualnego planu terapeutycznego, który uwzględnia nie tylko medyczne wskazania, ale także osobiste potrzeby danego chorego.

Detoks narkotykowy

Detoks narkotykowy jest pierwszym etapem leczenia uzależnienia od narkotyków. Po okresie długotrwałego zatruwania organizmu substancjami odurzającymi pacjent musi oczyścić i skutecznie odtruć swoje ciało. Ciąg narkotykowy prowadzi do znacznych ubytków w organizmie, które należy naprawić dzięki procedurze odtruwania narkotykowego.

Pacjenci, którzy zaprzestają przyjmowania środka uzależniającego napotykają przeszkodę jaką jest narkotykowy zespół abstynencyjny. W pewnym momencie narkotyki wchodzą w procesy metaboliczne organizmu co sprawia, iż odstawienie ich na własną rękę wiąże się z dużym ryzykiem. Odtrucie narkotykowe ma za zadanie nie tylko oczyścić organizm od substancji psychoaktywnych, ale także skutecznie wyeliminować symptomy zespołu abstynencyjnego i złagodzić do minimum wszelkie bóle psychiczne i fizyczne jakie towarzyszą odstawianiu narkotyków.

Detoks narkotykowy to także czas, w którym pacjent żegna się z głodem narkotycznym i może w końcu oczyścić swoją głowę z natrętnych myśli jakie towarzyszyły mu podczas długotrwałych ciągów narkotykowych. Dzięki temu staje się gotowy do podjęcia terapii i wsparcia ze strony psychoterapeuty.

Odtrucie narkotykowe trwa z reguły w granicach 7-14 dni, gdyż mniej więcej tyle czasu zajmuje pełne wyeliminowanie substancji odurzającej z organizmu. Detoksykacja narkotykowa zawsze powinna odbywać się pod kontrolą lekarza, który specjalizuje się w leczeniu uzależnień oraz potrafi rozpoznać i zdiagnozować choroby, które mogą współtowarzyszyć nadużywaniu narkotyków.

Terapia narkotykowa

Terapia narkotykowa jest okresem, w którym pacjent zaczyna uczyć się w jaki sposób funkcjonować bez narkotyków i jak radzić sobie z pokusami ponownego ich zażycia. Narkomania niejednokrotnie wiąże się z problemami, które zaistniały w życiu chorego jeszcze przed wystąpieniem uzależnienia. Pacjent bardzo często bierze, ponieważ chce zagłuszyć swoje myśli, przestać myśleć o czymś lub zwyczajnie zapomnieć o swoich troskach i kłopotach. Dlatego niezbędne w procesie leczenia narkomanii jest wsparcie terapeutyczne połączone z motywowaniem do utrzymania abstynencji.

Podczas terapii narkotykowej prowadzone jest rozpoznanie psychologiczne. Wówczas terapeuci oraz psycholodzy starają się opracować indywidualny profil psychologiczny pacjenta biorąc pod uwagę informacje na temat okoliczności rodzinnych, zawodowych, społecznych. Na tej podstawie zostaje opracowany plan unikatowej terapii narkotykowej dla konkretnego pacjenta.

W przypadku terapii narkotykowej w początkowej fazie dobrze sprawdza się izolacja pacjenta od jego dotychczasowego środowiska, które bierze narkotyki. Dopiero w momencie, w którym pacjent polubi swoje nowe, trzeźwe życie oraz nauczy się jak czerpać radość bez zażywania narkotyków następuje ponowna socjalizacja i wejście do społeczeństwa, które wiąże się z normalnym życiem bez narkotyków.

[button href=”tel:+48537677773″]ZADZWOŃ +48 537 677 773
TELEFON CAŁODOBOWY[/button]

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Zostaw komentarz

Możesz zalogować się aby nie wypełniać dodatkowe pola.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Telefon całodobowy: +48 537 677 773

Struktury Lecznicze