fbpx

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń na całodobowa infolinie +48 537 677 773

000000209219 Nasz numer rejestru Wojewody Mazowieckiego Podmiotów Wykonujących Działalności Leczniczą

Jak uwolnić się ze szponów królowej narkotyków? – detoks heroinowy szansą na lepsze życie

Heroina jest jedną z najniebezpieczniejszych substancji odurzających na świecie. Potrafi uzależnić już po pierwszej przyjętej dawce. Jej działanie opisuje się jako wprowadzenie w euforyczny, błogi stan. Potrafi uspokoić i zrelaksować, a na końcu zabić. Heroinizm jest poważną chorobą, która prowadzi do powolnej degradacji życia osoby uzależnionej. Po jakimś czasie chory nie wyobraża sobie funkcjonowania bez narkotyku i przewartościowuje swoje życie zatracając wszystko co do tej pory posiadał.

Heroina silniejsza niż morfina

Heroina, potocznie nazywana hercią, herą, proszkiem, kompotem czy brązem jest półsyntetycznym opioidem. Została zsyntezowana w 1874 roku jako pochodna morfiny przez angielskiego chemika C. R. Wrighta. Okazało się, że heroina wykazuje dużo silniejsze działanie przeciwbólowe, aniżeli jej poprzedniczka morfina co sprawiło, że narkotyk stał się wykorzystywany na szeroką skalę w medycynie. Dopiero po czasie zauważono, że heroina wykazuje silne działanie uzależniające. Ponadto wiele osób zaczęło zażywać substancję rekreacyjnie bez względnych wskazań medycznych. Sprawiło to szybkie zaprzestanie produkcji heroiny oraz wycofania jej z rynku. Jednakże nie pomogło to na wyeliminowanie narkotyku z szarej strefy, przez co do dzisiaj heroina jest jednym z najgroźniejszych środków odurzających na świecie.

Jak wygląda heroina?

Heroina w czystej postaci przyjmuje postać białego, sypkiego, bezwonnego proszku. Jej smak opisuje się jako gorzki, a temperatura topnienia wynosi 173 stopnie Celsjusza. Heroina pozyskiwana jest z morfiny, która z kolei powstaje z maku lekarskiego. Narkotyk wyróżnia się w 4 podstawowych postaciach:

 • czysta heroina (white snow) 90-95% czystości, przyjmuje postać białego proszku w formie kryształów. Cechuje się najsilniejszym działaniem, jest bardzo droga i praktycznie niedostępna w Polsce;
 • biała heroina około 50% czystości, przyjmuje postać białego proszku z widocznymi znakami zanieczyszczenia;
 • brown sugar około 20% czystości, najbardziej zanieczyszczona postać heroiny. Przyjmuje postać proszku w kolorze od jasnobeżowego do brązowego. Aktualnie najczęściej spotykana forma heroiny w Polsce;
 • polska heroina, tzw. kompot, czyli oleista ciecz o barwie jasnosłomkowej do brązowej i zapachu octowym. Uznawana za najbardziej niebezpieczną postać heroiny ponieważ nigdy nie wiadomo jak wiele innych substancji trujących może zawierać.

W jaki sposób przyjmuje się herę?

Heroinę można przyjmować na wiele sposobów z czego najpopularniejsze to: podanie narkotyku dożylnie, poprzez strzykawkę w drodze iniekcji oraz tzw. wdychanie oparów, czyli podgrzewanie heroiny na folii aluminiowej. Oprócz tego wyróżnia się także zażywanie heroiny poprzez jej spożywanie lub wciąganie do nosa.

Z związku z tym posiadanie takich akcesoriów jak: strzykawki, łyżki, folia aluminiowa, filtry papierosowe, wata, kwasek cytrynowy mogą świadczyć, że osoba je posiadająca może mieć problem z nałogiem heroinowym.

Jak przebiega uzależnienie?

Już pierwsza decyzja o zażyciu heroiny może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Jednorazowa dawka potrafi wywołać niezwykle silny stan euforii i co za tym idzie doprowadzić do mocnego uzależnienia psychicznego. Trzeba zakładać, że po przyjęciu heroiny bardzo ciężko będzie powstrzymać się przed wzięciem kolejnej jej dawki. Również uzależnienie fizyczne jest obserwowane stosunkowo szybko. Wiąże się to z występowaniem niezwykle intensywnych i nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego, których skutki możemy obserwować niekiedy już w 8 godzin po ostatniej zażytej dawce heroiny. Należy także zauważyć, iż niepohamowana chęć wprowadzenia się w euforyczny stan wymaga za każdym razem coraz większych porcji silnego narkotyku. Prowadzi to do znacznego wyniszczenia psychiki i organizmu osoby uzależnionej. Skutki długotrwałego przyjmowania heroiny to między innymi:

 • bezsenność,
 • problemy z oddawaniem moczu,
 • suchość w ustach,
 • nadmierna potliwość,
 • choroby płuc,
 • ropnie,
 • zapadanie się żył,
 • niewydolność narządów wewnętrznych,
 • depresja,
 • izolacja społeczna,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • nieodwracalne zmiany w mózgu.

Należy wskazać, iż heroinizm jest chorobą śmiertelną. Wskutek przyjmowania coraz większych dawek heroiny, osoba uzależniona może doprowadzić do spowolnienia i zatrzymania oddechu, a także niedotlenienia mózgu. Dzieje się tak gdy chory przedawkuje narkotyk. Dlatego heroina pociąga za sobą wiele ofiar śmiertelnych, a co jeszcze bardziej okrutne ofiarami tymi najczęściej są młodzi ludzie.

Ponadto zażywanie heroiny niesie ryzyko zachorowania na niezwykle groźne choroby zakaźne takie jak: zarażenie wirusem HIV, zapalenie wątroby typu C i B. Ma to związek z nieprzestrzeganiem higieny i iniekcją jedną strzykawką przez wiele osób.

Uzależnienie od heroiny prowadzi także do degeneracji życia społecznego. Heroiniści całkowicie zmieniają swoją hierarchię wartości, przez co zatracają kontakt z bliskimi. Przestaje ich interesować to co dzieje się wokół nich. Rezygnują z hobby, pracy, przestają dbać o higienę i wygląd osobisty. Całe ich życie zaczyna toczyć się w równoległym świecie, w którym władzę trzyma nad nimi narkotyk i na jego zdobyciu skupiają całą swoją energię i resztki sił. Takie postępowanie prowadzi do tego, że heroiniści wyprzedają cały swój majątek, zapożyczają się u rodziny, a w momencie gdy nie mają już skąd pozyskać pieniędzy na narkotyki, zaczynają mieć problemy z prawem, trudniąc się prostytucją lub kradzieżami.

Czym jest heroinowy zespół abstynencyjny?

W przypadku kiedy uzależniony decyduje się na odstawienie heroiny musi liczyć się z faktem, iż będzie zmagał się z objawami heroinowego zespołu abstynencyjnego. Dzieje się tak dlatego, że ciało uzależnia się od heroiny. Narkotyk wchodzi w procesy metaboliczne organizmu i w momencie, w którym przestanie mu się dostarczać heroinę zaczyna protestować. Do objawów jakie obserwuje się w przypadku odstawienia heroiny możemy zaliczyć:

 • intensywne bóle mięśni i kości,
 • dolegliwości jelitowe,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • zimne poty,
 • gęsia skórka,
 • silny głód narkotykowy,
 • drżenie mięśni,
 • zaburzenia snu,

Czym jest detoks?

Heroinizm jest chorobą, która wymaga leczenia. Samodzielne pożegnanie nałogu ze względu na jego siłę oddziaływania jest praktycznie niemożliwe. Dlatego każdy uzależniony musi podjąć decyzję o leczeniu w ośrodku terapii uzależnień. Pierwszym krokiem wychodzenia z heroinizmu jest detoksykacja organizmu. Ze względu na ryzyko wystąpienia bardzo silnych objawów zespołu abstynencyjnego należy na ten czas oddać się w ręce profesjonalistów. Heroinowy zespół abstynencyjny średnio utrzymuje się około 7-8 dni i wymaga hospitalizacji. Nasz ośrodek posiada doświadczenie jeśli chodzi o leczenie heroinowych zespołów odstawiennych. Proces detoksykacji od heroiny

Detoks heroinowy polega na wyeliminowaniu heroiny z procesów metabolicznych człowieka. Jego głównym zadaniem jest łagodne przejście w stan trzeźwości i minimalizowanie symptomów zespołu abstynencyjnego. W naszej placówce wystrzegamy się stosowania metadonu w leczeniu. Należy zaznaczyć, iż głównym zadaniem metadonu wcale nie jest leczenie heroinizmu jak wiele osób śmie twierdzić. Metadon w dużej mierze przyjmuje się drogą doustną co pozwoliło zmienić profil uzależnienia z heroiny na metadon i tym samym zmniejszyć ryzyko zarażenia chorobami zakaźnymi wśród narkomanów. Ponadto metadon jest obecny w organizmie osoby uzależnionej znacznie dłużej niż sama heroina co wydłuża proces odtrucia do nawet 14 dni w górę.

Odtruwanie po heroinie w naszej placówce opieramy na stosowaniu leków objawowych, głównie na buprenorfinie. Nie uzależniamy od kolejnych substancji. Czas leczenia minimalizujemy jak tylko to możliwe, jednocześnie nie dopuszczamy do sytuacji zaostrzenia objawów zespołu abstynencyjnego. Nasza metoda jest wypadkową wielu lat pracy z osobami uzależnionymi od heroiny i opiatów. Wielu naszych pacjentów głównie dzięki nam mogło powrócić do normalnego funkcjonowania i zaczęło życie wolne od nałogu.

Co po detoksie?

Po zakończonej detoksykacji każdy nasz pacjent ma zaimplementowany bloker opiatowy – Naltrekson. Naltrekson ma za zadanie blokować działanie receptorów opiatowych, które odpowiadają za odczuwanie przyjemności i występowanie stanu euforii po zażyciu narkotyku. Pacjenci po wszczepieniu blokera opiatowego nie odczuwają głodu narkotykowego. Dzięki temu możemy obserwować całkowite pożegnanie z nałogiem w przypadku wielu osób.

Heroinizm jest bardzo silnym uzależnieniem i nawet zakończenie detoksu nie daje żadnej gwarancji na wyzdrowienie. Według naszych obserwacji terapia łączona, czyli implantacja Naltreksonu połączona z terapią odwykową przynoszą największe szanse na kompleskowe wyeliminowanie heroiny z życia chorego. Warto podkreślić, iż wykonanie 8 wszywek z Naltreksonu pozwala na stałe wygaśnięcie receptorów opiatowych w mózgu uzależnionego co pozwala na całkowitą redukcję głodu narkotykowego.

[button href=”tel:+48537677773″]ZADZWOŃ +48 537 677 773
TELEFON CAŁODOBOWY[/button]

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 gwiazd(a), średnio: 5,00 z 5
Loading...

Zostaw komentarz

Możesz zalogować się aby nie wypełniać dodatkowe pola.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Telefon całodobowy: +48 537 677 773

Struktury Lecznicze