fbpx

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń na całodobowa infolinie +48 537 677 773

000000209219 Nasz numer rejestru Wojewody Mazowieckiego Podmiotów Wykonujących Działalności Leczniczą

Detoks narkotykowy – kompendium wiedzy

Uzależnienie od narkotyków jest problemem nie tylko zdrowotnym, wszak jest to postępująca choroba cywilizacyjna. Bardzo często prowokuje problemy społeczne, rodzinne i prawne. Z nałogiem narkotykowym mamy do czynienia w momencie, w którym chory zaczyna uzależniać swoje codzienne funkcjonowanie od przyjęcia dawki substancji odurzającej. Narkotyki uzależniają bardzo silnie psychicznie oraz fizycznie, czego następstwem są zmiany w zachowaniu osoby uzależnionej. Wraz z postępowaniem nałogu, dochodzi do przewartościowania priorytetów. Chory bardzo często nie zdaje sobie sprawy z problemu, nie potrafi racjonalnie myśleć. Oprócz tego prowadzi do powolnej degradacji narządów wewnętrznych oraz upośledzenia psychiki.

Czym jest detoks narkotykowy?

Detoks narkotykowy, tudzież odtrucie narkotykowe jest pierwszym krokiem ku trzeźwości i uwolnieniu się od nałogu narkotykowego. Każdy odwyk narkotykowy powinien zostać rozpoczęty przez proces kompleksowego oczyszczania organizmu od toksyn i substancji szkodliwych. Odtruwanie od narkotyków pomaga wyeliminować objawy abstynencyjne, które pojawiają się w przypadku odstawienia środków odurzających oraz przywraca prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Czy detoks narkotykowy można przeprowadzić na własną rękę lub w domu?

Każda próba wyjścia z nałogu jest na wagę złota. Jednakże samodzielne odtruwanie organizmu od narkotyków może okazać się bardzo trudne, a nawet potrafi zagrażać życiu! W wielu przypadkach chory będzie zmagał się z silnym zespołem odstawiennym. Dość często charakteryzuje się on nasilonymi bólami, odwodnieniem lub psychozami, które potrafią doprowadzić do śmierci lub znacznego wycieńczenia organizmu. Stąd kontrola lekarska i profesjonalna opieka medyczna pozwala na przeprowadzenie detoksu narkotykowego w sposób bezpieczny i przede wszystkim skuteczny.

W naszej placówce udało nam się odnieść sukcesy w przypadku tzw. detoksów domowych. Niemniej powodzenie takiego leczenia oceniamy na około 40%. Po pierwsze skuteczność detoksu domowego zależy w dużej mierze od zaangażowania i determinacji osoby uzależnionej, a także jej bliskich. W wielu przypadkach, pomimo ścisłych zaleceń lekarza oraz codziennych wizyt domowych, chorzy nie potrafią poradzić sobie z pokusą sięgnięcia po narkotyk. Nie każdy może zapewnić sobie wsparcie w postaci kogoś bliskiego przez 24 godziny na dobę co potęguje chęć złamania zasad leczenia. Ponadto detoksy domowe trwają dłużej, aniżeli te przeprowadzane u nas w klinice.

Jak wygląda detoks narkotykowy?

Detoks rozpoczyna proces leczenia narkomanii. Najważniejsze podczas jego trwania jest zaangażowanie personelu medycznego oraz posiadana wiedza. Nasza placówka jest najstarszym ośrodkiem, który specjalizuje się w przeprowadzaniu detoksykacji narkotykowych w Polsce. Odtruwanie narkotykowe możemy podzielić na poszczególne etapy:

  1. Określenie stopnia uzależnienia i ocena stanu pacjenta

Pierwszy etap najczęściej rozpoczyna się już w trakcie rozmowy telefonicznej z pacjentem lub członkiem jego rodziny, a kontynuowany jest podczas przyjęcia do naszej kliniki. Podstawą jest określenie stopnia uzależnienia, czasu jego trwania oraz wskazanie która grupa narkotyków wywołuje nałóg. Pacjent jest kompleksowo badany, określone zostają jego parametry życiowe. W istotnych przypadkach wykonujemy dodatkowe badania biochemiczne lub przeprowadzamy konsultacje internistyczne i neurologiczne. Ponadto staramy się wskazać czy występują choroby przewlekłe i psychiczne lub inne uzależnienia współwystępujące (alkoholizm, lekomania, seksoholizm, uzależnienie od hazardu, itp.). Na tej podstawie lekarz jest w stanie ustalić dokładny plan leczenia, czas jego trwania  oraz dawki leków i medykamentów niezbędnych do przeprowadzenia detoksu narkotykowego.

  1. Oczyszczanie organizmu od narkotyków

Pacjent przyjmuje leki, które pozwalają mu na oczyszczenie organizmu z toksyn i substancji trujących. Przez całą dobę jest monitorowany przez wyszkolony personel medyczny oraz znajduje się pod opieką lekarza. W razie potrzeb otrzymuje leki wspomagające terapię.

  1. Łagodne przechodzenie w stan abstynencyjny

Pacjent nadal przyjmuje leki, z tym że na tym etapie mogą wzmagać się objawy zespołu abstynencyjnego. Naszym zadaniem jest ich wyeliminowanie poprzez 24-godzinną kontrolę oraz natychmiastową interwencję w przypadku wystąpienia nasilonych bóli lub natężonych lęków.

  1. Motywacja do podjęcia terapii i utrzymania abstynencji od narkotyków

Sam detoks nie jest w stanie wyeliminować uzależnienia narkotykowego, które jest silnie zakorzenione w psychice pacjenta. W związku z tym zawsze staramy się skłonić chorego do kontynuowania leczenia poprzez podjęcie terapii odwykowej. W wielu przypadkach implementujemy także bloker narkotykowy, który pozwala na utrzymanie abstynencji po przeprowadzonym odtruciu.

Jak długo trwa detoks narkotykowy?

Standardowo detoks narkotykowy w naszej klinice przeprowadzamy w okresie 7 dni. Jednakże w uzasadnionych przypadkach może zostać on przedłużony do 10-14 dni. Duże znaczenie w tym przypadku ma rodzaj substancji uzależniającej, stan zdrowia pacjenta, stopień uzależnienia oraz ilość przyjmowanego narkotyku.

Odwyk od amfetaminy

Amfetamina jest środkiem psychostymulującym, a więc działa pobudzająco na organizm i poprawia jego zdolności psychomotoryczne. Detoks amfetaminowy zazwyczaj trwa 10 dni. W jego trakcie podstawę stanowi dostosowanie leków, które zniwelują nieprzyjemne symptomy odstawienia amfetaminy oraz wyeliminowanie schorzeń powstałych na skutek nałogu. W konkretnych przypadkach implementujemy bloker narkotykowy.

Odwyk kokainowy

Kokaina, podobnie jak amfetamina, zaliczana jest do środków pobudzających. Wykazuje bardzo silne uzależnienie psychiczne. W związku z tym podczas odtruwania staramy się dostosować leki oraz środki farmakologiczne w taki sposób, aby wyeliminować symptomy zespołu odstawiennego i współwystępujące dolegliwości. Detoks po kokainie w naszej klinice trwa zazwyczaj do 10 dni.

Odwyk po mefedronie

Mefedron jest dopalaczem, który działa intensywnie pobudzająco i euforyzująco. Jest to stosunkowo nowa substancja odurzająca, w związku z czym lekarze nie do końca są w stanie ocenić długofalowe skutki zażywania mefedronu. Środek wykazuje silne działanie uzależniające – co trzecia osoba, która sięga po mefedron uzależnia się. Detoks po mefedronie przeprowadzamy w zależności od wyników badań biochemicznych w czasie 10 dni.

Odwyk opiatowy

Opiaty są substancjami, które oddziałują bezpośrednio na receptory opioidowe w mózgu. Wykazują silne działanie przeciwbólowe oraz euforyzujące. Charakteryzują się ogromnym potencjałem uzależniającym – już jednorazowe zażycie narkotyków z grupy opiatów może sprowokować nałóg. Leczenie uzależnienia od opiatów udało nam się skrócić do minimum. Detoksykację opieramy na lekach objawowych. Opracowaliśmy indywidualną metodę odtruwania, która staje się bezbólowa dla pacjenta. W zależności od konkretnej substancji detoks opiatowy w naszej klinice trwa od 10 do 14 dni. Pacjent kończy proces odtruwania w momencie kiedy jest gotowy do implementacji blokera receptorów opiatowych Naltreksonu.

Odwyk heroinowy

W przypadku heroiny detoksykacja trwa z reguły 10 dni. W indywidualnych przypadkach (najczęściej u kobiet) proces odtruwania może przedłużyć się do 12-14 dni, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Odwyk od tramalu

Tramal wykazuje dłuższe wypłukiwanie z organizmu, aniżeli heroina. W związku z tym detoks od tramalu w naszej klinice trwa z reguły około 10 dni.

Odwyk od metadonu

Metadon utrzymuje się dużo dłużej w organizmie niż heroina. Jest substancją bardzo silnie uzależniającą. Nie uznajemy metadonu jako leku na leczenie uzależnienia od opiatów. Detoks od metadonu w naszej placówce trwa w granicach 14-21 dni.

Odwyk od morfiny

Morfina jest lekiem przeciwbólowym, ale także uzależniającą substancją z rodziny opiatów. Detoks od morfiny najczęściej udaje nam się przeprowadzić w ciągu 10 dni.

Odwyk po kodeinie

Kodeina jest średnim lekiem przeciwbólowym, który wykorzystywany jest także w leczeniu uciążliwego kaszlu. Detoks kodeinowy w naszej placówce trwa 10 dni.

W przypadku uzależnienia od innej substancji z grupy opiatów prosimy o bezpośredni kontakt w celu podania dokładnego czasu leczenia 537677773 – telefon 24h/7!

Odwyk od marihuany

Marihuana jest zaliczana do tzw. lekkich narkotyków. Ma ona działanie halucynogenne i psychotropowe. Podczas detoksykacji istotne jest wypłukiwanie narkotyku z organizmu i zniwelowanie nieprzyjemnych symptomów spowodowanych nadużywaniem marihuany. Odtruwanie po marihuanie z reguły trwa do 10 dni.

Czy detoks narkotykowy wystarczy, aby uporać się z nałogiem?

Detoks narkotykowy polega na oczyszczeniu organizmu z toksyn i substancji trujących. Pozwala na przywrócenie trzeźwości i możliwość funkcjonowania bez narkotyków. Niestety w trakcie kilku lub kilkunastu dni odtruwania nie możemy zagwarantować, iż pacjent nie powróci do przyjmowania środków odurzających. W związku z tym po przeprowadzonej detoksykacji, niezbędne staje się poddanie terapii odwykowej lub wszyciu implantu, który blokuje chęć i działanie narkotyków. Według naszego doświadczenia najlepszym możliwym rozwiązaniem jest połączenie terapii Naltreksonem z terapią psychoterapeutyczną. Uderzenie w nałóg dwutorowo niesie najlepsze rezultaty i w wielu przypadkach pozwala na rozpoczęcie nowego, wolnego od uzależnienia życia.

[button href=”tel:+48537677773″]ZADZWOŃ +48 537 677 773
TELEFON CAŁODOBOWY[/button]

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Zostaw komentarz

Możesz zalogować się aby nie wypełniać dodatkowe pola.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Telefon całodobowy: +48 537 677 773

Struktury Lecznicze