Detoks alkoholowy – co powinieneś o nim wiedzieć

Alkohol jest najpopularniejszą używką na świecie, w większości krajów legalną i powszechnie zażywaną. Oddziałuje na układ nerwowy, powoduje rozluźnienie, hamuje opory i zmienia zachowanie. Nadużywanie alkoholu prowadzi do długich ciągów i niemożności ich przerwania. W rezultacie osoba, która nadmiernie się upija, popada w alkoholizm. W przypadku próby odstawienia wysokoprocentowych trunków, uzależniony zaczyna zmagać się z wieloma nieprzyjemnymi objawami i aby sobie ulżyć –  pije dalej. Takie błędne koło prowadzi do tego, że zarówno chory jak i jego otoczenie nie są w stanie zaradzić szponom nałogu i zaczyna się walka o przerwanie przedłużającego się ciągu alkoholowego.

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy jest najskuteczniejszą metodą na przerwanie ciągu alkoholowego. Podczas nadmiernego picia osoba uzależniona truje swój organizm. Alkohol zawiera szereg toksyn, zaburza cykl gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, wypłukuje niezbędne minerały i witaminy, a także powoli wyniszcza narządy wewnętrzne i psychikę człowieka. Po pewnym czasie alkohol wchodzi w procesy metaboliczne uzależnionego, co sprawia, że zaprzestanie picia na własną rękę wiąże się z narażeniem życia i zdrowia. Organizm potrzebuje alkoholu do funkcjonowania, a jego brak traktuje tak samo jak brak pożywienia i wody.

W takich przypadkach najważniejsza staje się pomoc wykwalifikowanej kadry medycznej, która pozwoli na skuteczne zaprzestanie ciągu alkoholowego, oraz pozwoli powrócić choremu do trzeźwości. Odtruwanie alkoholowe polega na podaniu płynów oraz niezbędnych środków farmakologicznych, które wspomogą wypłukiwanie toksyn, oczyszczą organizm i złagodzą objawy związane z wystąpieniem alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Detoks alkoholowy jest również pierwszym i najważniejszym krokiem w przypadku podejmowania walki z chorobą alkoholową. Dopiero po kompleksowym odtruciu pacjent jest gotowy do podjęcia terapii odwykowej.

Czy można samodzielnie wykonać detoks alkoholowy?

Odstawianie alkoholu na własną rękę wiąże się z ryzykiem. Po długotrwałym nadużywaniu alkoholu organizm i psychika chorego są wycieńczone. W wielu przypadkach nagłe zaprzestanie picia lub drastyczne zmniejszenie dawek przyjmowanego alkoholu może doprowadzić do wystąpienia groźnych dla zdrowia omamów, majaczenia, padaczki alkoholowej, a w skrajnych przypadkach do zawału serca, przełomu ciśnieniowego, a nawet śmierci. Należy także zaznaczyć, iż osoby uzależnione bardzo ciężko znoszą alkoholowy zespół abstynencyjny, którego skutki mogą obserwować nawet w kilka dni po odstawieniu alkoholu. Są to przyczyny, dla których chorzy pomimo zaprzestania picia, ponownie sięgają po alkohol. Dopiero interwencja medyczna i przeprowadzenie detoksu alkoholowego pozwala na skuteczne i bezbólowe zażegnanie problemu.

W wielu przypadkach przeprowadzenie odtruwania alkoholowego pomaga na uratowanie życia i zdrowia pacjenta. Ciągi alkoholowe mogą przedłużać się do kilku dni, tygodni, a nawet miesięcy. Samodzielne odstawianie alkoholu zawsze wiąże się z ryzykiem i może być skrajnie niebezpieczne dla zdrowia. W związku z tym nie polecamy przeprowadzać detoksykacji alkoholowej na własną rękę.

Czy odtruwanie alkoholowe można przeprowadzić w domu?

Detoks alkoholowy może zostać wykonany w domu, z czym że musi zostać wsparty przez profesjonalną kadrę medyczną. Nie należy przyjmować leków oraz kroplówek będąc pod wpływem, na własną rękę. Nasza klinika specjalizuje się w odtruwaniu poalkoholowym zarówno w warunkach stacjonarnych, jak i w domu pacjenta. Odtrucie alkoholowe w domu, znane też jako kroplówka na kaca, polega na doraźnej pomocy w miejscu zamieszkania chorego. Detoks domowy pozwala na zachowanie intymności w czasie zabiegu, jednak wiąże się z faktem, iż pacjent nie znajduje się pod kontrolą lekarza 24 godziny na dobę. Warto także zaznaczyć, iż przedłużające się ciągi, które trwają ponad tydzień niekoniecznie zostaną zażegnane po jednorazowej wizycie. W takich przypadkach zawsze rekomendujemy pobyt w naszej placówce stacjonarnej, która wykazuje 99% skuteczność w przerywaniu ciągów alkoholowych.

Jak wygląda detoks alkoholowy?

W zależności od tego czy odtrucie poalkoholowe jest przeprowadzane w naszej placówce stacjonarnej czy odbywa się w domu pacjenta proces detoksykacji przebiega inaczej.

Odtrucie alkoholowe w domu

  1. Telefon do naszej kliniki

Pacjent odczuwa uprzednie nadużycie alkoholu. Wraz z narastaniem nieprzyjemnych objawów zaczyna szukać pomocy, która pozwoli mu skutecznie wytrzeźwieć oraz przywróci siły witalne. Wówczas pacjent lub ktoś z jego bliskiego otoczenia wykonuje telefon do naszego ośrodka w celu zamówienia profesjonalnego odtruwania alkoholowego.

  1. Dojazd do pacjenta i wywiad medyczny

Następuje dojazd do pacjenta. Zostaje przeprowadzony wywiad medyczny na temat chorób, przewlekłych schorzeń, nietolerancji na leki, przebytym ciągu alkoholowym i dolegliwości.

  1. Badanie pacjenta

Pacjent zostaje poddany badaniu podstawowych parametrów życiowych takich jak: poziom glukozy we krwi, ciśnienie krwi i pulsu, wysycenie krwi tlenem (saturacja) oraz przeprowadzane jest badanie palpacyjne brzucha i wątroby.

  1. Wykonanie zabiegu odtrucia alkoholowego

Zostaje ustalony indywidualny plan odtruwania poalkoholowego. Dobierane są niezbędne środki farmakologiczne, leki, zestaw kroplówek oraz suplementy. Lekarstwa podawane zostają drogą dożylną, domięśniową lub doustną. Podczas wizyty zapewniamy pełne wsparcie psychologiczne i utrzymujemy kontakt z pacjentem i rodziną.

  1. Przedstawienie dalszego planu leczenia

W razie potrzeb następuje przewiezienie pacjenta do naszej kliniki stacjonarnej w celu przeprowadzenia dalszego odtruwania poalkoholowego, jeżeli stan chorego wskazuje na kontynuowanie detoksykacji. W innych przypadkach zostają przedstawione możliwe rozwiązania, które należy podjąć w przypadku leczenia alkoholizmu.

Stacjonarny detoks alkoholowy

  1. Ocena stanu pacjenta

Chory przybywa do naszej kliniki, podpisuje zgodę na leczenie stacjonarne. Podczas przyjęcia przeprowadzamy wywiad medyczny, staramy się wskazać choroby przewlekłe, czas trwania ciągu alkoholowego, wymiar uzależnienia oraz występujące symptomy odstawienne. Pacjent zostaje poddany badaniom parametrów życiowych oraz niezbędnym analizom krwi. Lekarz rozpisuje plan leczenia i zleca niezbędne środki farmakologiczne, takie jak: leki, kroplówki oraz suplementy.

  1. Pobyt pacjenta w klinice

W trakcie pobytu zostaje przeprowadzone kompleksowe odtrucie alkoholowe. Pacjent przyjmuje leki i medykamenty, które są niezbędne w powrocie do trzeźwości i oczyszczeniu organizmu z toksyn. Chory znajduje się pod opieką wykwalifikowanej kadry medycznej oraz jest pod kontrolą lekarza przez 24 godziny na dobę. Podczas leczenia staramy się złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego oraz monitorujemy stan pacjenta. W przypadku występowania chorób przewlekłych, kontrolujemy ich przebieg.

  1. Motywacja do podjęcia terapii odwykowej oraz utrzymania abstynencji od alkoholu

Pacjent przez cały okres detoksykacji alkoholowej otoczony jest wsparciem psychologicznym. W razie potrzeby udzielamy mu konsultacji psychoterapeuty. Po zakończonym odtruciu zachęcamy pacjenta, aby podjął się terapii behawioralnej i utrzymał trzeźwość. W razie potrzeby wykonujemy zaszycie alkoholowe (PROSZĘ ODWOŁAĆ DO ARTYKUŁU NA BLOGU „TERAPIA ESPERALEM”) lub wszczepiamy bloker receptorów opiatowych (PROSZĘ ODWOŁAĆ DO ARTYKUŁU NA BLOGU „POKONAJ ALKOHOLIZM Z NALTREKSONEM”).

Jak długo trwa detoks alkoholowy?

Odtruwanie alkoholowe w domu trwa zazwyczaj w granicach 3 godzin. Rzeczywiście kroplówka dla alkoholika może pomóc, jednak w tak krótkim czasie, w trakcie jednorazowej wizyty nie jesteśmy w stanie zagwarantować sukcesu. Alkoholowy zespół abstynencyjny w wielu przypadkach objawia się nawet w trzeciej dobie po odstawieniu alkoholu. W związku z tym minimalny czas leczenia jaki zalecamy to okres 3 dni w naszej klinice stacjonarnej. Należy jednak zaznaczyć, iż w przypadku dłuższych ciągów, podeszłego wieku lub zaawansowanych chorób przewlekłych okres odtruwania alkoholowego może przedłużyć się nawet do 7 dni. Czasami możemy obserwować występowanie rozwiniętego majaczenia alkoholowego co sprawia, że detoks alkoholowy przeciąga się nawet do 10-14 dni. W związku z powyższym nie łatwo jest wskazać optymalny czas odtruwania poalkoholowego, gdyż składa się na to wiele czynników. W celu oceny konkretnego przypadku zachęcamy do kontaktu z nami 537677773 – telefon 24h/7.

Czy po detoksie alkoholowym pacjent znowu będzie pił?

Ciężko wskazać jednoznaczną odpowiedź, ale w większości przypadków pacjenci powracają do picia po zakończonym odtruwaniu alkoholowym. Ma to związek z tym, że choroba alkoholowa jest chorobą na całe życie, a samo przerwanie ciągu nie daje gwarancji na jej jednoznaczne zażegnanie. W związku z tym zawsze po zakończonym detoksie alkoholowym niezbędna staje się stała opieka psychoterapeutyczna, a w wielu przypadkach poddanie się zamkniętej terapii odwykowej. Nasi pacjenci oraz ich bliscy są motywowani i uświadamiani na temat alkoholizmu. Zachęcamy i staramy się skłonić uzależnionych do kontynuowania leczenia po zakończonej detoksykacji. W niektórych przypadkach wykonujemy zaszycie alkoholowe, które ma na celu zniechęcić chorego do sięgnięcia po alkohol lub implementujemy bloker receptorów opiatowych, który zmniejsza ochotę na alkohol oraz niweluje jego działanie. Warto wspomnieć, że w przypadku wykonania zaszycia, pacjent mimo wszystko powinien poddać się terapii, gdyż połączenie dwóch metod walki z alkoholizmem cieszy się największą skutecznością.

ZADZWOŃ +48 537 677 773
TELEFON CAŁODOBOWY

0 komentarze/y

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *