Detoks opiatowy – opioidowy

Czym są opiaty?

Endorfiny, potocznie nazywane hormonem szczęścia, poprawiają nastrój, wykazują działanie, które tłumi odczuwanie bólu oraz drętwienia. powodują dobre samopoczucie, wprowadzają w stan euforii. Wytwarzamy je podczas uprawiania sportu, śmiania się czy spożywania słodkości. Endorfiny to endogenne opioidy – czyli takie, które nasz organizm wytwarza samoczynnie. W celu wyrzutu większej ilości endorfin, a co za tym idzie bardziej spotęgowanego uczucia euforii, niektórzy sięgają po środki, które mogą to zapewnić. Opiaty są narkotykami, które gwarantują niezwykłe doznania, ale niestety są zaliczane do grupy substancji najbardziej niebezpiecznych i o bardzo dużym potencjale uzależniającym.

Opioidy są to substancje naturalne lub syntetyczne, które oddziałują na receptory opioidowe w mózgu. Wykazują one silne działanie euforyzujące oraz przeciwbólowe. Do grupy opiatów zaliczamy środki psychoaktywne otrzymywane z przetworów maku lekarskiego (np. kompot, opium, morfina).

Opioidy wykorzystuje się w medycynie w celu zwalczania silnych bólów pourazowych, pooperacyjnych, nowotworowych oraz przewlekłych dolegliwości bólowych.

Morfina jest środkiem stosowanym w celu redukcji bóli o natężeniu silnym i średnim, duszności oraz kaszlu. Działa korzystnie w przypadku leczenia niewydolności krążenia, ciężkich schorzeń płuc, zawału serca i bóli przewlekłych.

Heroina została zsyntetyzowana z morfiny i była wykorzystywana jako lek przeciwbólowy.

Kodeina i Tramadol są słabymi opioidami, które wykazują działanie przeciwbólowe, a kodeinę wykorzystuje się także w celu leczenia uciążliwego kaszlu.

Oksykodon jest silnym opioidem, pochodną kodeiny. Stosuje się go jako lek przeciwbólowy.

Fentantyl jest lekiem, który wykazuje 100-krotnie silniejsze działanie przeciwbólowe niż morfina.

Metadon i buprenorfina są syntetycznymi pochodnymi morfiny i są wykorzystywane podczas terapii odwykowych.

Uzależnienie od opiatów

Opiaty, w szczególności heroina, uznaje się za najsilniej uzależniające znane człowiekowi narkotyki. W wielu przypadkach już jednorazowy kontakt z narkotykiem może sprowokować nałóg. Dzieje się tak ze względu na to, iż opiaty uzależniają zarówno psychicznie jak i fizycznie.

Uzależnienie psychiczne od opiatów ma związek z występowaniem euforyzujących, intensywnych doznań po zażyciu narkotyku. Prowokuje to nieopisaną chęć ponownego wprowadzenia się w błogostan i ekstazę wywołane przez opiaty .

Uzależnienie fizyczne pojawia się bardzo szybko. Opiaty zostają włączone do procesów metabolicznych człowieka. Organizm zaczyna domagać się kolejnej dawki narkotyku. Podczas próby odstawienia substancji uzależniającej pojawia się silny opiatowy zespół abstynencyjny, do którego zalicza się takie symptomy jak:

łzawienie

silne dolegliwości bólowe

gęsia skórka

katar

wzmożona potliwość

niepohamowana chęć zażycia narkotyku

dreszcze

ślinotok

nudności

biegunka

apatia

nerwowość

depresja

napady agresji

obniżenie ciśnienia krwi

Przyjmowanie opiatów powoduje duże szkody w organizmie. Początkowo obserwuje się oddalenie od rodziny, zmniejszenie uczucia głodu, spadek libido, apatię oraz problemy ze snem. Długotrwałe uzależnienie traktowane jest jako jednostka chorobowa i wiąże się z szeregiem objawów takich jak:

  • podatność na choroby zakaźne (HIV/AIDS, wirusowe zapalenie wątroby typu C),
  • zaburzenia pracy układu oddechowego i serca,
  • impotencję u mężczyzn oraz bezpłodność u kobiet,
  • zaburzenia psychiczne,
  • ryzyko śmierci w przypadku przedawkowania narkotyku.

Należy zaznaczyć, iż uzależniony od opiatów całkowicie podporządkowuje swoje życie nałogowi. W pewnym momencie sensem jego życia staje się zdobycie i zażycie kolejnej dawki narkotyku. Opiaty obniżają napięcie emocjonalne, co skutkuje tym, że uzależniony przestaje zdawać sobie sprawę z trudnej sytuacji w jakiej się znajduje.

Detoks od opiatów – odwyk od heroiny, kodeiny, morfiny, oxycontinu

Samodzielne wyjście z nałogu opiatowego jest bardzo trudne. W ciągu 20 lat naszej działalności zaobserwowaliśmy, że tylko mniej niż 5% pacjentów jest w stanie odstawić opiaty na własną rękę. W wielu przypadkach obserwuje się nagminne powroty do nałogu. Warto także podkreślić, że objawy abstynencyjne dla opiatowców są tak silne, że interwencja i pomoc medyczna jest obligatoryjna i pozwala przejść moment detoksykacji opioidowej w sposób ludzki, bez bólów i tzw. skrętów.

Odwyk opiatowy jest pierwszym i najważniejszym krokiem podczas leczenia uzależnienia. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej kliniki, która zapewni bezpieczeństwo oraz nie sprowokuje uzależnienia od innej substancji. W naszej placówce nie stosujemy metadonu i klonidyny, które w wielu przypadkach niepotrzebnie wydłużają czas odtrucia oraz mogą wplątywać w kolejny nałóg.

Odtrucie opioidowe w naszym ośrodku terapii uzależnień prowadzimy od 20 lat. Posiadamy największe doświadczenie w kraju w temacie leczenia uzależnienia opioidowego. Dzięki specjalistycznie opracowanej metodzie detoksykacji, proces odtruwania skróciliśmy do minimum. Detoks opiatowy przeprowadzamy w czasie 10 dni i po tym czasie przystępujemy do implementacji blokera receptorów opioidowych Naltreksonu. Naltrexone Pellet jest implantem, który pozwala na utrzymanie ciągłej abstynencji od opiatów. Wykonanie 4 lub 8 wszywek narkotykowych(w zależności od stopnia uzależnienia) w trybie ciągłym pozwala na pokonanie nałogu w pełni. Po takim okresie wygasają receptory opioidowe, a więc pacjent nie ma już chęci na dalsze spożywanie opiatów. Wszycie Naltreksonu pozwala zlikwidować głód psychiczny na narkotyk oraz w przypadku zażycia opiatów w pełni znosi ich działanie euforyzujące. Pacjent, który poddaje się terapii Naltreksonem nie sięga po narkotyk.

Wszycie Naltreksonu może zostać wykonane tylko u pacjentów, których organizm jest w pełni wolny od opiatów. Dlatego zalecamy przejście procesu detoksykacji w naszym ośrodku leczenia uzależnień. Pozwala to na oszczędność pieniędzy, czasu i przede wszystkim zdrowia. W ciągu tygodnia możesz stać się wolnym od nałogu człowiekiem i zacząć cieszyć się życiem na nowo.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problem z uzależnieniem od opioidów, detoks opiatowy jest miejscem, w którym udzielamy pomocy.

Czynne w trybie 24/7.
Zadzwoń teraz – nie oceniamy nikogo. Pomagamy

Nie czekaj, zadzwoń teraz!